3000 TL civarı monitör önerisi

Tuf VA panel olduğu için tavsiye etmemiş olabilir. Ayrıca bende Asus TUF VG279Q1A 27 inç IPS modeli var. Ve renk konusunda sorunlu bir seri. Kutudan çıktığı gibi kullanmak mümkün değil yeşilleri sarı, sarıları yeşil gösteriyor kırmızıları başka renk gösteriyor. Akıl almaz bir renk kalibrasyonu var. Ben baya uğraştım ve renk kalibrasyonu yaptım ama oldukça zor oldu. Yanına renkleri doğru gösteren bir viewsonic monitör koyarak ince ince 6-7 saat uğraştım, %90 oldu diyebilirim. Eğer uğraşırım diyorsan VG249Q1A modeli (bendekinin 24 inç olanı) 3,444₺

Ama 3,519₺'ya Lenovo G24-20 66CFGAC1TK varken Lenovo tavsiye ederim.

Ayrıca yenileme hızında yeterli diye bir şey yok. 60hz kullanırken yeterli geliyordu, 144e geçtim muazzam bir histi, 1 hafta sonra alıştım. 165 e geçtim farkı hissettim, yine alışmam 1 hafta sürdü. 240 deneme fırsatım oldu ve anladım ki ne kadar yüksek o kadar iyi.
Hocam şimdi kullandığınız için soruyorum 165Hz daha iyi geldi diyorsunuz neden sizin monitör yerine daha pahalıya daha düşük Hz olan monitörü tercih etmeliyim?

Hocam şimdi kullandığınız için soruyorum 165Hz daha iyi geldi diyorsunuz neden sizin monitör yerine daha pahalıya daha düşük Hz olan monitörü tercih etmeliyim?
Lenovo G24-20 Daha düşük Hz değil ki. Kendi sitesinde OC ile 165hz yazıyor. Ayrıca Asus 1ms 24" IPS 144hz 3199₺ iken Lenovo 0.5 ms IPS 165hz(oc) 3519₺. arada 320₺ fark var. Benim kullandığım monitörün (165hz) 24" olanı (VG249Q1A) ile karşılaştırırsak da 3332₺ yani Lenovoyla arasında 187₺ fark var.

Lenovo G24-20 ile Asus VG249Q1A arasında Lenovo'nun gecikmesi daha iyi. Asus'un native yenileme hızı daha iyi, Ama monitör ayarlarından lenovo'nun oc özelliğini açınca o da 165hz oluyor. Native 165hz ile OC 165hz arasında bir fark var mı onu bilmiyorum. 187₺ için kutudan renk kalibrasyonu hatalı çıkan Asus VG249Q1A'u önermem. Ama alırsanız da mevcut renk ayarlarımı paylaşabilirim. Ben doğru bir ayar ile severek kullanmaktayım.

Yeşil daireler renk doğruluğu için, kendi uğraşlarım sonucu buldum.
Mavi daire OverDrive ayarı 40. rthinngs.com'un testlerine göre tepki süresinin en düşük olduğu değer.

Ekran görüntüsü 2023-02-28 153913.png

Düzeltme: VG249Q1A da OC ile 165hz miş, yani Lenovo G24-20 ile Asus VG249Q1A her ikisi de aslında 144Hz paneller ama Oc seçeneğini açınca 165Hz çalışıyorlar, Hertz farkı yok yani.

Son düzenleme:
Öncelikle attıklarınız hiç biri alınmaz. Samsunglar aynı herhalde. 4ms zaten. Rampageye zaten bir şey demiyorum.

Alırsan lenovo pişman etmez.
Hocam bu iki monitör arasında hangisi daha iyidir ve iyi yönü nedir biliyorsanız söyler misiniz ?

Hocam 4ms FPS oyunları için kesinlikle önermem.

ASUS TUF serisini her ne kadar birçok insan beğenmese de 3000TL bütçe ile üstüne ekleme yapman gerekmeden alabileceğin en iyi monitörlerden biridir.
Bu monitör kaç ms kanka haberin yok galiba, ordaki 1 ms yazısı mrpt değeri zaten, gerçeği yansıtmıyor.

Yav arkadaş ASUS TUF serisinden memnun olan bir tek ben varım herhalde forumda 😂
1 kere olsun sorun yaşamadım ne anakartta ne de monitörde.
VG24VQ kullandım, VA panel olduğu için ghosting olmazsa olmaz zaten. Onun dışında arkadaşın da dediği gibi monitör sarıları ve yeşilleri doğru göstermiyor. Ne kadar ayar yapılsa da tam olmuyordu. Aldıktan yaklaşık 1 yıl sonra da açılırken çizgi çıkmaya başladı ekranda, iade ettim IPS panele geçtim rahatladım.

Hocam bu iki monitör arasında hangisi daha iyidir ve iyi yönü nedir biliyorsanız söyler misiniz ?
ÖzellikLenovo G24-20Asus VP249QGR
Yenileme Hızı165Hz (OC)144Hz
Tepki Süresi0.5ms MPRT1ms MPRT
Parlaklık350 cd/m²250 cd/m²
Arka AydınlatmaWLEDLED
Bağlantı1 x DisplayPort 1.4
2 x HDMI 2.0
1 x Ses Çıkışı (3,5 mm)
1 x DisplayPort 1.2
1 x HDMI 1.4
1 x VGA
1 x Ses Çıkışı (3,5 mm)
HDRVarYok
HoparlörVar (2 x 3 W)Var (2 x 2 W)

Farklarını yazdım sadece.

g24-20 öneririm, asus'tan memnun insanlar olabilir ancak olmayanları da hesaba katmak lazım. 24-20 fiyatı da şu ana kadarki en ucuzu ve ekonomi yüzünden yakında yükselir, 3-5'e bakmayıp uzun vade için onu tercih edin en az sıkıntıyı o çıkarır gibi duruyor ve gayet iyi...

VG24vq kullandım, VA panel olduğu için ghosting olmazsa olmaz zaten. Onun dışında arkadaşın da dediği gibi monitör sarıları ve yeşilleri doğru göstermiyor. Ne kadar ayar yapılsa da tam olmuyordu. Aldıktan yaklaşık 1 yıl sonra da açılırken çizgi çıkmaya başladı ekranda, iade ettim IPS panele geçtim rahatladım.

Bende şu an aynısı var 7-8 aydır kullanıyorum sorunu var mıdır diye köküne kadar inceledim. Ne ölü piksel ne de ghosting var belki bana öyle denk gelmiştir şans işi biraz.

Yeni konular

Geri
Yukarı