30000 TL'ye sistem tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne yani şimdi kasayı siz mi yapacaksınız? Bu iş için ciddi bir mühendislik bilgisi gerekiyor. Öyle çeliği kesip kaynaklamakla falan bu şekilde olmaz, bir mühendis olarak bunu söyleyebilirim. Bu işin tasarımı, hesaplamaları, kullanılacak malzeme seçimi, hava sirkülasyonu, kablolama, nihai ürün kontrolü, ısının tahliyesi, kayıplar ve bu kayıpların güce ve verimliliğe etkisi... vs var. Bence hiç uğraşmayın bir tane kasa alın, sonra başınız ağrımasın.

Son düzenleme:
Corsair Carbide series clear 600C ınverse USB 3.0 ATX Full Tower kasa
Corsair satan yerler stok da yok yazıyor ama termaltek e bir bak Core G3

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam ilginiz için. Ters kasa modellerine bakıp orta halli bir şey çıkartabilirsiniz aslında. Ya da çizim depolarında alacağınız parçalar yada benzerleriyle kaba taslak bir şey çıkartılabilir diye düşünüyorum.

Ben tam ne yapacağımı bilmiyorum hocam. Mini ITX sistem parçaları yok. Olanlar inanılmaz pahalı. İndirim bekliyorum ama ekonomi malum. Normal bir ATX yada micro-ATX bir sistem toplayıp Sliger Cerberus/Cerberus X tarzında bir kasa tasarlamayı düşünüyorum. Sürekli yanımda taşıma niyetim yok zaten. Şehir değiştirirken bavula rahat bir şekilde atacağım sistem olsun düşüncesindeyim.

Ek olarak kasa bırakıyorum.

Sanırım ters kasa olarak kullanılabiliyor ve 360mm sıvı soğutucu desteği de var.
Bakalım bir şekilde halledeceğim hocam.

İnş gönlünüze göre bulursunuz yada istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Modeller pratik gözüküyor. 😊

Cosmos da ters çevrilemiyor malesef ve fiyatı oldukça uçuk. Ben kendim tasarlayacağım ya, daha az maliyetli olur.

@gerilim AMD işlemcileri oyun performansı olarak daha geride malesef. Belki AMD seçilecekse 4. nesil beklenmeli ama o kadar beklemek istemiyorum açıkcası. Bu topladığım sistem de beni uzun yıllar rahatça götürür zaten.
Ne yani şimdi kasayı siz mi yapacaksınız? Bu iş için ciddi bir mühendislik bilgisi gerekiyor. Öyle çeliği kesip kaynaklamakla falan bu şekilde olmaz, bir mühendis olarak bunu söyleyebilirim. Bu işin tasarımı, hesaplamaları, kullanılacak malzeme seçimi, hava sirkülasyonu, kablolama, nihai ürün kontrolü, ısının tahliyesi, kayıplar ve bu kayıpların güce ve verimliliğe etkisi... vs var. Bence hiç uğraşmayın bir tane kasa alın, sonra başınız ağrımasın.
Hocam tabiki de bir mühendis kadar profesyonel yapamam. Fakat bu tarz işler içerisinde çocukluktan beri sahadayım. Çokta extreme bir kasa yapmayacağım zaten. Klasik dikdörtgen prizma şeklinde ki kasa örneklerinden yola çıkıp yapacağım. Biraz da kendime göre coverlayacağım. Ayrıca tahmin ettiğiniz kadar da çok zorlayacağını sanmıyorum. Elimde parça olduğu sürece her türlü yaparım, kendime güvenim tam.

Son olarakta ters kasa olarak önerebileceğiniz bir model varsa fikirlere açığım. 1-2 tane baktım fakat dizayn olarak hiç sevmedim.

Sadece ters kasa diye de içime sinmeyen bir ürünü almam.

En kötü de hali hazırdaki kasamı, kesip biçerek ters haline çevirebilirim.
Corsair Carbide series clear 600C ınverse USB 3.0 ATX Full Tower kasa
Corsair satan yerler stok da yok yazıyor ama termaltek e bir bak Core G3
Corsair modeline bakmıştım beğenmemiştim.

Fakat Thermaltake Core G3 fena değilmiş. Gayet sade ve şık gibi.

Teşekkür ederim öneriniz için mutlaka değerlendireceğim. 😊

Son düzenleme:
Bu satın alınabilir. Çok fazla sol kasa yok al istersen.
Termaltek de stoklarda yok. En azından bulamadım. Ama Sharkoon var onu alabilirsin.
Sharkoon kasasının anakart çıkışını aradım 5 dakikadır bulunca şaşırdım :D.

Son düzenleme:
Bu satın alınabilir. Çok fazla sol kasa yok al istersen.
Termaltek de stoklarda yok. En azından bulamadım. Ama Sharkoon var onu alabilirsin.
Sharkoon kasasının anakart çıkışını aradım 5 dakikadır bulunca şaşırdım :D.
Önerileriniz için teşekkür ederim hocam.

Bu kasalar ufak gelecek sanırım. 360mm soğutma var çünkü sistemimde. Sığmayacak gibi gözüküyor.

Çok fazla sol olmadığını biliyorum. En son kasayı alacağım zaten. Bakarsınız o zamana kadar yeni birşeyler çıkabilir.

Bakalım bir şekilde halledeceğim hocam.

İnş gönlünüze göre bulursunuz yada istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Modeller pratik gözüküyor. 😊

Cosmos da ters çevrilemiyor malesef ve fiyatı oldukça uçuk. Ben kendim tasarlayacağım ya, daha az maliyetli olur.

Ters çevriliyor olarak gördüm ben. Baya modüler bir tasarımı var ama dediğiniz gibi baya tuzlu bir ücreti var kasanın. Umarım sizde gönlünüze göre bir kasa bulursunuz hocam.

Katılıyorum ama tamamına değil çünkü seri üretime geçirilecek bir şey değil sonuçta. Kişinin kendi kullanacağı bir ürün. Tasarımı zaten kendi istediği şekilde olacak. Kullanılacak malzeme belli. Hava sirkülasyonu deseniz seri üretimi olan büyük firmaların bile rezalet kasaları olabiliyor. İyi bir havalandırmaya sahip kasa dizayn olarak örnek alınabilir. Kolay bir iş değil ama abarttığınız kadarda imkansız değil.

Ters çevriliyor olarak gördüm ben. Baya modüler bir tasarımı var ama dediğiniz gibi baya tuzlu bir ücreti var kasanın. Umarım sizde gönlünüze göre bir kasa bulursunuz hocam.
Teşekkürler hocam. Bakalım zamanla göreceğiz ne olacak.
Katılıyorum ama tamamına değil çünkü seri üretime geçirilecek bir şey değil sonuçta. Kişinin kendi kullanacağı bir ürün. Tasarımı zaten kendi istediği şekilde olacak. Kullanılacak malzeme belli. Hava sirkülasyonu deseniz seri üretimi olan büyük firmaların bile rezalet kasaları olabiliyor. İyi bir havalandırmaya sahip kasa dizayn olarak örnek alınabilir. Kolay bir iş değil ama abarttığınız kadarda imkansız değil.
Bende öyle düşünüyorum.

Ters çevriliyor olarak gördüm ben. Baya modüler bir tasarımı var ama dediğiniz gibi bayağı tuzlu bir ücreti var kasanın. Umarım sizde gönlünüze göre bir kasa bulursunuz hocam.

Katılıyorum ama tamamına değil çünkü seri üretime geçirilecek bir şey değil sonuçta. Kişinin kendi kullanacağı bir ürün. Tasarımı zaten kendi istediği şekilde olacak. Kullanılacak malzeme belli. Hava sirkülasyonu deseniz seri üretimi olan büyük firmaların bile rezalet kasaları olabiliyor. İyi bir havalandırmaya sahip kasa dizayn olarak örnek alınabilir. Kolay bir iş değil ama abarttığınız kadar da imkansız değil.

Seri üretim diyorsunuz da ben burada arge, piyasa araştırması, malzeme tedarikinden ve stoğundan, üretim planlamasından ve prosesinden, kalite kontrolünden, reklam ve satış strajesine... bahsetmedim. O koca koca firmaların bu ürünleri nasıl yaptığını bakmak ve anlamak lazım. Madem kullanılacak malzeme belli, günümüzde malzeme teklonojisinde geldiğimiz noktayı bir araştırın ve göreceksinizki bir ürünün imalinde malzeme seçimi ne kadar önemli. Rezalet ürünleri olan firmalar(kasten yapılmış ya da çakma markalar) var dedin, bende derim ki o zaman o firmaların kalite sunmak gibi kaygıları yok, amaçları başka derim. O zaman kimse kasa almasın mal mı millet kasaya o paraları versin, herkes 100-200 liraya kendi yaptırsın ustalara. Ha kendime güvenirim derse yapsın ama bilsin ki ucuz etin yahnisi olmaz diye bir şey var yani, her şey ters tepebilir yapılan şey buysa. Ben yapılması imkansız demedim ama dikkatli olunmalı yoksa parçaların düşük verim vermesine, düzgün çalışamamasına, zarar görmesine, parçaların ömrünün azalmasına veya kaybına neden olabilir? Ama ben yine de önermem, 30000 TL masraf yapıp, bu paraların çöpe gitme ihtimalinden bahsediyorum. Ben bunu söylüyorum ama konu farklı gelişmiş ve anlaşılmış.

Son düzenleme:
Seri üretim diyorsunuz da ben burada arge, piyasa araştırması, malzeme tedarikinden ve stoğundan, üretim planlamasından ve prosesinden, kalite kontrolünden, reklam ve satış strajesine... bahsetmedim. O koca koca firmaların bu ürünleri nasıl yaptığını bakmak ve anlamak lazım. Madem kullanılacak malzeme belli, günümüzde malzeme teklonojisinde geldiğimiz noktayı bir araştırın ve göreceksinizki bir ürünün imalinde malzeme seçimi ne kadar önemli. Rezalet ürünleri olan firmalar(kasten yapılmış ya da çakma markalar) var dedin, bende derim ki o zaman o firmaların kalite sunmak gibi kaygıları yok, amaçları başka derim. O zaman kimse kasa almasın mal mı millet kasaya o paraları versin, herkes 100-200 liraya kendi yaptırsın ustalara. Ha kendime güvenirim derse yapsın ama bilsin ki ucuz etin yahnisi olmaz diye bir şey var yani, her şey ters tepebilir yapılan şey buysa. Ben yapılması imkansız demedim ama dikkatli olunmalı yoksa parçaların düşük verim vermesine, düzgün çalışamamasına, zarar görmesine, parçaların ömrünün azalmasına veya kaybına neden olabilir? Ama ben yine de önermem, 30000 TL masraf yapıp, bu paraların çöpe gitme ihtimalinden bahsediyorum. Ben bunu söylüyorum ama konu farklı gelişmiş ve anlaşılmış.
Hocam ucuza kaçıp kötü bir kasa yapma peşinde değilim. Bu işe girişirsem derinlemesine bir araştırırım. Kullanacağım malzememi saptatıktan sonra, kafamdaki tasarımı yaparım proje olarak. Ayrıca eşimin babasıda mühendis. Fabrikada müdür şuanda. Tüm kasa için çalışmalarım bittikten sonra, onla da bir üzerinden geçip üretim yapacağım.

Bu arada illa kendi kasamı yapıcam diye tutturmuyorum. Ters kasa olarak kullanabileceğim içime sinen bir kasa bulabilirsem, gidip onu alacağım tabiki de.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı