3000MHz RAM takviyesi

Grelitz

Hectopat
1588920992457.png

1588921014242.png

Yanına hangi RAM'i almalıyım bu arada jedec#14-15-16'daki voltaj değerleriyle XMP neden farklı? Hangisine göre RAM alayım? Memory kısmında CL16 olarak gösteriyor ama SPD de XMP CL15 ben XMP'yi aktif edicen o CL15 mi olmuş? Voltaj değerleri neden farklı falan hepsini açıklayabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin raminiz bu olmalı. Aynısından bir tane daha alın. Başka siteden alabilirsiniz. Örnek olsun diye attım.
Farklı jedec değerleri ve bu hızlardaki gereken voltajlar yazıyor. Önemli olan xmp'deki değer. Anakarttan bir bakın 15 yapsanız da kendi 16 yapıyor olabilir. O zaman yapacak bir şey yok. Bende asrock anakart kullanıyorum bazı tek değerlerde çalışmıyor. Atıyorum 19 veriyorum kendi 20'ye çeviriyor.

Raminiz cas 15 normalde. Ama anakart 16 yapıyor. Ya oc ile 14 yapıp deneyeceksiniz. Olursa cas 14 olacak. Ya da 15 i kendiniz deneyeceksiniz. Yine 16 yapıyorsa öyle kalacak. 14 yapınca sistem acilmayabilir. Bios sıfırlanabilir veya sıfırlanmazsa siz girip geri 15 yapacaksınız. Hiç oc bilginiz yoksa denemeyin

Raminiz cas 15 normalde. Ama anakart 16 yapıyor. Ya oc ile 14 yapıp deneyeceksiniz. Olursa cas 14 olacak. Ya da 15 i kendiniz deneyeceksiniz. Yine 16 yapıyorsa öyle kalacak. 14 yapınca sistem acilmayabilir. Bios sifirlanabilir veya sifirlanmazsa siz girip geri 15 yapacaksınız
Ram hariç tüm overclockları yaptımda ram hiç yapmadım şimdi riske atmamak daha mantıklı olur değilmi CL15 rami alsam ikiside CL16 da çalışır herhalde
Şöyle bir şey olabilrimi 3000mhz de çalışması için cl16 değeri gerekiyo gibi birşey

Evet öyle çalışır. Risk değil çok fazla. Ben riski göze alarak sonuna kadar zorluyorum ramleri. Yeterki fazla voltaj vermeyin. Özellikle ryzen sistemde Ram hızı önemli.

Zaten aslen CL 16 sayılır. Sadece cas 15. Attığım sitede ve sizin attığınız fotoğraflarda cas 15 durumda. Bu ramler baya iyi oc olabiliyor. Güvenli bir şekilde oc deneyebilirsiniz. İnternete kaynaklar vardır bunun için.

Tamamdır teşekkürler.
Sormayı unutmuşum benim ram suan CL15 demi çalışiyor yani
Zaten aslen CL 16 sayılır. Sadece cas 15. Attığım sitede ve sizin attığınız fotoğraflarda cas 15 durumda. Bu ramler baya iyi oc olabiliyor. Güvenli bir şekilde oc deneyebilirsiniz. İnternete kaynaklar vardır bunun için.
Benim ram cl15 olarakmı çalışıyor şuan
Benim ram cl15 olarakmı çalışıyor şuan

Son düzenleme:

Geri
Yukarı