3060 ekran kartlı laptop ömrü ne kadardır?

3.5 yıl Ultra grafiklerde yeterli bir zaman bence. Zaten alttaki yorumlara göre ortalama titiz kullanımda 8 civarı gidiyormuş. Teşekkür ederim.

Sence ASUS Rog Strix G15 G513rm-hf266 Ryzen 7 6800h 16gb Ddr5 Ram 512gb Ssd 6gb Rtx3060 15.6 Inç Fhd 300hz Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL mu alayım yoksa ACER Nitro 5 An517-41 R7 5800h 32gb 512gb Ssd Rtx3070 Dos 17.3 Fhd 144hz Notebook Nh.qbgey.002-32 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL alayım? Birinin ekran kartı iyi birinin İşlemcisi iyi. Ama bence birbirine yakın olan olan ASUS ROG gibi duruyor. Birazdan konu olarak atacağım.

Yani bu ekran kartları hani zaten işini hayli hayli görecek seyler aralarında kac FPS fark var onları incele bence benim fikrim ben 1050 Ti kullanıcısı olarak her şeyi oynayabilen birisi olarak 3060 3070 pek önemli değil 2'sinde okeyim islemci daha iyi olursa fikrime göre daha iyi olur gibi geliyor hangisi içine siniyorsa karılastırma videolarına bakıp bütçene göre ayarlarsın :)

Bu sorular benimde kafamda hep,

mesela şu üç model sırasıyla;

bunların arasında git geller yaşıyorum. Tamam muhakkak aralarında bir performans farkı var. Ama şimdi 3 4 yıl sonra oyun oynatma konusunda hepsinde de oyun oynatma konusunda aynı veya benzer problem ve/veya sıkıntı yaşayacaksam bütçemi zorlayıp 27'ye acer'i almak istemiyor, fikirlerim ister istemez 21.000 TL olan victus'a kayıyor. Victus 1011'yide seçebilirim gibi geliyor.

Git-Gellerdeyim. 😕

Ben GTX970M e sahip msi laptopumu 2015ten beridir kullanıyorum. Şuanda da bazı oyunlarda 30fps sabit bir şekilde mediumda ve oyununa göre low-medium ayarlarda 60fps sabit oyun keyfimi sürebiliyorum. 970M böyleyken 3060ında önünde en az 3-4 yılının olduğunu düşünüyorum.

Yani bu ekran kartları hani zaten işini hayli hayli görecek seyler aralarında kac FPS fark var onları incele bence benim fikrim ben 1050 Ti kullanıcısı olarak her şeyi oynayabilen birisi olarak 3060 3070 pek önemli değil 2'sinde okeyim islemci daha iyi olursa fikrime göre daha iyi olur gibi geliyor hangisi içine siniyorsa karılastırma videolarına bakıp bütçene göre ayarlarsın :)
Teşekkür ederim.

Ben GTX970M e sahip msi laptopumu 2015ten beridir kullanıyorum. Şuanda da bazı oyunlarda 30fps sabit bir şekilde mediumda ve oyununa göre low-medium ayarlarda 60fps sabit oyun keyfimi sürebiliyorum. 970M böyleyken 3060ında önünde en az 3-4 yılının olduğunu düşünüyorum.
3 4 yıl yeterli bir süre bence. Zaten aşırı yüksek fps isteyen birisi de değilim ultra ayarlarda 40 fps verse yine yeterli benim için.

Bu sorular benimde kafamda hep,

mesela şu üç model sırasıyla;

bunların arasında git geller yaşıyorum. Tamam muhakkak aralarında bir performans farkı var. Ama şimdi 3 4 yıl sonra oyun oynatma konusunda hepsinde de oyun oynatma konusunda aynı veya benzer problem ve/veya sıkıntı yaşayacaksam bütçemi zorlayıp 27'ye acer'i almak istemiyor, fikirlerim ister istemez 21.000 TL olan victus'a kayıyor. Victus 1011'yide seçebilirim gibi geliyor.

Git-Gellerdeyim. 😕
Tekrar yeni konu açıp sormak istemedim, acaba bu üç model arasında 3 4 yıl sonra oyun oynatma konusunda aynı problemleri çeker miyim yoksa Acer ile bir kaç yıl daha fazla mı kullanabilirim?

Var mıdır bana bir öneri?

Oyun bakımından 2 sene daha çıkan oyunları Ultra oynatır gibi ama ondan sonra ayar kısmaya başlarsın. Bunun tek sebebi de VRAM problemi, aslında 3060 ultra ayarlarda daha uzun yıllar götürecek kapasitede. Ben de G15 3060'lı laptop kullanıyorum 6GB VRAM 1080P için yetersiz. RDR2 ve MW2 de ayarları fulleyince VRAM kullanımı sınıra dayanıyor. Ara sıra VRAM dolu diye hata veriyor bende. Oyun harici bakarsan titiz kullanarak 10 yıla yakın kullanırsın.

Oyun bakımından 2 sene daha çıkan oyunları Ultra oynatır gibi ama ondan sonra ayar kısmaya başlarsın. Bunun tek sebebi de VRAM problemi, aslında 3060 ultra ayarlarda daha uzun yıllar götürecek kapasitede. Ben de G15 3060'lı laptop kullanıyorum 6GB VRAM 1080P için yetersiz. RDR2 ve MW2 de ayarları fulleyince VRAM kullanımı sınıra dayanıyor. Ara sıra VRAM dolu diye hata veriyor bende. Oyun harici bakarsan titiz kullanarak 10 yıla yakın kullanırsın.
kesinlikle bu VRAM konusuna katılıyorum. Şuan kullandığım gtx970m ekran kartında da 3gb vram bulunuyor ve genelde bu sebepten dolayı basit oyunlarda bile sorunla karşılaşıyorum. Bunu göz önünde bulundurup eğer varsa daha yüksek VRAM modelini tercih etmek daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Anladığım kadarıyla o zaman hangi 3060 modelini seçersek seçelim 3 4 yıl sonra vramlerinden dolayı benzer problemler baş gösterecektir. Bu ekran kartına sahip olan 1011 veya 21binlik amazonda ki oyunlarda hayli hayli tatmin edecek. Tek eksi yani biraz diğerine oranla biraz FPS kaybı. Doğru anlamış mıyım 😊

Ultra kaldırmasını beklemiyorum zaten hocam. @onno92

Derdim alacağım uygun fiyatlı 3060a sahip laptop hiç yoktan 3 4 yıl üzmeden gitsin.
Bunun için gidip. 27000 acera vermektense ya 24e HP victus 1011 veya 21e bunu alıp önüme bakmak. @aucvcauc @balikeat

Yeni konular

Geri
Yukarı