RTX 3060 130W ekran kartlı laptop önerisi

En son Legion 5'te karar kıldım ve verdim siparişimi. Yardımcı olan herkes için teşekkürler. Alan arkadaşlar varsa Hepsiburada'nın hangi kargo ile gönderdiğini söyleyebilir mi? Bulunduğum beldeye her kargo şirketi gelmiyor.

Şu ana kadar çıkmış ve önümüzdeki birkaç yıl içinde çıkacak oyunları yüksek ayarlarda, Ray Tracing açık, DLSS açık halde 1080p 60 FPS oynatabilecek bir laptop arayışındayım. Biraz bakındım ve 130W gücündeki RTX 3060'ın tam istediğim kıvamda olduğuna kanaat getirdim. Geçen gün Legion 5 12 bin TL idi, onu almaya yetişemedim. Fiyatı 14 bin TL olmuş, 1 günde 2 bin TL fiyatı artan bir laptopu almak pek içimden gelmiyor. Bahsettiğim ekran kartına sahip ya da isteklerimi karşılayabilecek en uygun fiyatlı bilgisayarı arıyorum. Belli bir bütçem yok, kriterlerim var sadece.

Monster Tulpar T7 v25.1'den başka iyi laptop yok o fiyata.

Evet, aynen oyle. RAM sikintisi sadece AMD modellerinde.

Hocam selam, uzun zaman oluyor konuyu konuşalı fakat aklıma takıldı, Jarrod'sTech bir video yüklemiş. Intel modellerde de %10 civarı performans kaybı oluyor, yani olay sadece AMD işlemci laptoplarda değilmiş. Bu videoda da Alienware X17 i7 11800h model bir laptopta 1RX16 RAM'den 1RX8 RAM'e upgrade yapmış arkadaş, time spy puanı yaklaşık 1000 artmış ve sanırım Tomb Raider oyununda ise ortalama FPS'i 99'dan 126 ya çıkmış. Benim cihazım bu, sizce RAM güncellemek gerekir mi? Benim fikrim 12. nesil Intel laptoplar çıkınca 3200MHz RAM'lerin üretimi azalacağı için fiyatları artar, Black fridayde uygun bulunursa alınması yönünde.

Hocam selam, uzun zaman oluyor konuyu konuşalı fakat aklıma takıldı, Jarrod'sTech bir video yüklemiş. Intel modellerde de %10 civarı performans kaybı oluyor, yani olay sadece AMD işlemci laptoplarda değilmiş. Bu videoda da Alienware X17 i7 11800h model bir laptopta 1RX16 RAM'den 1RX8 RAM'e upgrade yapmış arkadaş, time spy puanı yaklaşık 1000 artmış ve sanırım Tomb Raider oyununda ise ortalama FPS'i 99'dan 126 ya çıkmış. Benim cihazım bu, sizce RAM güncellemek gerekir mi? Benim fikrim 12. nesil Intel laptoplar çıkınca 3200MHz RAM'lerin üretimi azalacağı için fiyatları artar, Black fridayde uygun bulunursa alınması yönünde.

Yine de AMD kadar etkilenmez Intel. Sonucta daha performansli bir donanim takiyorsun bilgisayarina illaki pozitif geri donusleri olacaktir. Once kendi RAM'lerinin yuksek yogunluklu olup olmadigina bir emin ol sonra satin alacak bir seyler bakabilirsin. Eger laptopun XMP destekliyorsa CL16 RAM'ler var mesela 1.35 Volt.

Yine de AMD kadar etkilenmez Intel. Sonucta daha performansli bir donanim takiyorsun bilgisayarina illaki pozitif geri donusleri olacaktir. Once kendi RAM'lerinin yuksek yogunluklu olup olmadigina bir emin ol sonra satin alacak bir seyler bakabilirsin. Eger laptopun XMP destekliyorsa CL16 RAM'ler var mesela 1.35 Volt.

Hocam yüksek yoğunluktan kastın ne anlamadım ama benim RAM'ler de 1RX16 CPU-Z de çıkan modeli Samsung'un sitesine yazınca öyle çıkıyor. Cihaza sanırım maksimum 1.2v RAM takılıyor bu değerde de en iyi CL 20 RAM'lar satılıyor sanırım Reddit'te okuduğuma göre bunu söylemişler. 1.35v RAM takınca 3200MHz değil de 2666 MHz ile çalışıyormuş RAM'ler ne kadar doğru bilemiyorum. Aklımda bu veya bu var. Şu an performanstan memnunum şahsen fakat kafama fazla takılır böyle konular.

Geri
Yukarı