3060 Ti düşük GPU kullanımı

Encosto

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Acer 1080p 144Hz 1 ms monitör.
NVIDIA i7 8700K işlemci.
RTX 3060 Ti ekran kartı.
2x8 Corsair 2400 MHz RAM.
MSI Tomahawk Z370 anakart.
750W 80+ Gold PSU içeren sisteme sahibim.

Ekran kartımı daha yeni aldım. Daha önceden MSI GTX 1080 ekran kartı kullanmaktaydım. Yeni 3060 Ti ekran kartımı taktıktan sonra eski ekran kartımdan daha az performans almaya başladım. GPU kullanımı %50'yi geçmiyor. Bütün oyunlar için FPS'im oldukça düşük. YouTube üzerinden aynı sisteme sahip oyun testlerine bakıyorum benim aldığım FPS'in 2 katını alır durumdalar. Ekran kartı sürücülerim güncel manuel bir şekilde kurdum. RAM'lerim 1'inci ve 3'üncü slotlarda takılı. Eski ekran kartımdan tek değişen şey şu anda 3060 Ti ekran kartını elimde kablo olmadığı için HDMI bağlamak zorunda kaldım ve monitörü 60 Hz olarak kullanmaktayım. Monitörü 144 Hz olarak kullanırsam sorunum çözülür mü? Yoksa bu sorunun çözümü nedir? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atmadıysanız eğer yeni kartı taktıktan sonra DDU ile ekran kartının driverini silip tekrardan kurunuz. Ancak herhangi bir monitör oynaması ile FPS'iniz değişmez monitör size görüntüyü sağlar. İsterseniz 1 Hz monitör olsun isterse 1000. XMP ayarlarınız da açık ise geriye kalan ya yazılımsal ya donanımsal.

Format atmadıysanız eğer yeni kartı taktıktan sonra DDU ile ekran kartının driverini silip tekrardan kurunuz. Ancak herhangi bir monitör oynaması ile FPS'iniz değişmez monitör size görüntüyü sağlar. İsterseniz 1 Hz monitör olsun isterse 1000. XMP ayarlarınız da açık ise geriye kalan ya yazılımsal ya donanımsal.

DDU ile deneyip sonucunu yazacağım. Monitörün Hz'si ile ilgili olduğunu düşünmemin sebebi internette aynı ekran kartıyla sorunu bu şekilde çözenler olmuş. Bir deneyeyim sonucu yazacağım teşekkürler.

DDU ile deneyip sonucunu yazacağım. Monitörün Hz'si ile ilgili olduğunu düşünmemin sebebi internette aynı ekran kartıyla sorunu bu şekilde çözenler olmuş. Bir deneyeyim sonucu yazacağım teşekkürler.
Hocam ben de yeni RTX3070 ekran kartına geçtim, işlemcim darboğaz yapmamasına rağmen bu sorunu ben de yaşıyorum. D.O.C.P de açık, kartı taktıktan sonra format atıp tüm güncel sürücüleri sıfırdan kurdum, performansı düşürebilecek Windows ya da BIOS ayarları da mevcut değil ancak karttan tam performans alamıyorum. Çözüm bulamadım hâla, kartı alalı 4 gün oldu.

Hocam ben de yeni RTX3070 ekran kartına geçtim, işlemcim darboğaz yapmamasına rağmen bu sorunu ben de yaşıyorum. D.O.C.p de açık, kartı taktıktan sonra format atıp tüm güncel sürücüleri sıfırdan kurdum, performansı düşürebilecek Windows'ya da BIOS ayarları da mevcut değil ancak karttan tam performans alamıyorum. Çözüm bulamadım hâla, kartı alalı 4 gün oldu.

Benim de daha 2 gün oldu kartı alalı bakalım DDU'yu deneyip bir de Hz olayını deneyeceğim. Artık olmazsa iade yolu gözüküyor. Çünkü mantıklı bir açıklama bulamıyorum bu duruma. İki yöntemden biri düzeltirse yazarım burdan sana da.

Hocam ben de yeni RTX3070 ekran kartına geçtim, işlemcim darboğaz yapmamasına rağmen bu sorunu ben de yaşıyorum. D.O.C.P de açık, kartı taktıktan sonra format atıp tüm güncel sürücüleri sıfırdan kurdum, performansı düşürebilecek Windows'ya da BIOS ayarları da mevcut değil ancak karttan tam performans alamıyorum. Çözüm bulamadım hâla, kartı alalı 4 gün oldu.

%100 kullanıma ulaşamıyor musunuz? Bazı oyunlarda işlemcinin de gücü yettiği durumlarda ekran kartına tam performans binmez bu şartlar altında oyun içi ayarları yükseltmek de bir tercih hatta 3070 Ti 3080 Ti gibi güçlü kartlarda sınırda işlemcili setuplar çok bulunmakta, bu durumlarda insanlarda aynı şeyleri söylüyor. Ancak ilginç gelecektir ki Low CPU high GPU gibi setupların darboğazın sınırda olduğu mevzularda oyunlarda ayarları yükseltince hatta bazen 2K ya vs çekince FPS'in arttığı bolca görülüyor. Eğer %100 kullanımda beklenen performansı alamıyor iseniz benzer setuplarla karşılaştırdığınız zaman YouTube'da o zaman parçanızı servise yollamanızı tavsiye ederim.

%100 kullanıma ulaşamıyor musunuz? Bazı oyunlarda işlemcinin de gücü yettiği durumlarda ekran kartına tam performans binmez bu şartlar altında oyun içi ayarları yükseltmek de bir tercih hatta 3070 Ti 3080 Ti gibi güçlü kartlarda sınırda işlemcili setuplar çok bulunmakta, bu durumlarda insanlarda aynı şeyleri söylüyor. Ancak ilginç gelecektir ki Low CPU high GPU gibi setupların darboğazın sınırda olduğu mevzularda oyunlarda ayarları yükseltince hatta bazen 2K ya vs çekince FPS'in arttığı bolca görülüyor. Eğer %100 kullanımda beklenen performansı alamıyor iseniz benzer setuplarla karşılaştırdığınız zaman YouTube'da o zaman parçanızı servise yollamanızı tavsiye ederim.
%100 kullanımı göremediğim oyunlar (BF5, BF2042 VS.) gibi oyunlar var ancak %100 olmasa da %90-100 arası gördüğü oyunlarda genelde hemen hemen aynı FPS değerlerini alıyorum. FurMark tarzı testlerde %100'ü gördüğünde de olması gereken değerleri alıyorum ancak işlemcim R5 5600X olmasına ve çözünürlük dahil tüm ayarları arttırmama rağmen CPU hâla %100 kullanıyor bazı oyunlarda. Çoğu oyunda sabit %99-100 gibi değerler alamıyorum. Sizce bu 3000Mhz kalitesiz RAM kullanmamla alakalı olabilir mi? RAM performansı Ryzen işlemcileri daha çok etkiliyor diye biliyorum.

%100 kullanımı göremediğim oyunlar (BF5, BF2042 VS.) Gibi oyunlar var ancak %100 olmasa da %90-100 arası gördüğü oyunlarda genelde hemen hemen aynı FPS değerlerini alıyorum. FurMark tarzı testlerde %100'ü gördüğünde de olması gereken değerleri alıyorum ancak işlemcim R5 5600X olmasına ve çözünürlük dahil tüm ayarları arttırmama rağmen CPU hâla %100 kullanıyor bazı oyunlarda. Çoğu oyunda sabit %99-100 gibi değerler alamıyorum. Sizce bu 3000MHz kalitesiz RAM kullanmamla alakalı olabilir mi? RAM performansı Ryzen işlemcileri daha çok etkiliyor diye biliyorum.

Evet en sonda düşündüğünüz şey doğru. Ancak %90 %100 gibi kullanımlarda atıyorum test videosundaki 140 alıyorsa senin de 3 aşağı 5 yukarı aynı FPS'leri alabiliyor olman gerekiyor. CPU'nuzun hepsini kullanması problem değil. Aksine iyi bir şey yük olması. Ancak cpunuzun 100 gpunuzun düşük olması durumunda bir darboğaz söz konusu oluyor. AAA oyunlarda genelde bu hissediliyor rahatça. O şartlar altında ekran kartımıza yük bindirmek için daha fazla uğraşıyoruz. Benim fikrimce sisteminizin herhangi bir parçasında bir problem yok ancak evet raminizi iyi bir RAM'ler ile değiştirseniz daha stabil daha iyi çalışacağı kesin. Dediğim gibi Low CPU high GPU setuplarında birazcık performans için uğraşmamız gerekiyor.

Evet en sonda düşündüğünüz şey doğru. Ancak %90 %100 gibi kullanımlarda atıyorum test videosundaki 140 alıyorsa senin de 3 aşağı 5 yukarı aynı FPS'leri alabiliyor olman gerekiyor. CPU'nuzun hepsini kullanması problem değil. Aksine iyi bir şey yük olması. Ancak cpunuzun 100 gpunuzun düşük olması durumunda bir darboğaz söz konusu oluyor. AAA oyunlarda genelde bu hissediliyor rahatça. O şartlar altında ekran kartımıza yük bindirmek için daha fazla uğraşıyoruz. Benim fikrimce sisteminizin herhangi bir parçasında bir problem yok ancak evet raminizi iyi bir RAM'ler ile değiştirseniz daha stabil daha iyi çalışacağı kesin. Dediğim gibi Low CPU high GPU setuplarında birazcık performans için uğraşmamız gerekiyor.
Teşekkür ederim. Özellikle şunu farkettim, online FPS oyunlarında kişi sayısı artınca CPU'ya çok yük biniyor. Bu yüzden GPU kullanımım düşüyor. Aynı haritada kişi sayısı az olunca da sorunum yok, yine benzer FPS değerlerini alıyorum çünkü GPU kullanımım artıyor. RAM frekansları online oyunlardaki CPU kullanımı etkiler mi peki?

Teşekkür ederim. Özellikle şunu fark ettim, Online FPS oyunlarında kişi sayısı artınca CPU'ya çok yük biniyor. Bu yüzden GPU kullanımım düşüyor. Aynı haritada kişi sayısı az olunca da sorunum yok, yine benzer FPS değerlerini alıyorum çünkü GPU kullanımım artıyor. RAM frekansları Online oyunlardaki CPU kullanımı etkiler mi peki?

RAM frekansları genel olarak oyunları etkiler. Hatta şöyle anlatayım 3200 MHz'ye sahip bir RAM'i 2666 çalıştırırsanız tabii ki performans alamazsınız. Bu yüzden XMP'yi açmak önemli. Hatta benim fikrimce de DLSS bir ekran kartının minimum 3000 MHz RAM ile destekli çalışması lazım. CL değeride önemli. RAM'ler genel olarak aslında çok dikkat edilmese de bayağı rol oynuyor. Dönemimizde minimum 16 GB RAM de farz oldu. Ancak RAM'ler herhangi bir donanım kullanımını etkilemez. Oyunların kendisi etki ediyor. Bazı oyun az kullanır bazı oyun çok.

Yeni konular

Geri
Yukarı