3070 düşük FPS

• Konuyu başlatan FUBER
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 3B

FUBER

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,
Dün RTX 3070 serisi bir ekran kartı satın aldım.
Sistemi yükseltmek için almıştım daha sonra yetersiz PSU olmasın diye 750W gücünde yeni bir PSU satın aldım.
Sistemi kurdum ve harika çalışıyordu.
Arkadaşımla oyuna girince fark ettim ki (Valorant) 1050 Ti'da aldığım 200-300 FPS'i 3070 üzerinde az zor almaktayım.
Daha sonra gelişmiş seçenekler üzerinden kaç watt çektiğine baktım ekran kartım oyun içinde 60-100 watt çekiyor.
FPS değerleri çok düşük seviyede ve tüm performans ayarlarını yaptım, sürücüleri güncelledim bilinen her şeyi hazırladım.

1664922903183.png

Benchmark testlerinde beklenen FPS değerlerini veriyor fakat oyunlarda pek beklediğim gibi değil.
FPS düşmesi yiyorum anlık düşüşler oluyor.

RTX 3070.
i7-7700
MSI B250 Mate.
Windows 11.
Fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba,
Dün RTX 3070 serisi bir ekran kartı satın aldım.
Sistemi yükseltmek için almıştım daha sonra yetersiz PSU olmasın diye 750W gücünde yeni bir PSU satın aldım.
Sistemi kurdum ve harika çalışıyordu.
Arkadaşımla oyuna girince fark ettim ki (Valorant) 1050 Ti'da aldığım 200-300 FPS'i 3070 üzerinde az zor almaktayım.
Daha sonra gelişmiş seçenekler üzerinden kaç watt çektiğine baktım ekran kartım oyun içinde 60-100 watt çekiyor.
FPS değerleri çok düşük seviyede ve tüm performans ayarlarını yaptım, sürücüleri güncelledim bilinen her şeyi hazırladım.

Eki Görüntüle 1535885

Benchmark testlerinde beklenen FPS değerlerini veriyor fakat oyunlarda pek beklediğim gibi değil.
FPS düşmesi yiyorum anlık düşüşler oluyor.

RTX 3070.
i7-7700
MSI B250 Mate.
Windows 11.
Fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

i7 7700 mü :D? i7 7700 i3 10105F ile denk bir işlemci. Bebim i3 10105F RX 6600 besleyemiyorken nasıl RTX 3070 beslesin? İşlemci olarak R5 5600X veya i5 12400F'ye geçmeni şiddetle tavsiye ederim.

Biliyorum e-spor 2k 4k oynanmaz ama dsr ile daha yüksek çözünürlükte deneyebilir misiniz?
Biraz kurtarabilir ama RTX 3070 + Ryzen 5 3600 ile 1440P'de 144 FPS altına düştüğüm oluyor. Valorant'da o kadar düşük olmaz muhtemelen ama yine de istenilen performans olmaz.

Hocam Valorant gibi bir oyuna ekran kartı değil işlemci almanız gerekiyor. Zaten 7700 o karta darboğaz yapacaktır, online oyunlarda daha fazla yapıyor. Kartın az güç çekmesi de az çalışmasından, yani oyun işlemci tabanlı. Online oyunlar bu istatistikler için gerekli verileri vermezler, daha ağır tek kişilik oyunlarda test etmeniz gerekiyor fakat %5-10 arasında bir darboğaz olacaktır.
Daha fazla olabilir hocam sanki.

Selamlar konuyu güncellemeye geldim.
AMD 5 5600X elime ulaştı kurulumları yaptım fps de halen bir düşüklük var sanıyorum bu artık ram ile alakalı 2400mhz ram var çünkü onu da halledeceğim.
bir başka sorum var.
eski sistemde 1tb hard diskim vardı. yeni sisteme takınca biosda görünmedi yeni bir hdd aldım 2tb'lık onu da görmüyor sistem.
sebebi nedir bilen var mı?

O PSU revision modelidir umarım. Değilse en kısa sürede iade etmeni ve kurtulmanı öneririm. İlk versiyonları bomba gibiydi.
Onun dışında işlemci darboğazı yaşıyorsun. İşlemciyi Ryzen 5 5600 veya i5 12400f, anakartı da bu işlemcilere uyumlu bir model ile değiştirmen halinde sorun çözülür.
hocam bunu nasıl anlarım? şuanda sistemde çalışıyor

Selam konuyu güncellemeye geldim.
AMD 5 5600X elime ulaştı kurulumları yaptım FPS de halen bir düşüklük var sanıyorum bu artık RAM ile alakalı 2400MHz RAM var çünkü onu da halledeceğim.
Bir başka sorum var.
Eski sistemde 1TB hard diskim vardı. Yeni sisteme takınca BIOS'da görünmedi yeni bir HDD aldım 2TB'lık onu da görmüyor sistem.
Sebebi nedir bilen var mı?

Hocam bunu nasıl anlarım? Şu anda sistemde çalışıyor

Yenilenen modeller Aorus P750GM olarak geçiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Sizin elinizdeki ise eski model. Sorun OVP kaynaklı ve yüksek voltaj gelmesi durumunda sisteme zarar verme ihtimali var. İnternette bu PSU'nun sıkıntıları hakkında bolca bilgi mevcut.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca yeni PSU alacaksanız bulduğunuz modeli burada bulup kontrol etmekte fayda var. Her model olmasa da çoğu modeli detaylı inceleyip kalitesine göre sıralıyorlar.

Yenilenen modeller Aorus P750GM olarak geçiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Sizin elinizdeki ise eski model. Sorun OVP kaynaklı ve yüksek voltaj gelmesi durumunda sisteme zarar verme ihtimali var. İnternette bu PSU'nun sıkıntıları hakkında bolca bilgi mevcut.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca yeni PSU alacaksanız bulduğunuz modeli burada bulup kontrol etmekte fayda var. Her model olmasa da çoğu modeli detaylı inceleyip kalitesine göre sıralıyorlar.
yanıt için teşekkürler
gigabyte resmi sitesine girdim ve değişiklik yapmak için belirli seri numaralı cihazlara toplatma emri vermişler
benim seri numaram o seri numaralardan daha yeni listede yok benimki galiba yenilenmiş sürümü ne düşünüyorsunuz

yanıt için teşekkürler
gigabyte resmi sitesine girdim ve değişiklik yapmak için belirli seri numaralı cihazlara toplatma emri vermişler
benim seri numaram o seri numaralardan daha yeni listede yok benimki galiba yenilenmiş sürümü ne düşünüyorsunuz
Yenilenmiş sürümüdür büyük ihtimalle. O zaman orta-üst kalite bir güç kaynağı, sıkıntı çıkarmaz.

Yenilenmiş sürümüdür büyük ihtimalle. O zaman orta-üst kalite bir güç kaynağı, sıkıntı çıkarmaz.
Teşekkürler yanıtınız için
Gigabyte aradım seri numarasından bilemeyiz dediler şüpheniz varsa gönderin dediler gerçi pek ciddiye almadılar iyi bi müşteri hizmetleri deneyimi değildi bilemedim ne yapacağımı

Teşekkürler yanıtınız için
Gigabyte aradım seri numarasından bilemeyiz dediler şüpheniz varsa gönderin dediler gerçi pek ciddiye almadılar iyi bi müşteri hizmetleri deneyimi değildi bilemedim ne yapacağımı
Göndermeye gerek yok bence. Servis bir şey yok deyip geri gönderir çok büyük ihtimalle. Çok az sayıda Türkiye servisi bozuk veya sorunlu parça değişimi yapıyor, en azından kendi tecrübelerim bu yönde oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı