3070 Ti sistemde darboğaz sorunu

Ethem1907

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Selam, sistemimi yeniledim. ekran kartı aldık, darboğaz yaptı derken, işlemci aldık. RAM aldık, işlemci darboğazı net bir şekilde çözüldü. Fakat hala %100 ekran kartının performansını kullanmadığıma eminim.

Battlefield 1 oynuyordum geçen gün. Hiçbir zaman %80-90 GPU kullanımı ve stabilite görmüyordum. Ama bazen ara ara inanılmaz donmalar yaşayabiliyorum. PSU ve anakart kaldı tek şüphem. Gerçekten bilen biri var mı boş konuşmayı hiç sevmiyorum. Çünkü kimi diyor bu anakart çok rahat destekler, kimi diyor yükselt. PSU'da da siteden siteye değişiyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Sistem:
  • RAM: 24 GB 3200MHz.
  • Ekran kartı: Palit 3070 Ti 8 GB.
  • Anakart: Gigabyte B450 S2H V2.
  • İşlemci: Ryzen 9 5900X.
  • PSU: Corsair 650W.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak battlefield gibi multiplayer oyunlar ekran kartından çok işlemci kullanır dolayısıyla %100 ekran kartınızı kullanmaması darboğaz olduğu anlamına gelmez. İhtiyacı ne kadarsa onu kullanabilir bu darboğaz değildir. Donmaların sebebi PSU yetersizliği olabilir ama bu konuda bir fikrim yok maalesef.

O anakart ne öyle? Yine de kullanımı etkilemez diye düşünüyorum. Oyunlarda hangi ayarda oynuyorsun? Ekran kartın güçlü ve oyunlardaki ayarların yüksek olmazsa kullanımın düşer.

Shittering olabilir. Varsa çok fazla sebepten olabiliyor PSU kaynaklı evin elektrik sistemi kaynaklı sürücüler kaynaklı pek çok seçenek var tek tek elemek lazım.

Öncelikle sürücü ve bios güncel mi?
Ekran kartı monitör arası kablo bükülme hasar gibi bir durum var mı?
Prizde topraklama hattı var mı?

İlk olarak Battlefield gibi multiplayer oyunlar ekran kartından çok işlemci kullanır dolayısıyla %100 ekran kartınızı kullanmaması darboğaz olduğu anlamına gelmez. İhtiyacı ne kadarsa onu kullanabilir bu darboğaz değildir. Donmaların sebebi PSU yetersizliği olabilir ama bu konuda bir fikrim yok maalesef.

Ekran kartı ile işlemci toplamda en fazla 400W tüketiyor. Yeterli aslında.

İlk olarak Battlefield gibi multiplayer oyunlar ekran kartından çok işlemci kullanır dolayısıyla %100 ekran kartınızı kullanmaması darboğaz olduğu anlamına gelmez. İhtiyacı ne kadarsa onu kullanabilir bu darboğaz değildir. Donmaların sebebi PSU yetersizliği olabilir ama bu konuda bir fikrim yok maalesef.

O anakart ne öyle? Yine de kullanımı etkilemez diye düşünüyorum. Oyunlarda hangi ayarda oynuyorsun? Ekran kartın güçlü ve oyunlardaki ayarların yüksek olmazsa kullanımın düşer.

Yeter ama eskiyse bir sorunu olabilir.

Kankalarım şöyle diyeyim daha önceki sistemimde 2060'lı 0 problem yaşıyordum. Evde 2 PC daha var onların ki de 0 sorun. Tabii ki %100 olmayacak oyundan oyuna değişir ama takılmalar var ve insanların stabil 80-90 kullandığı aynı sistemlerde ben stabil kullanamıyorum :( BIOS falan her şey güncel son sürümler. Çözemedim bende.

Kankalarım şöyle diyeyim daha önceki sistemimde 2060'lı 0 problem yaşıyordum. Evde 2 PC daha var onların ki de 0 sorun. Tabii ki %100 olmayacak oyundan oyuna değişir ama takılmalar var ve insanların stabil 80-90 kullandığı aynı sistemlerde ben stabil kullanamıyorum :( BIOS falan her şey güncel son sürümler. Çözemedim bende.
24gb ramden kaynaklanıyor olabilir. Başka aklıma sebep gelmiyor.

Shuttering zor bir durum gerçekten en ufak parçadan kaynaklanabilir sorunu bulmasi zor o yüzden çözmesi de zor. Bende 4060ti ile yaşadım hala tam cozebilmis değilim ama biraz toparladım. Her şeyi denemekten başka çare yok.

Şu an oynadım Battlefield 1

24 GB RAM'den kaynaklanıyor olabilir. Başka aklıma sebep gelmiyor.

Shuttering zor bir durum gerçekten en ufak parçadan kaynaklanabilir sorunu bulmasi zor o yüzden çözmesi de zor. Bende 4060 Ti ile yaşadım hala tam cozebilmis değilim ama biraz toparladım. Her şeyi denemekten başka çare yok.

Şu an Battlefield 1 oynadım 45-50dk hiç kasmadı tam çıkmama yakın küçük takıldı o kadar :) ben de çözemedim. 😂😂

Geri
Yukarı