32 bit bilgisayara 64 bit sanal makine nasıl kurulur?

Evet sayın Technopatlar, bu rehberde 32 bitlik işletim sistemine 64 bit sanal makine kuracağız. Çözümü çok basit.

1- Bilgisayarımız açılırken BIOS'a giriyoruz.

2- Virtualization bölümünde sanallaştırma seçeneğini aktif ediyoruz.

3- F10 ile kaydedip çıkıyoruz.

4- Artık bilgisayarımız 64 bit sanal makine çalıştırabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yararlı bir rehber olduğunu düşünmüyorum. 32 bit bir sistem 4GB üzeri bellek kullanamaz. Dolayısıyla oluşturulacak sanal makineye verilebilecek bellek 2 GB'dan daha fazla olamaz. Çok verimsiz. Windows 10' zaten aktif olarak 2 GB belleği tüketirken bir de üstüne sanal makineye ayırdığımız 2 GB ile ana makineye bellek kalmayacak. Ayrıca 32 bit çok eski. 2006 senesinde piyasaya sürülmüş Core 2 DUO U7500 64 bit İS'leri destekliyor. Yani 32 bit kurmak accayyip anlamsız.

Benim işlemcimde sanallaştırma var. Kanıt:
1640337743100.png

Yararlı bir rehber olduğunu düşünmüyorum. 32 bit bir sistem 4GB üzeri bellek kullanamaz. Dolayısıyla oluşturulacak sanal makineye verilebilecek bellek 2 GB'dan daha fazla olamaz. Çok verimsiz. Windows 10' zaten aktif olarak 2 GB belleği tüketirken bir de üstüne sanal makineye ayırdığımız 2 GB ile ana makineye bellek kalmayacak. Ayrıca 32 bit çok eski. 2006 senesinde piyasaya sürülmüş Core 2 DUO U7500 64 bit İS'leri destekliyor. Yani 32 bit kurmak accayyip anlamsız.
Düşük sistemler için çözümünü gösterdim sadece. İlk rehberim zaten. Onu da çöp etme.

32 Bit işlemciler sanallaştırma desteklemesi biraz tuhaf geliyor. Heleki birçok 64 Bit işlemcilerde bile sanallaştırma yokken (eski işlemcilerde bahsediyorum bu arada).
32 bit işlemciler değil zaten sanallaştırmayı destekleyen. 15+ yıldır 64 bit işlemciler kullanıyoruz. 32 bit işlemci piyasada kalmadı desem çokta yalan söylemiş olmam. Hani araştırıp birilerinin koleksiyonundan veya fi tarihinden kalma sistemler kullanan kurumların elinden belki çıkar. O da belki. 64 bit işlemciye 32 bit İS kuruluyor. Benim 2009'da aldığım laptopta da bu durum vardı. Bilgisayarcılar (2009 senesinde format işlerini bilmiyordum, çocuktum) 32 bit kurarlardı. 2010 senesinde 64 bitin varlığını öğrenip öyle kurmuştum.

32 bit işlemciler değil zaten sanallaştırmayı destekleyen. 15+ yıldır 64 bit işlemciler kullanıyoruz. 32 bit işlemci piyasada kalmadı desem çokta yalan söylemiş olmam. Hani araştırıp birilerinin koleksiyonundan veya fi tarihinden kalma sistemler kullanan kurumların elinden belki çıkar. O da belki. 64 bit işlemciye 32 bit İS kuruluyor. Benim 2009'da aldığım laptopta da bu durum vardı. Bilgisayarcılar (2009 senesinde format işlerini bilmiyordum, çocuktum) 32 bit kurarlardı. 2010 senesinde 64 bitin varlığını öğrenip öyle kurmuştum.
32 bit işlemci kullanmıyorum 64 bit olduğu halde 32 bit kullanan kişiler için açtım bu konuyu.
64 Bit işlemci olması dışında hiçbir sorun yok bence.
64 bit olduğu halde Windows 10'u 32 bit kullananlar için açtım konuyu.

E6400 işlemci var gibi gözüküyor sizde.

32 Bit işlemci kullanmıyorum 64 Bit olduğu halde 32 Bit kullanan kişiler için açtım bu konuyu.

O zaman o şekilde anlatın. Ama biraz tezatlık var neden 32 Bit'lik işletim sistemi kuruyorsunuz ki? Ben E5200 işlemci ile bile 64 Bit Windows 10 kullanıyorum.

Geri
Yukarı