3200G oyunlarda sürekli FPS düşmesi oluyor

350070

Megapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Selamünaleyküm arkadaşlar. LoL oyununda sürekli FPS düşmesi yaşıyorum ve bu sorun oluyor artık.
Sistemim;
CPU, GPU; Ryzen 3 3200G, Vega 8.
Anakart; B450M S2H,
RAM; 8+8 GB Kingston HyperX DDR4, 3200 MHz (Dual channel),
Depolama birimi; 120 GB James Donkey SSD ve 5400 RPM 1 TB Seagate SSHD (8 GB'de SSD bölümü varmış içinde).
Oyunlar SSHD'ye kuruludur.
Monitor; Philips 22.5 inç, 60 Hz 5 ms. Tam modelini bilmiyorum.
Vsycn işe yaramadı, riva Tuner'la da sabitleme yaptım 60'a. O da işe yaramıyor.
İnternet hızım 24 Mbps. Sabit ping değeri alıyorum. Bazen tüm oyun boyunca 30 ms oluyor, bazen 35ms.
Isınma problemi yoktur.
Son AMD grafik sürücüsü ile B450 chipset sürücüsü yüklüdür.
Diğer gerekli olduğunu düşündüğüm bilgiler;

1.png

Kendi düşüncem, iki de bir istemcisi çöken LoL oyunun bozuk olmasından ötürü olabileceğidir. Çünkü bir sürü oyun oynadım ve bir FPS düşüşü yaşamadım. Düşük FPS veren oyun oluyor ama anlık düşme yaşamıyorum yani.
Bu durumu nasıl engellerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Valaront'ta yaşadım önceden.
Birde GNU/Linux'ta hiç FPS drop yaşamadım LoL oyununda. GNU/Linux övmek istediğim için yazmıyorum.
LoL'ü her daim yeniden kurdum. Bu hafta 3 kere kurdum zaten.
Birde Windows 11'de deneyeyim. Birazdan yükleyeceğim.
Övseniz de suç değil ki :) Hepimizin beğendiği, övdüğü veya hoşlanmayıp eleştirdiği şeyler var.

Sadece Valorant'ta denemeniz beni biraz sürüncemede bırakıyor. İkisi de Riot oyunu olduğu için. Eğer şansınız varsa başka bir firmanın online oyununda deneyebilseniz keşke. Böyle Albion Online gibi falan az yer kaplayan hızlı inebilecek bir şeyler olabilir. Win 11 denemesinden daha kolay olurdu sizin için. Zamanınızı harcamazdınız fazla.

Övseniz de suç değil ki :) Hepimizin beğendiği, övdüğü veya hoşlanmayıp eleştirdiği şeyler var.

Sadece Valorant'ta denemeniz beni biraz sürüncemede bırakıyor. İkisi de Riot oyunu olduğu için. Eğer şansınız varsa başka bir firmanın online oyununda deneyebilseniz keşke. Böyle Albion Online gibi falan az yer kaplayan hızlı inebilecek bir şeyler olabilir. Win 11 denemesinden daha kolay olurdu sizin için. Zamanınızı harcamazdınız fazla.
Metin2'de de oluyor.
TR'de bol bol yaşıyorum ve Aeldra diye bir PVP var orada da oldu.
@Asmarde Windows 11 yükledim. İlk başta 500 tane falan hizmet vardı :D.
O yüzden FPS drop oldu.

Tüm güncellemeleri yaptım.
Gereksiz hizmetleri kaldırdım.
Windows Update, Mağaza ile alakalı ne varsa kaldırdım.
FPS drop bir tane bile olmadı.

Lakin bir sorun var Windows araması çalılmıyor. Başlattan falan uygulama, dosya arayamıyorum.
Bellek, CPU, Disk kullanımını çok düşürdüm yani.

Son düzenleme:
Metin2'de de oluyor.
TR'de bol bol yaşıyorum ve Aeldra diye bir PVP var orada da oldu.
@Asmarde Windows 11 yükledim. İlk başta 500 tane falan hizmet vardı :D.
O yüzden FPS drop oldu.

Tüm güncellemeleri yaptım.
Gereksiz hizmetleri kaldırdım.
Windows Update, Mağaza ile alakalı ne varsa kaldırdım.
FPS drop bir tane bile olmadı.

Lakin bir sorun var Windows araması çalılmıyor. Başlattan falan uygulama, dosya arayamıyorum.
Bellek, CPU, Disk kullanımını çok düşürdüm yani.
Kusura bakmayın bir süreliğine dışarı çıkmam gerekti, ancak görüp yazabildim. Öncelikle sorunun bir şekilde çözüldüğüne sevindim.

Ancak hizmetleri kapatarak düzelttiyseniz, ya bu hizmetlerden bir veya daha fazlası internetinizi sömürüyor ya da daha yüksek ihtimalle cpu'yu sömürüyor demektir. Wİn 10 veya Win 11 fark etmeksizin bu yaşanmış olabilir.

Windows'unuzun orijinal olduğunu varsayıyorum tabii ki. Eğer korsan Windows ise, türlü türlü derdi var çünkü.

Windows Search'i Hizmetler kısmından "otomatik" olarak işaretleyip bilgisayarı yeniden başlattığınızda da arama yapabiliyor olmanız gerek.

Görev Yöneticisi'ini açın.
Hizmetler sekmesine gelin. En alttan Hizmetleri Aç deyin.
Windows Search'i bulun çift tıklayın ve başlangıç türünü "Otomatik" yapın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Search probleminin çözülmesi lazım.

Kusura bakmayın bir süreliğine dışarı çıkmam gerekti, ancak görüp yazabildim. Öncelikle sorunun bir şekilde çözüldüğüne sevindim.

Windows Search'i Hizmetler kısmından "otomatik" olarak işaretleyip bilgisayarı yeniden başlattığınızda da arama yapabiliyor olmanız gerek.

Görev Yöneticisi'ini açın.
Hizmetler sekmesine gelin. En alttan Hizmetleri Aç deyin.
Windows Search'i bulun çift tıklayın ve başlangıç türünü "Otomatik" yapın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Search probleminin çözülmesi lazım.
Onu denedim.
Hayir searchost.exe o hizmete bagli calismiyor. Windows Search dizinleri kolaylastirmak icin olan bir hizmet. Searchhost.exe ile bagimli degil.

Geri
Yukarı