3200MHz CL16 RAM'i 3800MHz CL16'ya overclocklama

3200 de dahi ne alaka ise windows açılmıyor sürekli abuk subuk hatalar veriyo. CL değerleri ile oynadım voltaj ile de. Acaba ramler mi yetersiz kaliyo anlamıyorum.
Corsair konusunda yorum yapamam fakat 3000MHz CL15 1.35v Ballistix RAM'lerimi 3600MHz CL16 1.39v çalıştırıyorum. Forumdaki rehberler sağolsun hiç sorun yok.
Merhaba kardeşim aynı ramlere sahibiz işlemci ryzen 2700x anakart gigabyte X570 aorus elite fakat 3000 üstüne geldiğim anda pc mavi ekranda sürekli farklı hata kodları veriyo. Bios üzerinde 3400 lere kadar rahatça geliyor Windows'u açarken kaliyo. 3200 de bile. CL değerleri filan da ayarladım voltaj olsun sen neyi nası yaptın acaba anakartiniz ne

Son düzenleme:
Garip geldi 3200 un üstünü görenler vardı 2700x ile ama belki ben yanılıyor da olabilirim. O zaman en yakın zamanda 3700x e terfi etmeli anakart işini bitirdim di. Çok saol yardımların için. Ek bisi sorsam 4133mhz lik ram alsam da destek vermez mi işlemcim. Kusura bakma başını agrittim ama donanım bilgim aslında çok iyidir oc de öle ama ram oc işi 0 ilk defa deniyorum

Merhabalar benim bir sorum var yeni pc topluyorum....
Ryzen 5 3600x
MSI RTX 2070 Super 7 GB
Asus TUF B550 Plus wifi anakart
XPG D60G 2x8 3200MHz CL16 RAM satın aldım...

Ama etrafımdaki dostlarım illa 3600MHz al diye tepki yapıyor :) Ben youtube üzerindede baktım 3200 ve 3600 arasındaki fps farkı ortalama 3-4...

Fiyat farkı ise min 400 TL sizce bu fiyat farkına değer mi? Geri verip 3600MHz Ram mi bakmalıyım..bu şahane görünüşlü 3200MHzler yerine...

Araştırdığım üzer D60G'ler nice 3600MHz'lara göre çok iyi OC destekliyormuş.

Siz ne düşünüyorsunuz dostlar?
Merhabalar benim bir sorum var yeni PC topluyorum...
Ryzen 5 3600X.
MSI RTX 2070 Super 7 GB
ASUS TUF B550 PLUS Wi-Fi anakart.

Ama etrafımdaki dostlarım illa 3600MHz al diye tepki yapıyor :) ben YouTube üzerindede baktım 3200 ve 3600 arasındaki FPS farkı ortalama 3-4..

Fiyat farkı isemin 400 TL sizce bu fiyat farkına değer mi? Geri verip 3600MHz RAM mi bakmalıyım. Bu şahane görünüşlü 3200MHz'ler yerine...

Merhabalar benim bir sorum var yeni pc topluyorum....
Ryzen 5 3600x
MSI RTX 2070 Super 7 GB
Asus TUF B550 Plus wifi anakart

Ama etrafımdaki dostlarım illa 3600MHz al diye tepki yapıyor :) Ben youtube üzerindede baktım 3200 ve 3600 arasındaki fps farkı ortalama 3-4...

Fiyat farkı ise min 400 TL sizce bu fiyat farkına değer mi? Geri verip 3600MHz Ram mi bakmalıyım..bu şahane görünüşlü 3200MHzler yerine...

Merhabalar benim bir sorum var yeni PC topluyorum...
Ryzen 5 3600X.
MSI RTX 2070 Super 7 GB

Ama etrafımdaki dostlarım illa 3600MHz al diye tepki yapıyor :) ben YouTube üzerindede baktım 3200 ve 3600 arasındaki FPS farkı ortalama 3-4..

Fiyat farkı isemin 400 TL sizce bu fiyat farkına değer mi? Geri verip 3600MHz RAM mi bakmalıyım. Bu şahane görünüşlü 3200MHz'ler yerine...

XPG D60G 3200Mhz CL16 var bende, felaket OC oluyor bu bellekler. 3733Mhz CL16'da kullanıyorum şuan. Eğer bu kiti alırsanız 3600Mhz CL16 almanıza gerek yok bence.

O 3-4 FPS oyundan oyuna değişen bir şey CS GO gibi FPS oyunlarında biraz daha fark ediyor ama maksimum 7-8 FPS bir fark olur o tip oyunlarda da. AMD için 3600Mhz CL16 bellek hızı AMD'nin kendi önerdiği hız zaten(3733 Mhz CL16'da optimum nokta diyor AMD). O yüzden herkes öyle öneriyor. 3200Mhz CL16 altını ise önermiyoruz, özellikle 3000Mhz altı bellekler AMD sistemlerde oyun konusunda performans düşüşü yaratabiliyor. Olay bundan ibaret.

Özellikle giriş ve orta seviye bütçeli sistemlerde en üst seviye RAM almaya gerek yok. Aldığınız XPG D60G zaten süper bir kit, Hynix CJR zarlarla geliyor ve çok başarılı. Yani piyasadaki en güzel kitlerden birini almışsınız ve zaten 3600'e çok rahat çıkabilen bellekler onlar. Hiç kafanızı karıştırmayın o yüzden.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
XPG D60G 3200MHz CL16 var bende, felaket OC oluyor bu bellekler. 3733MHz CL16'da kullanıyorum şu an. Eğer bu kiti alırsanız 3600MHz CL16 almanıza gerek yok bence.

O 3-4 FPS oyundan oyuna değişen bir şey CS:GO gibi FPS oyunlarında biraz daha fark ediyor ama maksimum 7-8 FPS bir fark olur o tip oyunlarda da. AMD için 3600MHz CL16 bellek hızı AMD'nin kendi önerdiği hız zaten(3733 MHz CL16'da optimum nokta diyor AMD). O yüzden herkes öyle öneriyor. 3200MHz CL16 altını ise önermiyoruz, özellikle 3000MHz altı bellekler AMD sistemlerde oyun konusunda performans düşüşü yaratabiliyor. Olay bundan ibaret.

Özellikle giriş ve orta seviye bütçeli sistemlerde en üst seviye RAM almaya gerek yok. Aldığınız XPG D60G zaten süper bir kit, Hynix CJR zarlarla geliyor ve çok başarılı. Yani piyasadaki en güzel kitlerden birini almışsınız ve zaten 3600'e çok rahat çıkabilen bellekler onlar. Hiç kafanızı karıştırmayın o yüzden.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok teşekkür ederim peki değerlerinizi referans olarak bana paylaşabilir misiniz? 3600MHz yapmak isterim...

Çok teşekkür ederim peki değerlerinizi referans olarak bana paylaşabilir misiniz? 3600MHz yapmak isterim...

İşlemcide de yapılan overclock hatasına düşüyorsunuz. Nasıl ki OC her işlemciye özel yapılıyor, çünkü aynı model işlemci olsa bile hepsinin farklı silikon kalitesi ve farklı dayanma eşiği olabiliyor, RAM konusu da aynıdır. Kit aynı olsa bile, bazen silikon kalitesinden, anakarttan, BIOS yazılımından birebir aynı değerler sizde çalışmayabilir.

RAM OC karmaşık bir konudur eğer bilginiz yoksa ve AMD tabanlı bir sistem kullanıyorsanız, Ryzen DRAM Calculator uygulamasını indirin. İnternetten nasıl kullanıldığıyla ilgili birçok bilgi, video var. Oradan yardım alarak en azından 3600Mhz'e sorunsuz ulaşırsınız. Sorunsuz kelimesi çok önemli, RAM'lere 1.45v üzeri voltaj vermenizi önermiyorum ve mutlaka OC sonrası Memtest gibi ayrıntılı bir OC testine sokun. En ufak ayarsızlık sistemin sizi oyundan atmasına, mavi ekran görmenize sebep olur. Örneğin 45 dakika Memtest testi çalışacak fakat 1 hata bile almamanız gerek, alırsanız OC'yi düzenlemeniz veya düşürmeniz gerek.

İşlemcide de yapılan overclock hatasına düşüyorsunuz. Nasıl ki OC her işlemciye özel yapılıyor, çünkü aynı model işlemci olsa bile hepsinin farklı silikon kalitesi ve farklı dayanma eşiği olabiliyor, RAM konusu da aynıdır. Kit aynı olsa bile, bazen silikon kalitesinden, anakarttan, BIOS yazılımından birebir aynı değerler sizde çalışmayabilir.

RAM OC karmaşık bir konudur eğer bilginiz yoksa ve AMD tabanlı bir sistem kullanıyorsanız, Ryzen DRAM calculator uygulamasını indirin. İnternetten nasıl kullanıldığıyla ilgili birçok bilgi, video var. Oradan yardım alarak en azından 3600MHz'e sorunsuz ulaşırsınız. Sorunsuz kelimesi çok önemli, RAM'lere 1.45V üzeri voltaj vermenizi önermiyorum ve mutlaka OC sonrası Memtest gibi ayrıntılı bir OC testine sokun. En ufak ayarsızlık sistemin sizi oyundan atmasına, mavi ekran görmenize sebep olur. Örneğin 45 dakika Memtest testi çalışacak fakat 1 hata bile almamanız gerek, alırsanız OC'yi düzenlemeniz veya düşürmeniz gerek.

Ryzen 5 3600X.
MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X 8 GB GDDR6 256Bit DX12 GAMING ekran kartı.
XPG D60G 2x8 3200MHz CL16 RAM.

Sahip olduğum bu sistem hakkında yorumunuz nedir?

1)Diyorum ki hiç OC işine girmeyeyim...İşlemcim şu an otomatik 4GHz çalışıyor RAM'lerimi BIOS'tan DOCP yapıp 3200MHz yaptım...Sizce bu yeterli mi?

2)BIOS'a girdiğimde ASUS enhanced mode falan var açayım mı bunları sizce?

3) Hiçbir ayar değiştirmeden sadece 3600MHz'e çekebiliyorum ne düşünüyorusunuz?

Geri
Yukarı