350 TL HDD vs 500 TL SSD

Bütçe
350( gerek duyarsam 500)

Vardem

Hectopat
Daha fazla  
Evet, gerçekten kararsız kaldım. Yaklaşık 350 TL gibi bir bütçem var. HDD alırsam büyük ihtimalle 1 TB P300 alacağım. SSD almak istersem üstüne 150 TL daha koyup 500 GB Burst alacağım.

HDD gelecekteki oyunlarda sıkıntı çıkarır mı sorunsalı da var bir de. İkincil birim olarak kullanacağım için hıza pek ihtiyacım da yok. Yani seçeneklerim;

a) 1 TB geleceği belirsiz 350 TL gibi bir fiyatı olan HDD.

b) 500 GB, gelecek vaat eden 500 TL ücreti olan SSD.

Yani aslında en büyük sorun HDD'nin gelecekte sorun çıkarıp çıkarmayacagi. Emin olsam bu konuyu açma gereği duymazdim bile ama işte kahin değilim, maalesef. Siz de değilsiniz, bunu biliyorum ama akıl akıldan üstündür diye bir laf vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, gerçekten kararsız kaldım. Yaklaşık 350 TL gibi bir bütçem var. HDD alırsam büyük ihtimalle 1 TB P300 alacağım. SSD almak istersem üstüne 150 TL daha koyup 500 GB Burst alacağım.

HDD gelecekteki oyunlarda sıkıntı çıkarır mı sorunsalı da var bir de. İkincil birim olarak kullanacağım için hıza pek ihtiyacım da yok. Yani seçeneklerim;

A) 1 TB geleceği belirsiz 350 TL gibi bir fiyatı olan HDD.

B) 500 GB, gelecek vaat eden 500 TL ücreti olan SSD.

Yani aslında en büyük sorun HDD'nin gelecekte sorun çıkarıp çıkarmayacagi. Emin olsam bu konuyu açma gereği duymazdim bile ama işte kahin değilim, maalesef. Siz de değilsiniz, bunu biliyorum ama akıl akıldan üstündür diye bir laf vardır.

AAA oyunlarda örneğin AC Valhalla da sorun yaşayanı görmüştüm. Kişi acayip drop girdiğini söylüyordu. Sorunun HDD olduğu anlaşılmıştı. HDD'ler tarih oluyor diyorlardı inanmıyordum.

P300 sanırım Toshiba'nın. Ben PS4'ümü 2TB yapmak için L200 almıştım, gayet memnunum. Ayrıca ikincil olarak kullanacağından P300 almanı tavsiye ederim.

Eğer oyun kuracaksan HDD veya SSD oyun içi performansı etkilemez. Hıza ihtiyacın yoksa HDD al. Ama sana 500 GB alan yetecekse hız gerekmese bile SSD al (benim fikrim)
Eğer oyun kuracaksan HDD veya SSD oyun içi performansı etkilemez. Hıza ihtiyacın yoksa HDD al. Ama sana 500 GB alan yetecekse hız gerekmese bile SSD al (benim fikrim)
Paraya dikkat etmedim. Aradaki 150 TL seni zorlarsa HDD almak daha mantıklı. HDD al ikincil ise.

İkincil birim olarak kullanacaksanız HDD almanız hem alan hem de fiyat açısından daha iyi olur. HDD'nin bir sorunu yoksa oyunlarda da bir sorun çıkarmıyor.
Şimdiki oyunlarda herhangi bir sorun yok ama işte bir zamandan sonra HDD'ler tarih olacakmış gibi hissediyorum. Daha da kötüsü oyun sektörünün gelisme hızı sürekli artıyor ve artık bir yıl sonrasını tahmin etmek bile güçleşti.

İleride çıkacak olan AAA oyunların grafik ve kaplama kalitesini göz önüne alırsak. Kaplama yüklemelerinde gecikme ve droplar olma olasılığı artacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı