3500 TL İşlemci, Anakart ve RAM önerisi

ÜlgenHan

Kilopat
4690k ve MSI Gaming 5 anakartımın yerine işlemci, anakart ve RAM önerir misiniz?

3000 - 3500 TL aralığında 3060'ı rahatça destekleyebilecek bir işlemci eklemek mümkün mü bu bütçe ile?

Şu anki kullandığım sistemde bulunan PSU uyumsuzluk oluşturur mu? 750W.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şekilde güzel bir sistem olacaktır. 3000Mhz çift kanal RAM ile desteklendiğinde 10400F'in performansı da güzel derecede artıyor.

2666Mhz RAM ile bu şekilde performansı var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mevcut kullandığınız ramlerinizin özellikleri neler? Yani ram masrafı olmasa iyi bir kombinasyon yapılır ama işin içine ramde eklenince biraz sıkıntı oluyor..
DDR3 8gb ram 2133 olması lazım.
10400F+ B460M Pro+ 8x2 Patriot veya Corsair 3000MHz RAM rahatlıkla alırsınız. 1080p de tam besler 2K da çok daha rahat olur.
Ekran kartı stok sorunu düzelince fiyatlarda normalleşme olur mu? Hazır kasalarda 3060 lı sistemler 10.000 - 12.000 tl bandında fakat sadece 3060 9000 küsür tl. Nedeni sadece stok mu?

Son düzenleme:
DDR3 8 GB RAM 2133 olması lazım.

Ekran kartı stok sorunu düzelince fiyatlarda normalleşme olur mu? Hazır kasalarda 3060'lı sistemler 10.000 - 12.000 TL bandında fakat sadece 3060 9000 küsur TL. Nedeni sadece stok mu?

Kartların tekli satış fiyatları mining yapılmasın diye yüksek tutuluyor ve evet hala bir çip sorunu da mevcut.
GPU stok sorunu düzelse bile diğer bileşenlerin fiyatları düşmeyecektir çünkü aynı zamanda paranın değersizleşmesi, satıcıların yüksek kurdan alım yapması vb. koşullar da bulunuyor.

Kartların tekli satış fiyatları mining yapılmasın diye yüksek tutuluyor ve evet hala bir çip sorunu da mevcut.
GPU stok sorunu düzelse bile diğer bileşenlerin fiyatları düşmeyecektir çünkü aynı zamanda paranın değersizleşmesi, satıcıların yüksek kurdan alım yapması vb. koşullar da bulunuyor.
Peki şuan yapmak istediğim gibi parça almak yerine hazır sistem almak daha mı avantajlı olur?

Tam olarak bütçeniz nedir bilemiyorum elinizdeki bütün malzemeler nelerdir bunları da bilemediğim için net bir şey söyleyemem. Örnek veriyorum elinizde 1060 gibi bir kart varsa şu an yeni bir GPU almaya gerek yoktur fakat elinizde 710 gibi bir kart varsa hazır sistem almak aşırı mantıklıdır. Elinizdeki bütün parçaları satıp bir hazır sistem alırsanız sizi uzun süre götürebilir.

Tam olarak bütçeniz nedir bilemiyorum elinizdeki bütün malzemeler nelerdir bunları da bilemediğim için net bir şey söyleyemem. Örnek veriyorum elinizde 1060 gibi bir kart varsa şu an yeni bir GPU almaya gerek yoktur fakat elinizde 710 gibi bir kart varsa hazır sistem almak aşırı mantıklıdır. Elinizdeki bütün parçaları satıp bir hazır sistem alırsanız sizi uzun süre götürebilir.
8 GB DDR3 2133 RAM, 1060 ekran kartı, 256 GB SSD ve 1 TB HDD bulunmakta.
10.000 TL gibi bir bütçe ayırmayı düşünüyorum. Fakat bunu toparlamam kısa vadede mümkün değil. O yüzden şuan işlemci, ram ve anakart almak istiyordum. Sizce bu şekilde almalı mıyım?

Elimdeki işlemci, anakartı ne kadara satabilirim sizce?

Geri
Yukarı