3500X sistemde mavi ekran hatası

halilbey23

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar;

Bir heves ile sistem topladım, sürekli mavi ekran alıyorum. Her yolu denedim. Resmen soğudum.

Sistem bileşenleri:

Ryzen 3500X.
B450M S2H V2.
HP V8 3200MHz RAM.
XPG M.2 SSD.
Xigmatek Calibre 600W PSU.

Ram-sdd testi yaptım hiçbir sorun algılanmadı bir ihtimal diyerek başka ram-sdd denedim gene sorun devam ediyor 3 bilgisayarcıya gittim anakart veya işlemci sorunu dediler ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorlarmış şu an bu yazıyı yazmamda bile bilgisayar en az 15 defa kapanmıştır Chrome yazıları önbellekte tutuyor çok şükür. :)

Driver olarak da şöyle söyleyeyim, bütün parçaların driverları manuel kurulum yaptım. Gene aynı sorun devam ediyor. İnternetsiz format atmayı denedim, gene aynı sorunlar devam ediyor. Sürekli farklı hata kodları ile mavi ekran almaktayım. BIOS güncel her şey. Sadece ekran kartı güncel olmayabilir. Şu an minidump dosyasında lakin yeni format attığım için yani o yönden de sorun yok. 2 ekran kartı denedim sorun yine aynı.

Üstelik gerek forum üzerinde gerek web üzerinde Ryzen 3500X ve B450M S2H ikilisi ile sorun yaşayan kişi sayısı çok yüksek acaba uyumsuzlar mı?

Minidump dosyaları

1 tanesi ekran kartı ile alakalı oluşmuş. Bu ".sys" hatalarını aratırsanız. Sorun belli oluyor.
Eki Görüntüle 825502
1 tanesi ağ sürücüsü ile alakalı oluşmuş.
Eki Görüntüle 825503

Diğer dumptan tam olarak sorunu belirleyemedim.

Sistemi temiz kurulum yapınca hemen sürücü indirmeyin. Sizden yeniden temiz kurulum yapmanızı isteyeceğim. Çünkü indirdiğin sürücüler sorun çıkartmış. Temiz kurulum yapınca tabii indirdiğin sürücüler gidecek. O yüzden en aklıma yatkın olan temiz kurulum yapmak oldu.

Şimdi ben ağ sürücüsü indirtsem daha kötü olur diye pek dokunmak istemiyorum gerçekten o yüzden indirdiğin sürücü gitsin diye temiz kurulu yapmanı istiyorum.

Temiz kurulum yaptıktan sonra yonga seti, LAN gibi sürücüleri indirmeyin. Sadece ekran kartı sürücünü güncelleyeceksin.

Temiz kurulum yaptıktan sonra tekrar mavi ekran alırsan o mavi ekrana göre ne yapacağımız belli olacak.
Tabi hocam öyle yapacağım birazdan format atacağım.

Merhabalar;

Bir heves ile sistem topladım, sürekli mavi ekran alıyorum. Her yolu denedim. Resmen soğudum.

sistem bileşenleri:

Ryzen 3500X.
B450M S2H v2.
HP V8 3200MHz RAM.
XPG M.2 SSD.
Xigmatek Calibre 600W PSU.

Ram-sdd testi yaptım hiçbir sorun algılanmadı bir ihtimal diyerek başka ram-sdd denedim gene sorun devam ediyor 3 bilgisayarcıya gittim anakart veya işlemci sorunu dediler ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorlarmış şu an bu yazıyı yazmamda bile bilgisayar en az 15 defa kapanmıştır Chrome yazıları önbellekte tutuyor çok şükür. :)

Driver olarak da şöyle söyleyeyim, bütün parçaların driverları manuel kurulum yaptım. Gene aynı sorun devam ediyor. İnternetsiz format atmayı denedim, gene aynı sorunlar devam ediyor. Sürekli farklı hata kodları ile mavi ekran almaktayım. BIOS güncel her şey. Sadece ekran kartı güncel olmayabilir. Şu an minidump dosyasında lakin yeni format attığım için yani o yönden de sorun yok. 2 ekran kartı denedim sorun yine aynı.

Üstelik gerek forum üzerinde gerek web üzerinde Ryzen 3500X ve B450M S2H ikilisi ile sorun yaşayan kişi sayısı çok yüksek acaba uyumsuzlar mı?

minidump dosyaları

Kronik sorunlu bir işlemcidir. 3500X değişim iade isteyin ürün yeniyse çözümü yok defalarca başıma geldi. Teknik servis personeliyim.

Hocam bilgisayara temiz format attım güncellemeleri kapattım format sırasında mavi ekran yedim minidump dosyasını paylaştım henüz hiç bir driver kurulu değil format sırasında bile mavi ekran yiyorum.

Kronik sorunlu bir işlemcidir. 3500X değişim iade isteyin ürün yeniyse çözümü yok defalarca başıma geldi. Teknik servis personeliyim.
Katılıyorum hocam Anakart veya İşlemciden süpheleniyordum şuanda bütün oklar işlemciyi gösteriyor gibi ufak bir araştırma ile 3500x ile tamamen aynı sorunu yaşıyan onlarca kişi var.
Yardımcı olabilecek kimse yok harelde....
@283156

Güncellemeleri kapatmanıza gerek yok. Normal Windows güncelleştirmesi varsa yapınız.

"sfc /scannow" rehberini uygulayın şimdi.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücünü güncelleyebilirsin.

Geç baktım çünkü biyoloji ödevim ve canlı dersler olduğu için geç bakmak zorunda kaldım.
SFC rehberini uyguladım, Windows güncellemeleri hepsi kuruldu sadece 2020-x64 tabanlı Sistemler için Windows 10 Version 20H2 12 Toplu Güncelleştirmesi (KB4592438) adında bir güncelleme kurulmuyor %80 e gelince mavi ekran veriyor yalnız mavi ekran hata kodsuz direk kapanıyor Minidump dosyası bile oluşmuyor şuan sadece Ekran kartı Driveri kurulu Amd nin resmi sitesinden indirdim son güncel sürüm.

Son yedi yediğim mavi ekran Minidump dosyaları (NOT: Bilgisayar açıldıktan 2dk sonra rutin bir şekilde mavi ekran veriyor lakin minidump dosyası yazdırmıyor ) Kafayı yiyeceğim malesef Bir sistemin format sırasında bile durduk yere mavi ekran vermesi normal bir durum değil bence şuan işlemcinin kronik hatalı ürün olduğunu düşünüyorum bu mesajı bile 30 mavi ekran ile yazdım.

SSD/HDD disklerinize HD Tune ile Bad Sector testi uygulayın. Ek olarak health sekmesinin de ekran alıntısını paylaşın.
@Enes3078 Hocam öncelikle çok teşekkür ederim şuan bilgisayar maximum 2 dakika açık kalıyor ve bu süre içinde test imkansız ancak amd chipset driveri kurunca pc biraz daha dayanıyor lakin @283156 hocamla sorunu çözebilmemiz için sadece ekran kartı drivirı kurun dedi üstelik sdd den sorun olmadı imkansız gibi 4 farklı sdd denedim sorun aynı ki zaten aldığım üründe sıfır bir ürün.

O zaman chipset sürücünü kur.

Neden böyle bir şey oluyor hiçbir fikrim yok.

Bilgisayar biraz uzun açık kalsın "sfc /scannow" yap.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Gerçekten çok ilginç format atıyorsun tek ekran kartı sürücünü güncellemişsin. Ama mavi ekran yiyorsun ve dump bile oluşmuyor. Donanımsal sorun olma ihtimali var ama biz şansımızı deneyelim.

Iyh. Arkadaşlar korkuyorum; ben de 3500x aldım, bilgisayarı açmak için interneti bekliyorum. Yaşarsam aynı problemi üzülürüm. Bu arada PSU'dan kaynaklı olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı