35Mbps İnternette indirmelerde dalgalanmalar

Wheeler Man

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Free World
Normalde 35Mbps internetin tamamını kullanabildiğim halde bu ay indirmelerde çok dalgalanma yaşıyorum. DSL günlüğü şu şekilde:
Screenshot-2018-3-3 ASUS DSL-N16 Wireless-N300 VDSL2 ADSL2+ Modem Router - DSL Log.png

İndirmelerde 2MB/sn ile 4MB/sn arasında gidip geliyor. Normalde 4.3MB/sn civarı stabil bir değer görüyordum.
@Cleante

Bu etiketleme yapılan konular bana bildirim olarak gelmiyor. Bazıları geliyor ama bazıları gelmiyor. Konuya göz atayım dedim şansa denk geldim. TürkNet mi kullanıyorsun? Normal olarak hat zayıflama değerin 11.1 ama indirme esnasında 41.7 gibi rakamlara yükseliyor. Bu olay gece mi oluyor yoksa gündüz mü? Ve kablolu indirme mi?

TTNET kullanıyorum. İndirmeyi kablolu bağlıyken yapıyorum. Dün akşam konuyu açtığım sıralarda çok yüksek dalgalanma vardı. Şu an o kadar yoğun olmasa da halen az bir dalgalanma var. En azından indirme kesilmeden inebiliyor. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı? Saha dolabı bildiğim kadarıyla yaklaşık 150 metre mesafede ve kablo TTNET ekipleri tarafından 4 yıl önce döşenen gayet kaliteli ve kalın bir tür.

TTNET kullanıyorum. İndirmeyi kablolu bağlıyken yapıyorum. Dün akşam konuyu açtığım sıralarda çok yüksek dalgalanma vardı. Şu an o kadar yoğun olmasa da halen az bir dalgalanma var. En azından indirme kesilmeden inebiliyor. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı? Saha dolabı bildiğim kadarıyla yaklaşık 150 metre mesafede ve kablo TTNET ekipleri tarafından 4 yıl önce döşenen gayet kaliteli ve kalın bir tür.
35 Mbps şu an iyi durumda ama onun üstü pek sağlıklı olmaz gibi duruyor. İndirme boyutu yüksek olunca kısa süreli kopma olması gerek. Ben 35 Mbps kullanıyorum ve bende bazı sunucularda tam hız ama bazı sunucularda dalgalı. Bu durum sunucudan sunucuya değişiyor. Ona fark ettin mi?

Altyapım zaten maksimum 35Mbps desteklediği için üzerini veremiyorlar. İndirme yaptığım sunucu genelde Turbobit'in Premium sunucuları oluyor yani hız sıkıntıları yok. Yurtdışında bu sunuculardan 1Gbps hıza kadar son hızda indirme yapmak mümkün. Ek olarak dün çok farklı sunuculardan dosya indirdim hepsinde aynı sorun vardı. Ek olarak IDM kullandığımı zaten biliyorsunuzdur. Arkada güncelleme de yapmıyor bilgisayar çünkü dalgalanmayı görev yöneticisi üzerinden gözlemledim.

Alt yapı modem değerlerine göre 78 Mbps gözüküyor ama hat değerleri 35 Mbps hızda kal diyor. Bende İDM kullanıyorum ve en iyisi o gibi geliyor bana. Keşke bu sorun olmadan önce yük altındayken hat zayıflamasına dikkat etseydin. Tecrübelerime göre sorun burada. Bulunduğun bölgede çalışma olma ihtimali var mı?

Sabah neredeyse tam hızı alabiliyorken şimdi yine kesiliecek gibi dalgalanıyor. Bulunduğum bölgede çalışma bayağı bir süredir olmadı. En son bir 9-10 ay önce bizim saha dolabına yıldırım düştü bildiğim kadarıyla onarıldı. O yıldırım benim modemimi de yakmıştı. :) Güncel bir çalışma olmadı yani. Taahütün bitmesine 2 ay kaldı TürkNet'e geçmeyi düşünüyorum bu bir sıkıntı yaratır mı?

Anladığım kadarıyla akşamları bu sorun ortaya çıkıyor. Bir de geçen ayın ilk günleri de böyleydi. Sonraki günler hafif hafif düzeliyor. Kotayı aşınca da sorun kökünden çözülüyor.

O zaman sorun alt yapısal. Gece yüklenme olması doğal. Ben TürkNet kullanıyorum, hız testi ve ping 7/24 sabit. Gece bu durum olduğunda şu şekilde dene bakalım. Yönetim bölümünde DSL ayarları var. Orada kararlılık ayarını bu SNR değerinden yukarı çekmek hızını aşağı çekecektir. Hızın aşağı çekildiğinde dalgalanma var mı diye bir bak. QoS ayarı ile aşağı çekmek bu dediğim yöntem kadar başarılı olmuyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı