3600 sistemin açılması 15 dakikayı buluyor

yasinbozat

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı ilk aldığımda Max 10 saniye sürüyordu açılmas. I bir gün bilgisayarı her zaman ki gibi açtığımda yavaş açılmaya başladı, ilklerde 1 2 dakika sürüyordu, aldırış etmedim, şimdilerde 15 20 dakikayı buluyor. Ne yapmam gerekli? Sorunun BIOS kaynaklı olduğunu düşünüyorum, nasıl çözebilirim?

Sistemim

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarımı ilk aldığımda Max 10 saniye sürüyordu açılmas. I bir gün bilgisayarı her zaman ki gibi açtığımda yavaş açılmaya başladı, ilklerde 1 2 dakika sürüyordu, aldırış etmedim, şimdilerde 15 20 dakikayı buluyor. Ne yapmam gerekli? Sorunun BIOS kaynaklı olduğunu düşünüyorum, nasıl çözebilirim?

Sistemim

Eğer BIOS'a hızlı girebiliyorsanız ve Windows'a yavaş giriyorsa sorun SSD'de veya yazılımsal olarak Windows'dadır. Deneyebilir misiniz ?

Aynısı benim başıma 2 haftadır geliyor. Bugün format attırdım ve format atan adama olayı anlattım. Format atan adam bana SSD'nin bozulmaya başladığını söyledi ama benim bilgisayarım 1 2 saatte açılıyordu. Formattan sonra 10 saniyeye düştü.

Eğer sorun boot logosunun geç gelerek açılmasıysa BIOS'u sıfırlayın ve PSU düğmesini kapatıp 10 saniye bekleyip açın.

Eğer Windows logosundan itibaren sorun varsa secure erase yapıp temiz kurulum yapın. Ondan önce de SFC /SCANNOW ve chkdsk /F komutlarını deneyin, Windows başlarken neler açılıyor kontrol edin, Autoruns ile.

BIOS AGESA sürümü kaç?

Eğer sorun boot logosunun geç gelerek açılmasıysa BIOS'u sıfırlayın ve PSU düğmesini kapatıp 10 saniye bekleyip açın.

Eğer Windows logosundan itibaren sorun varsa Secure Erase yapıp temiz kurulum yapın. Ondan önce de SFC /SCANNOW ve chkdsk /F komutlarını deneyin, Windows başlarken neler açılıyor kontrol edin, Autoruns ile.

BIOS AGESA sürümü kaç?

Evet, sorun anakartın boot logosu gelene kadarki gecikme zaten logo gelince saniyeler içerisinde açılıyor. BIOS'um güncel durumda, hatta şöyle bir durum oldu BIOS güncellemesi yaptığımda 2-3 kere 10-15 saniyede bilgisayarım açıldı ama şu an yine eskisi gibi.

Eğer BIOS'a hızlı girebiliyorsanız ve Windows'a yavaş giriyorsa sorun SSD'de veya yazılımsal olarak Windows'dadır. Deneyebilir misiniz?

BIOS'a girmem 15 dakika sürüyor genellikle BIOS'a gitmek için del tuşuna basınız yazan yer geldikten sonra açılması çok kısa sürüyor 10-15 saniye gibi.

Başka konudan aldım şunu deneyin bir.

Onu deniyorum şu anda gelişme olursa belirteceğim.

Not: Bütün cevaplara ek olarak eski bir HDD takmıştım bilgisayara 5-6 senelik, onu çıkartıp açmayı denedim bilgisayarım hemen açıldı fakat bir daha kapatıp açtığımda sorun devam ediyordu.

M.2 SSD sorun çıkartıyor olabilir. Eğer PSU düğmesini kapatıp açınca değişmiyorsa SATA SSD ile test edin, fast bootu falan kapatıp deneyin. Ben de X570'te Linux'u güncelleyince (kernel, microcode güncellemesi vs.) açılınca 10 saniyede logo 40-50 saniyede geliyor ve PSU'yu kapatıp-açınca düzeliyor.

Başka konudan aldım şunu deneyin bir.
malesef işe yaramadı
M.2 SSD sorun çıkartıyor olabilir. Eğer PSU düğmesini kapatıp açınca değişmiyorsa SATA SSD ile test edin, fast bootu falan kapatıp deneyin. Ben de X570'te Linux'u güncelleyince (kernel, microcode güncellemesi vs.) açılınca 10 saniyede logo 40-50 saniyede geliyor ve PSU'yu kapatıp-açınca düzeliyor.
SSD ler genelde ömürlük olmuyor mu sıfır SSD de ne gibi bir sıkıntı olabilir ki format atmak istemiyorum işim gereği çok fazla program kurulu tekrar yüklemek çok sıkıntı olur benim için

Geri
Yukarı