SSD'li PC geç açılıyor

Alpay Yavaş

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Bilgisayarı alalı yaklaşık 2 yıl olacak, aşırı derecede çok geç açılıyor ilk zamanlar maksimum 7-8 saniyede açılırdı, şu an öyle değil arkasında sadece HDMI girişi kalacak şekilde çıkarıyorum tüm kabloları o zaman 35 40 saniyede açılıyor ve BIOS ekranında acayip kasma ve donma mevcut biraz bekledikten (3-4 dakika) sonra normale dönüyor ve o donma sırasında işlemci sıcaklığı dalgalı dalgalı oluyor. (bilgisayarın ve oyunların çalışma performansında gram sıkıntı yok)

Sebebini bilen varsa yazabilir mi?

BIOS güncel.
Yeni formatli (oyun bile yüklü değil)
M.2 SSD'yi 1 hafta oldu alalı (2400 MB okuma)
Tüm driverlar güncel!
Fast BIOS açık.
RAM'lar belirtilen hızda çalışıyor.
RAM'lerin yerleri değişti takıldı sonuç aynı.
UEFI Windows 10 Pro yüklü.
HDD ve SATA SSD'yi söküp ve yalnızca M.2 SSD ile açtım PC'yi sorun devam ediyor.

Sistem.
Ryzen 3 2300X 3.5 GHz.
ASUS B450M-K
ASUS STRIX RX 570 4 GB.
16 GB DDR4 3000MHz RAM.
SanDisk Ultra 3D NVMe 1TB SSD.
James Donkey 240GB SSD.
Seagate 7200 RPM 500GB HDD.
IMG-20210329-WA0023.jpeg
IMG-20210330-WA0004.jpeg

Crystal Disk Mark ile SSD'lerin okuma-yazma değerlerini kontrol edin. HDD'nin sağlık durumunu kontrol edin.
Arkadaş "HDD ve SATA SSD'yi söküp ve yalnızca M.2 SSD ile açtım PC'yi sorun devam ediyor." yazmış. M.2 SSD'yi sağlık testine sokması yeterli.

Daha doğrusu BIOS update yapmayı denedi mi?
BIOS pilini çıkarıp takmayı da deneyebilirsiniz.
Statik elektrik? Arkadaş haklı. Makineden elektriği tamamen kesin ve BIOS pilini sökün. Pil sökük konumda 10 saniye bekleyin ve pili doğru takın. Sonrasında elektriğe bağlayıp tekrar deneyin.

BIOS hangi adımda bekliyor o önemli. BIOS aşaması sadece işletim sisteminin Boot edildiği aşama değil donanımın test edildiği, ayarlandığı aşamadır. Ayarları kurcalayarak belki düzeltebilirsiniz.

Geri
Yukarı