SSD'li PC geç açılıyor

Alpay Yavaş

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Bilgisayarı alalı yaklaşık 2 yıl olacak, aşırı derecede çok geç açılıyor ilk zamanlar maksimum 7-8 saniyede açılırdı, şu an öyle değil arkasında sadece HDMI girişi kalacak şekilde çıkarıyorum tüm kabloları o zaman 35 40 saniyede açılıyor ve BIOS ekranında acayip kasma ve donma mevcut biraz bekledikten (3-4 dakika) sonra normale dönüyor ve o donma sırasında işlemci sıcaklığı dalgalı dalgalı oluyor. (bilgisayarın ve oyunların çalışma performansında gram sıkıntı yok)

Sebebini bilen varsa yazabilir mi?

BIOS güncel.
Yeni formatli (oyun bile yüklü değil)
M.2 SSD'yi 1 hafta oldu alalı (2400 MB okuma)
Tüm driverlar güncel!
Fast BIOS açık.
RAM'lar belirtilen hızda çalışıyor.
RAM'lerin yerleri değişti takıldı sonuç aynı.
UEFI Windows 10 Pro yüklü.
HDD ve SATA SSD'yi söküp ve yalnızca M.2 SSD ile açtım PC'yi sorun devam ediyor.

Sistem.
Ryzen 3 2300X 3.5 GHz.
ASUS B450M-K
ASUS STRIX RX 570 4 GB.
16 GB DDR4 3000MHz RAM.
SanDisk Ultra 3D NVMe 1TB SSD.
James Donkey 240GB SSD.
Seagate 7200 RPM 500GB HDD.
IMG-20210329-WA0023.jpeg
IMG-20210330-WA0004.jpeg

1)En güncel anakart yazılımlarını, anakartın resmi web sitesinden indir.
2)Tüm USB kabloları çıkarıp sistemi başlat. Windows açıldığında güç tuşu ile kapat ve yeniden USB aygıtlarını tak.
3)Senin kullandığın NVMe SSD'nin aynısını kullanıyorum. Kronik sorunu olmayan güzel bir SSD.
4)CrystalDiskMark ile sağlık durumlarını kontrol et. HD Tune ile de sağlık testine bak. SSD'nin hızlarını yine aynı şekilde CrystalDiskMark ile test et.
Not: Aynı sorunu yaşıyordum. İkinci maddede söylediğim yöntem ile sorunum düzelmişti.
Her format attığım da orada yüklüyorum driver booster veb benzeri programlar kullanmıyorum zaten lan, ses, cipset, gpu ve yardımcı program grubu var b450mk için çok driver yok ama tüm kabloları söküp öyle deneceyegim daha önce 3 hafıza birimine de belirtilen testleri yapmıştım herhangi bir bozukluk veya ona benzer bir problemle karşılaşmamıştım

Her format attığım da orada yüklüyorum driver booster veb benzeri programlar kullanmıyorum zaten lan, ses, cipset, gpu ve yardımcı program grubu var b450mk için çok driver yok ama tüm kabloları söküp öyle deneceyegim daha önce 3 hafıza birimine de belirtilen testleri yapmıştım herhangi bir bozukluk veya ona benzer bir problemle karşılaşmamıştım
Forumda herkes driver booster programına karşı. Eski veya yanlış driver kurabiliyor. Anakartınızın web sitesi üzerinden tüm chipset driverlarınızı indirin.

Bence de bunu bir araştırsın arkadaş.
yerel disk e de yedekler mevcut bu arada
Statik elektrik? Arkadaş haklı. Makineden elektriği tamamen kesin ve BIOS pilini sökün. Pil sökük konumda 10 saniye bekleyin ve pili doğru takın. Sonrasında elektriğe bağlayıp tekrar deneyin.
Maalesef olmadı
Daha doğrusu BIOS update yapmayı denedi mi?
BIOS pilini çıkarıp takmayı da deneyebilirsiniz.
Bios günceldi zaten forumda başlığı açmadan önce yapmıştım
Daha doğrusu BIOS update yapmayı denedi mi?
BIOS pilini çıkarıp takmayı da deneyebilirsiniz.
Bios günceldi zaten forumda başlığı açmadan önce yapmıştım
BIOS hangi adımda bekliyor o önemli. BIOS aşaması sadece işletim sisteminin Boot edildiği aşama değil donanımın test edildiği, ayarlandığı aşamadır. Ayarları kurcalayarak belki düzeltebilirsiniz.
Bios'un beklediği kısım windows açılmadan hemen önceki kısım, zaten ekran açılıp kapandıktan sonra gene aynı resim geliyor o ''yükleniyor'' logosu çok kısa sürüyor hemen ardından açılıyor bekleyen kısım fotoğraftaki gibi olan kısım orada bekliyoruz
Buda testler

Dosya Ekleri

• kolay değil.png
    kolay değil.png
    8 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran görüntüsü 2021-04-04 115733.png
    Ekran görüntüsü 2021-04-04 115733.png
    12 KB · Görüntüleme: 27
  • 1617526853784.png
    1617526853784.png
    163,9 KB · Görüntüleme: 28
  • testlerim.png
    testlerim.png
    556,8 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Hocam güç seçenekleri üzerinden yapılan bir SSD ayarı vardı. Biraz araştırırsanız bulursunuz. Ayrıca güncel chipset driverlarınızı kurdunuz mu? Son olarak Windows hangi SSD üzerine kurulu?
windowsum sandisk m2'ye kurulu james donkeyin içinde dosya bile yok. Chipset driverleri da yüklü güç seçenekleri derken anlamadım bios üzerinden mi ?

Geri
Yukarı