Çözüldü 3600MHz RAM'de Yalnızca 3200MHz XMP Profili var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmreK

Kilopat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX B450'e - Ryzen 1600 AF - Team Group 8x2 16 GB 3600MHz CL19 RAM'li bir sistem aldım. RAM'lerin XMP ayarının olduğunu biliyordum, BIOS'a girip D. O.C.P. Kısmına geldiğimde yalnızca 3200MHz'lik bir profille karşılaştım mecburen onu seçmek durumunda kaldım. RAM'lerin gerçekten sahip olduğu (veya olması gerektiği gibi) 3600MHz'lik XMP profilini geri getirmeye yönelik bir imkan var mıdır? Veya RAM'lerimi nasıl 3600MHz olarak çalıştırabilirim?
BIOS güncellemesi yaptım.
RAM linki: TeamGroup T-Force VULCAN TUF DDR4 3200 MHz review
(Tolga Bey; @actanonverba [kendisi 1 ay banlanmış] arkadaşım sizin bu konuda bilgili olduğunuzu ve etiketlemem gerektiğini söyledi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. @Tolga Samet)
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistemi kapatıp fişini çekip birkaç dakika bekle.

Belki anakart üstünde bulunan enerji boşalırsa belki sorun çözülür.
@B A R O N ve @CillianMurphy anakart bu galiba.
3.Nesil ile 4400MHz destekleniyor, 1 ve 2.Nesil işlemci ile durum farklı.

RAM'ler belirtilen slotlara takılı mı? Anakart otomatik olarak 3200MHz'ye çekmiş olabilir.

2EC2BC72-D118-4A2D-B8F0-2A2C69E19C6F.jpeg

Arkadaşlar çok teşekkür ederim,
Anakartın modeli B450E (Moderatör de düzeltmiş herhalde B450'e diye ama F değil de E modeline sahibim): ROG STRIX B450-E GAMING | Anakart | ASUS Türkiye
Kutusunun üzerinde 4400MHz destekli yazıyor. Bu konularda biraz cahilim eğer işlemciyle alakalı bir mesele varsa da en azından 1600AF 3200Mhz üstü desteklemiyor tarzı bilgilendirirseniz sevinirim.

RAM'ler kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi A2 ve B2 slotlarına takılı. RAM'leri ilk taktığımda yalan olmasın tam net hatırlayamıyorum 2200MHz'de çalışıyordu herhalde XMP'yle 3200'e çekebilmeyi başardım.
QVL listesinde de bu RAM direkt olarak yok fakat TUF lisanslı RAM olduğu için ASUS marka ürünlerde bir uyumluluk sorunu yoktur herhalde? RAM QVL'inde ROG Strix B450-F var fakat E yok: https://www.teamgroupinc.com/en/catalog/act.php?act=1&index_id=194
3200MHz CL16 yaptıysa ben de tamamım ama öyle dahi olsa neden 3600MHz CL19 kullanamadığımı yine de bilmek isterim aslında. Şu anki CL'yi nereden öğrenebilirim acaba?

Kusura bakmayın ayrı ayrı yanıt veremedim ama bütün cevapları yanıtladım herhalde.
Teşekkürler.
Tom'sHardware'de yanıt verdiler:
-1st gen Ryzen doesn't support 3600mhz RAM.

-I saw some Ryzen 1600 having difficulty getting 3000Mhz to stick. I'd say 2933MHz Is what you can run your 1600 at. Some people had to run theirs at 2800MHz. One thing is for sure. 3600 won't work.

Sorun işlemciden kaynaklanıyormuş. Kimi 1600 kullanıcılarının 3000MHz bile göremediklerini, 3600'de çalışmayacağından emin olabileceğimi söylemiş.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi geceler. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı