Çözüldü 3600MHz RAM'de Yalnızca 3200MHz XMP Profili var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmreK

Kilopat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX B450'e - Ryzen 1600 AF - Team Group 8x2 16 GB 3600MHz CL19 RAM'li bir sistem aldım. RAM'lerin XMP ayarının olduğunu biliyordum, BIOS'a girip D. O.C.P. Kısmına geldiğimde yalnızca 3200MHz'lik bir profille karşılaştım mecburen onu seçmek durumunda kaldım. RAM'lerin gerçekten sahip olduğu (veya olması gerektiği gibi) 3600MHz'lik XMP profilini geri getirmeye yönelik bir imkan var mıdır? Veya RAM'lerimi nasıl 3600MHz olarak çalıştırabilirim?
BIOS güncellemesi yaptım.
RAM linki: TeamGroup T-Force VULCAN TUF DDR4 3200 MHz review
(Tolga Bey; @actanonverba [kendisi 1 ay banlanmış] arkadaşım sizin bu konuda bilgili olduğunuzu ve etiketlemem gerektiğini söyledi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. @Tolga Samet)
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistemi kapatıp fişini çekip birkaç dakika bekle.

Belki anakart üstünde bulunan enerji boşalırsa belki sorun çözülür.
3200'deydi zaten XMP'yle. Şimdi şöyle bir mesele var siz pek güvenmiyorum o programlara demişsiniz ama Taiphoon'dan değerleri içe aktardığımda safe ve fast presetler şöyle anlık durumla kıyaslamalı olarak:
1586533674223.png

1586533736298.png

Büyük ihtimalle fast preseti deneyeceğim ama o da CL14 diyor çok uçuk geldi bana 3600CL19 bir RAM için. Zaten şu da var nasıl yapacağım hakkında da hiçbir bilgim yok bir de RAM OC nasıl yapılıyor onu araştırmam lazım.

3 sayfa mesaj yazılmış, konu çözüldü olarak işaretlenmiş. Bir babayiğit olayı özetlese, ne yapmaya çalışıyoruz şu an söylese yardımcı olmak isterim elbet 🙃
1600 ve B450 anakart ile 3600MHz çalıştırmaya çalışmış,
ama çalışmamış limitlere takılmış.
XMP açınca da 3200MHz limitine takılmış ve CL19 olmuş.

O yüzden Manuel ayarlamayı önerdim ben de.

Baktım. Şu anda inanılmaz şekilde 3200MHz CL20 hahahahah. Şimdi de şöyle bir sorunum var, RAM'lerin latency'lerini düşürmek için DRAM Calculator'dan değerlere bakıcam fakat anlayamadığım nokta şu, işaretlediğim sol taraftaki frekans kısmında hangi MHz'i işaretleyeceğim?
Şu an RAM'lerin çalıştığı 3200 MHz'i mi?
Yoksa RAM'lerin çalışmasını istediğim 3200MHz'i mi? (Aralarında bir fark olmasa dahi öğrenmek için soruyorum)
Yoksa RAM'lerin fabrika çıkışı kendi değerleri olan 3600MHz'i mi seçeceğim?
Eki Görüntüle 532349
Üstad olay şudur; 3600MHz CL19 RAM aldım fakat 1600AF işlemcim maksimum 3200MHz destekliyormuş. Dolayısıyla CL'yi düşürüp 3200MHz'de kullanmak istiyorum. Fakat bunu nasıl yapacağımız konusunda yardıma ihtiyacım var. DRAM Calculator kullandım XMP import yapıp 3200MHz için CL14 verdi fakat DRAM Calculator'ı dahi nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.
1600 ve B450 anakart ile 3600MHz çalıştırmaya çalışmış,
ama çalışmamış limitlere takılmış.
XMP açınca da 3200MHz limitine takılmış ve CL19 olmuş.

O yüzden Manuel ayarlamayı önerdim ben de.
CL20 20 :D CL'de de düştük bari 19'da kalsaydı... :D

Yani, ilk nesil Ryzen'ların 3600 seviyelerine çıkmaları zor. Rekor kıran elemanların çoğu 3466 MHz kullanmışlar. Ben 14nm Ryzen 1600'le 3600 MHz bellek kullanabilmiştim aslında ama stabil olmamıştı. Sebebi işlemci mi bellek mi bilmiyorum.

Şimdi, yukarıdaki görsele göre bellek çipin Samsung B-Die, doğru mudur? Şayet doğruysa çok güzel.

Bellek frekansını 3200 MHz'e al. CL değerlerini yukarıdan aşağıya doğru 16-20-20-20-39 yapmayı dene. ProcODT değerini 53'e almayı dene. DRAM Voltage ayarını 1.45V'a al.

Her şeyi ayarladıktan sonra alttaki programı kullanarak test et. Program en fazla 2GB bellek kullanımı alabiliyor niyeyse. Aynı anda 3-5 tane 2 GB'lık çalıştır. %10'a kadar falan beklesem yeter de artar bile. Hata bulamazsa CL değerlerini düşürmeye devam ederiz, biraz daha detaylı ayarlara gireriz.

Evet RAM'in Taiphoon değerleri şu şekilde:
1586535807076.png

Dediklerinizi deneyeceğim, fakat memtest'i şu hâlde bile denemek için çalıştırayım dedim. Nedense çalışmadı. Could not allogate 4095MB diyor:
1586535873424.png

Ama şunu anladım siz de herhalde DRAM Calculator'a çok fazla güvenmiyorsunuz :D İlk müsait anımda dediklerinizi deneyip dönüş yapacağım. Çok sağ olun.

@EmreK ben manuel seviyorum kardeşim 😄 Şaka bir yana evet, DRAM Calculator'u sadece fikir almak için kullanıyorum. Aynen geçirmiyorum.

Program da yazdığım gibi en fazla 2000 MB ayarlayabiliyorsun. Aynı anda 3-5 tane aç programdan hepsini 2000 MB yap.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı