Çözüldü 3600MHz RAM'de Yalnızca 3200MHz XMP Profili var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmreK

Kilopat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX B450'e - Ryzen 1600 AF - Team Group 8x2 16 GB 3600MHz CL19 RAM'li bir sistem aldım. RAM'lerin XMP ayarının olduğunu biliyordum, BIOS'a girip D. O.C.P. Kısmına geldiğimde yalnızca 3200MHz'lik bir profille karşılaştım mecburen onu seçmek durumunda kaldım. RAM'lerin gerçekten sahip olduğu (veya olması gerektiği gibi) 3600MHz'lik XMP profilini geri getirmeye yönelik bir imkan var mıdır? Veya RAM'lerimi nasıl 3600MHz olarak çalıştırabilirim?
BIOS güncellemesi yaptım.
RAM linki: TeamGroup T-Force VULCAN TUF DDR4 3200 MHz review
(Tolga Bey; @actanonverba [kendisi 1 ay banlanmış] arkadaşım sizin bu konuda bilgili olduğunuzu ve etiketlemem gerektiğini söyledi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. @Tolga Samet)
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistemi kapatıp fişini çekip birkaç dakika bekle.

Belki anakart üstünde bulunan enerji boşalırsa belki sorun çözülür.
Boynuz kulağı geçermiş küçük çekirge 😄

Merhaba hocam konu kirliliği yapmamak için yeni konu açmak istemedim.
ASUS B450 PLUS GAMING TUF model Anakart'ım var. Buna Corsair 3600 MHz RAM aldım.
Kullanılan işlemci Ryzen 5 2600 galiba 2. nesil işlemciler Max 3200 MHz destekliyor 3600'e çıkartmak için neler yapmalıyım?
Voltaj arttırımı ile bunu sağlayabilir miyim ? Bilgisayar şuan yanımda değil yarın yapacağım inşallah şimdiden bilgi edinmek istiyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

@Ahkzed 1 ve 2.Nesil işlemci ile 3466MHz üstü loto oynamak gibi bir şey ve X serisi anakart dışında çok zor.
Nedense olanlar da çok stabilitesini zor sağlıyor.

OC ve D.O.C.P profilleri ile denemen lazım ama stabil olmama şansı var.

@Ahkzed 1 ve 2.Nesil işlemci ile 3466MHz üstü loto oynamak gibi bir şey ve X serisi anakart dışında çok zor.
Nedense olanlar da çok stabilitesini zor sağlıyor.

OC ve D.O.C.P profilleri ile denemen lazım ama stabil olmama şansı var.

Yani hazır profiller hariç kurcalamamı tavsiye ediyorsunuz.
3466 ile 3600 arasında çokta fark yok aslında :)
Peki 3200 mhz'de takılı kalırsam ne yapmalıyım çünkü anakart'ın qvl listesinde 4400 MHz ram'de bile 3200 vereceği yazıyor.
Qvl Link 3466 MHz alabilir miyim ? ve cl değerini düşürebilme şansım varmı neler tavsiye edersiniz. Yani siz olsanız ne yapardınız ?

Üstadlar bölüyorum kusura bakmayın :D Şimdi son durum budur:
1586549923904.png

7 testin 2'sinde toplamda 16 hata verdi... Bir sorun olur mu?

Hata vermesi iyi değil bir de direkt USB üzerinden çalışan Memtest86 yapmayı dene.

Memtest86 testi yapar mısın?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Alıntı mesajının içinde Memtest86 icin gereken bilgiler mevcut.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı