3600X CPB (Core performance Boost) açmalı mıyım?

PanzerTR

Megapat
Makaleler
20
Forumda en çok teknik destek konularında dolaşan birisi olarak CPB denen bu şeyden hep uzak durdum çünkü bir bilgim yok o yüzden de size bir danışayım dedim.
Sırasıyla sorularım:

1-Açık mı yoksa kapalı mı tutmalıyım?
Bu madde sonrası gelen tüm maddeler "kapalı" cevabı içindir.
2-Nasıl kapatacağım? (Bunu BIOS kurcalayarak öğrenirim gerçi) (anakart: B450M Dragon, BIOS: 2006)
3-Sıcaklık değerlerim ne kadar etkilenir? (Stok fan kullanıyorum, bu soru için net bir cevap beklemiyorum tabii ki)
4-FPS değerlerim nasıl etkilenir?
5-Ses nasıl etkilenir? (Bu benim için birazcık daha önemli)

Şimdiden teşekkürler eklemeyi unuttuğum bir şey var mı bilmiyorum.

Ekleme: Bu yazıyı da okudum ama yine de danışmak istedim.

FPS değerlerini pek etkilemediğini duydum. Maksimum 5 FPS etkilenir.

Ses etkisi olmaz gibi.

Bence kapanmalı, sıcaklığı fena derecede düşürüyor. 10-15 derece düşürdüğü söyleniyor.
BIOS ayarları ile oynadım biraz bazı şeyleri değiştirdim acaba yanlışlıkla kapatmış olabilir miyim bu özelliği?

Sıcaklık değerlerim 15 derece daha düşerse kasam Kuzey Kutbuna dönecek. :D

BIOS'a bir gireyim de bakayım bari.

Forumda en çok teknik destek konularında dolaşan birisi olarak CPB denen bu şeyden hep uzak durdum çünkü bir bilgim yok o yüzden de size bir danışayım dedim.
Sırasıyla sorularım:

1-Açık mı yoksa kapalı mı tutmalıyım?
Bu madde sonrası gelen tüm maddeler "kapalı" cevabı içindir.
2-Nasıl kapatacağım? (Bunu BIOS kurcalayarak öğrenirim gerçi) (anakart: B450M Dragon, BIOS: 2006)
3-Sıcaklık değerlerim ne kadar etkilenir? (Stok fan kullanıyorum, bu soru için net bir cevap beklemiyorum tabii ki)
4-FPS değerlerim nasıl etkilenir?
5-Ses nasıl etkilenir? (Bu benim için birazcık daha önemli)

Şimdiden teşekkürler eklemeyi unuttuğum bir şey var mı bilmiyorum.

Ekleme: Bu yazıyı da okudum ama yine de danışmak istedim.

R5 3600 işlemcide sadece CPB'u kapatarak anlık sıcaklık yükselişlerini önledim.
FPS olarak DotA 2 oynuyorum bariz bir düşüş olmadı ortalama 2 FPS düştü sanırım.
Ama anlık fan sesleri rahatsız ediyordu şu an 2 kasa fanını %30 açıp işlemci fanını otomatik bırakıyorum sıcaklık problemi yaşamadım.

CPB kapalı iken işlemci temel saat hızında çalışır vaadettiği Turbo frekans hızlarına çıkamaz bu FPS kaybı diyebiliriz. CPB aktif olduğunda Turbo frekansına çıkarken fazla voltaj verir bu yüzden biraz daha fazla ısınır CPB'yi önermiyorum. Bu ayarı aktif kullanmak yerine daha düşük voltaj ile OC yapmak daha sağlıklı olur.

R5 3600 RX 5700 XT GAMİNGX kullanıyorum. Sıcaklıklar 70-76 derece arasını geçmedi stok fan ile. İyi bir kasanız ve havalandırmanız varsa sorun yok.

BIOS -> Advanced Mode (F7) -> Advanced -> AMD CBS -> Core Performance Boost -> Disabled.
Kapattım bakalım bir de böyle deneyelim sorun olursa açarım zaten.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı