3600X sistem düşük performans ve yüksek fan sesi

Vrlsmh

Centipat
Merhaba arkadaşlar.

İlk defa bilgisayar toparladım kendime ama çok sorunla karşılaşıyorum, çoğunu araştırarak veya sorarak çözdüm ama çözemediğim ve araştırırken bulamadığım birkaç sorun daha ortaya çıktı. İyice hevesim kaçmaya başladı.

Öncelikle sistemimi belirteyim:

AMD Ryzen 5 3600X işlemci.
Pulse RX 580 8 GB DDR5 256 Bit ekran kartı.
Gigabyte GA-A320M-H anakart.
Hi-Level 240 GB 2.5" SSD.
8 GB DDR4 2400MHz RAM.
LG 22MK430H-B 21.5" 5 ms 75 HZ monitör.
Windows10 Pro kurulu.
İnternt Wi-Fi aparatı ile bağlı.

1- Black Desert Online anlık takılmalar yaşıyorum, daha önce AMD Ryzen 31200 işlemci kullanırken darboğaz problemi oluyor diye Ryzen 5'e geçtim ama hala oyunda Ultra mod grafiğinde FPS sorunu yaşıyorum. Oyunu orta seviyenin bir tık üstünde açıyorum. Anlık takılma sorunuda devam etmekte.

2- Fan aşırı ses yapıyor, eski işlemci takılıyken bilgisayarım gayet sessiz bir şekilde çalışıyordu şu an Turbo özelliğini BIOS'tan kapatmama rağmen fan sesli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. (Stok fan)

CPU değerleri:

Yüksüz 34 derece yük altında 55-60 derece.
GPU yüksüz 27 derece - yük altında 70-77 derece.

Stok fanın üstünde ki termal macunu kullandım, fanı iyi taktığımdan eminim artık yavaş yavaş tüm hevesim kaçmak üzere arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciyi kullanıyorum bende de aynı ama ses harici bir problemim yok. Bilginiz olmadan kendi başınıza iş yapmasaydınız keşke.

Sordum araştırdım tavsiyeler üzerine hareket ettim donanımsal olarak problem olmamasını umuyorum çünkü bütçeyi fazlasıyla aştım. Yazılımsal olarak Windows 10'a formatlamak zorunda kaldım ses konusuna gelince soğutucu alırız bir şeyler yapılır ama performans bayağı bir canımı sıkıyor.

Merhaba arkadaşlar.

İlk defa bilgisayar toparladım kendime ama çok sorunla karşılaşıyorum, çoğunu araştırarak veya sorarak çözdüm ama çözemediğim ve araştırırken bulamadığım birkaç sorun daha ortaya çıktı. İyice hevesim kaçmaya başladı.

Öncelikle sistemimi belirteyim:

AMD Ryzen 5 3600X işlemci.
Pulse RX 580 8 GB DDR5 256 Bit ekran kartı.
Gigabyte GA-A320M-H anakart.
Hi-Level 240 GB 2.5" SSD.
8 GB DDR4 2400MHz RAM.
LG 22MK430H-B 21.5" 5 ms 75 HZ monitör.
Windows10 Pro kurulu.
İnternt Wi-Fi aparatı ile bağlı.

1- Black Desert Online anlık takılmalar yaşıyorum, daha önce AMD Ryzen 31200 işlemci kullanırken darboğaz problemi oluyor diye Ryzen 5'e geçtim ama hala oyunda Ultra mod grafiğinde FPS sorunu yaşıyorum. Oyunu orta seviyenin bir tık üstünde açıyorum. Anlık takılma sorunuda devam etmekte.

2- Fan aşırı ses yapıyor, eski işlemci takılıyken bilgisayarım gayet sessiz bir şekilde çalışıyordu şu an Turbo özelliğini BIOS'tan kapatmama rağmen fan sesli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. (Stok fan)

CPU değerleri:

Yüksüz 34 derece yük altında 55-60 derece.
GPU yüksüz 27 derece - yük altında 70-77 derece.

Stok fanın üstünde ki termal macunu kullandım, fanı iyi taktığımdan eminim artık yavaş yavaş tüm hevesim kaçmak üzere arkadaşlar.
Ilk hatanız 8 GB tek modül 2400 Mhz RAM kullanmanız. İkinci hata daha kabul edilebilir 3. nesil Ryzen işlemci ile A320M gibi bir anakart kullanmanız. Su anda drop sorununu gidermek için RAM'i dual channel yapmanız. Tavsiye olarak 2x8 öneriyorum ve minimum 3000 Mhz CL 16 kullanmalısınız.
Ses konusu stok fan 3600 ve üzeri seride herzaman sesli çalışıyor o kısımda sorun yok.

Ilk hatanız 8 GB tek modül 2400 MHz RAM kullanmanız. İkinci hata daha kabul edilebilir 3. nesil Ryzen işlemci ile A320M gibi bir anakart kullanmanız. Su anda drop sorununu gidermek için RAM'i Dual Channel yapmanız. Tavsiye olarak 2x8 öneriyorum ve minimum 3000 MHz CL 16 kullanmalısınız.
Ses konusu stok fan 3600 ve üzeri seride her zaman sesli çalışıyor o kısımda sorun yok.

Şu an için anakart ı değiştirecek durumum yok ama 8 GB 3000 MHz bir RAM alsam sorunum çözülmüş veya belli bir zamana kadar idare etmiş olur mu çift RAM almakta şu an bayaa bir masraf benim için çünkü yeni aldım her şeyi. Teşekkür ederim ilgin için.

Vallaha dostum önerilen sistemi toparlamaya çalıştım sırf darboğaz yapıyor diye sıfır işlemciyi söküp yerine yeni bir işlemci aldım. Hala performans ve stabil çalışma seviyesine ulaşamadım. Sırf işletim sistemine para ödemeyelim diye fabrikasyon bilgisayarlardan almayıp kendim dizeyim dedim ama ciddi anlamda pişman oldum. Benim donanımımın yarı seviyesinde laptop da bile adam benden akıcı oyun oynuyor.

Hocam o işe girmemek gerek.Tanıdık vatanda falan arkadaşın olacak sağlam.En iyisi onu iade etmeyi dene hazır pc al.

Şu an için anakart ı değiştirecek durumum yok ama 8 GB 3000 MHz bir RAM alsam sorunum çözülmüş veya belli bir zamana kadar idare etmiş olur mu çift RAM almakta şu an bayaa bir masraf benim için çünkü yeni aldım her şeyi. Teşekkür ederim ilgin için.
8GB 3000 Mhz RAM almanız sorunu ortadan kaldırır. Sisteminiz yine 2400 Mhz de çalışır buda 3000 Mhz ye göre sadece 8-10 fps aşağıda performans verir. Anlık droplardan kurtulur ve stabil bir oyun deneyimi sunmaya başlar.
Hocam o işe girmemek gerek.Tanıdık vatanda falan arkadaşın olacak sağlam.En iyisi onu iade etmeyi dene hazır pc al.
Sistem toplamak öyle gözünüzde büyüdüğü gibi sancılı sıkıntılı bir olay değil aslında. Sadece araştırmak, öğrenmek ve yeni fikirlere açık olmak gerekiyor. Hazır sistemlerde kullanılan ürünleride görüyoruz. Çok nadir kaliteli hazır sistem var. Çoğunluğu tavsiye etmediğimiz ürünler maalesef.

8GB 3000 Mhz RAM almanız sorunu ortadan kaldırır. Sisteminiz yine 2400 Mhz de çalışır buda 3000 Mhz ye göre sadece 8-10 fps aşağıda performans verir. Anlık droplardan kurtulur ve stabil bir oyun deneyimi sunmaya başlar.

Sistem toplamak öyle gözünüzde büyüdüğü gibi sancılı sıkıntılı bir olay değil aslında. Sadece araştırmak, öğrenmek ve yeni fikirlere açık olmak gerekiyor. Hazır sistemlerde kullanılan ürünleride görüyoruz. Çok nadir kaliteli hazır sistem var. Çoğunluğu tavsiye etmediğimiz ürünler maalesef.

Teşekkür ederim dostum bunu deneyecem.

Ne oyunlar oynuyorsun ram i çok kullanan oyunlar var belki ram in yetersiz kalıyordur o oyunu ultrada oynamana bende de 3600x var gayet memnunum fan da ki seste normal yani beni rahatsız etmiyor başlarda pc yi değiştirdiğim için tabi farklı olaraktan çok geldi ama alışıyorsun bence ses olayına bu kadar takılma derim

Ne oyunlar oynuyorsun ram i çok kullanan oyunlar var belki ram in yetersiz kalıyordur o oyunu ultrada oynamana bende de 3600x var gayet memnunum fan da ki seste normal yani beni rahatsız etmiyor başlarda pc yi değiştirdiğim için tabi farklı olaraktan çok geldi ama alışıyorsun bence ses olayına bu kadar takılma derim

Ses çok problem değil de performans canımı sıkıyor ama dediğiniz gibi ram kaynaklı olabilir çünkü oyunu oynarken ram yüzde 49 yüzde 60 ve üstü değerlere çıkıyor takılma anlarında tam göremiyor olabilirim belki 60 ı geçiyordur kullanımı ondan kaynaklı olma ihtimali olabilir mi

Ses çok problem değil de performans canımı sıkıyor ama dediğiniz gibi ram kaynaklı olabilir çünkü oyunu oynarken ram yüzde 49 yüzde 60 ve üstü değerlere çıkıyor takılma anlarında tam göremiyor olabilirim belki 60 ı geçiyordur kullanımı ondan kaynaklı olma ihtimali olabilir mi

Ya ben okadar anlamam pcden teknikten ama kabataslak bilgime dayanaraktan bu dönemdeki oyunlar ram i çok kullanıyor ki 8 gb artık eskide kaldı minimum 16 derim bi 8lik daha almanı tavsiye ederim birde biostan ramlerin mhz sini yükselt büyük ihtimal 2000 küsüratlardadır 3000 bine çek çok fark olur

Yeni konular

Geri
Yukarı