Çözüldü 3600X sistem VGA ışığı yanıyor ve sisteme görüntü gelmiyor

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 776
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Arkadaşlar PC bir anda kapandı ve tekrar açtığımda sisteme görüntü gelmedi. Işıklar yanıyor, sistem çalışıyor ama ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmiyor.

Anakartta baktigimda VGA ışığı sabit bir şekilde kırmızı yanıyor. Sorun ne olabilir? Ekran kartını sokup tekrar taktım ama bir şey değişmedi. Sorunsuz görüntü alıyordum zaten bundan öncesinde. BIOS pilini çıkarıp da taktım ama çare olmadı.

İşlemci 3600x
Ekran kartı 6600
Anakart B350 GAMİNG 3

Son birkaç haftadır bayagi sorun yaşıyorum, gerçekten usandım.

Çözüm
Görüntü geldi yani. Windows mu açılmıyor sadece?
Evet BIOS'a eriştim. GPU'dan şüphelendim ben ilk başta kısa devre mi oldu acaba diye ama taş gibi çalışıyordu yani aldığımdan beri. BIOS hatası yüzünden VGA ışığı yakiyormus namussuz.

Şu an stabil bir sürümde BIOS guncelledim. 3600x için bir tane daha BIOS guncellemem lazım. Daha sonra 3600x'i takacağım. Su an Windows da açıldı, önceki BIOS sürümü sorunluymus sanırım.

Beyin yakarak anlatıyorum kusura bakma ama benim de 3 saattir yanmayan yerim kalmadi :D

IMG20230315193742.jpg

@Emir M. bu Gigabyte anakarti alıp duvardan duvara vurmaya ramak kaldı dostum, gerçekten sabrımı tasirmak üzere.

Bugün sistemi açtım, yine VGA yaktı. Birkaç şey denedikten sonra BIOS'u tekrardan yedek ile açtım ve açıldı. Allah'tan yedek BIOS 3600x için yeterli seviyeye güncellenmiş. Evde 10 saat kapalı şekilde yatarken anakartin BIOS'u patlar mı yahu? Allah cezasni versin Gigabyte. :D
Bilmiyorum cidden. Durup dururken sorun yapması garip geldi. Ama anlamadığım su, şimdi sistemi kapa aç yapınca BIOS'u ana sürümden yüklemiyor mu? Ana sürüm bozuk olsa PC restart yediğinde de açılmaması lazım. Birkaç gün test etmek lazım herhalde tam anlamak için.

Sistemi yedek BIOS'tan baslattiginizda kapatana kadar full yedek BIOS'tan devam ediyordur belki, reset de dahil. Bilemiyorum sadece bir tahmin.

Sistemi yedek BIOS'tan baslattiginizda kapatana kadar full yedek BIOS'tan devam ediyordur belki, reset de dahil. Bilemiyorum sadece bir tahmin.
Bugün kapatayım normal bir şekilde, bakalım yarın tepkisi ne olacak birkaç saat kapalı kaldığında. Umarım ana BIOS ölmemiştir.

Ayrıca ben gece kapattım sistemi, bu sabah işe gitmeden açtım işim vardı ve sorun çıkarmamıştı. Çok ilginç.

@Emir M. Selam dostum.

Sistemi 2 gündür kapatıp açıyorum, gayet normal bir şekilde başlıyor bir sorun yaşatmadan. Dediğim gibi daha BIOS'u ellemeyi düşünmüyorum, sistem takılsın kendi bildiği gibi. Eski işlemciyi de satacağım zaten, bir sorun olursa başım ağrımasın. Teşekkürler tekrardan.

@Emir M. Sorunun kaynağını buldum. PSU kablosunu çıkarınca ya da anahtarı kapatınca ve sonra açıp sistemi yeniden açınca ana BIOS yüklenmiyor ve siyah ekranda kalıyor PC. Daha sonrası yedek BIOS'a geçiş işlemi ile açmam gerekiyor.

Ama sistemi normal bir şekilde kapatınca hiçbir sorun olmuyor. Demek ki ana BIOS öldü ve güç kesilince de anakart sanırım ana BIOS'u görüyor. Hiç böyle bir şeyle karşılaştın mı?

Son düzenleme:
Yüksek ihtimal dediğin gibi, anakarttaki güç komple gidince oluyor bu olay. BIOS'ta ayar değişikliği yapınca açılıyor değil mi? Sistemi kapatıp açınca BIOS default ayarlara dönmüyordur herhalde. Buna benzer bir durum eski sistemdeki Gigabyte Dual BIOS anakartta oluyordu. Anakartin main BIOS çipini yakmıştim. BIOS'ta değişiklik yapınca siyah ekranda kalıyordu ana BIOS'a geçtiği için, cipe kısa devre yaptırıp Backup BIOS'a manuel geçiyordum BIOS'ta ayar değiştirmedigim sürece sistem sorunsuz Backup BIOS'tan devam ediyordu. Sende de böyle durumlar oluyorsa ana BIOS gitmiş diyeceğim ama anlattıklarına göre senin cip yarı arızalı gibi bir şey. :D Keyfi nasıl istiyorsa öyle davranıyor.

Şöyle ki BIOS'ta macun yenilerken CPB vs. açıp kapattım. Ayarları kaydedip sistemi tekrardan boot ediyor ve bir sorun olmuyor ayarları uygulamasında. Sadece dediğim gibi macun yenilerken kasaya uzanmak için tüm kabloları çıkarmıştım, işlem bitince siyah ekranda kaldı ve o zaman çaktım mevzuyu.

Benim anlamadığım BIOS'tan birkaç ayar değiştirmeyle nasıl ana BIOS öldü. Şaka maka Dual BIOS olmasa ve düzgün çalışmasa çöpe çıkmıştı kart. Gigabyte'a söverken bu işi doğru yaptığı için tebrik ediyorum.

Garantisi bitmiştir büyük ihtimal. Çipin lehimlerinde sorun olmuş olabilir veya direkt kendisinde bir şey olmuş olabilir. Durduk yere bozulan BIOS çipine ben de rastlamadim. Çipin sağlamligindan emin olmak için Backup BIOS çipine kısa devre yaptırıp çipi devre dışı bırakarak ana BIOS'tan çalışmasına zorlayabiliriz ancak çok riskli, çipin yanma durumları olabiliyor. Eski anakartımın çipini de sırf bu yüzden yakmıştim Recep abimin videosuna bakarak. :D O yüzden bunu yapmak mantıklı değil. Şimdilik bu şekilde kullan hocam, yarın bir gün satarsan satacağın kişiyi de bilgilendirirsin bu konuyla alakalı, gerisi ona kalır.

Şu an sistemi gittiği yere kadar kullanıp sonrasında AM4'ten çıkmak en iyi seçenek gibi duruyor. Uğraşıp bir de bozarsak AM4 anakart aramakla uğraşmaya gerek yok. Dual BIOS sorunlu çalışsaydı mecbur uğraşacaktık ama günlük kullanımda ana BIOS'tan bir farkına rastlamadım. Demek ki kendisini geliştirmiş bu konuda Gigabyte senin örneğine bakacak olursak.

Gigabyte'a söverken bu işi doğru yaptığı için tebrik ediyorum.

Dual BIOS'un ilk kullanıldığı anakartlardan bir tanesiydi benimki, seninki gibi çalışsaydı öpüp başıma koyardım. :D Sistem kafasına eserse anca o zaman otomatik olarak yedek BIOS'a geçip recovery yapıyor yoksa bir sorun oldu siyah ekranda kaldın veya BIOS uçtu geri donduremiyordun daha çipe kısa devre yaptırmadıgin sürece, böyle olunca da yanma durumları oluyordu. Şimdi teknoloji gelişmiş bayağı 2 tuş müdahalesi ile yedeğe geçebiliyorsun güzel gelişme bu, tebrik etmek gerek Gigabyte'ı. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı