Çözüldü 3600X sistem VGA ışığı yanıyor ve sisteme görüntü gelmiyor

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 794
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Arkadaşlar PC bir anda kapandı ve tekrar açtığımda sisteme görüntü gelmedi. Işıklar yanıyor, sistem çalışıyor ama ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmiyor.

Anakartta baktigimda VGA ışığı sabit bir şekilde kırmızı yanıyor. Sorun ne olabilir? Ekran kartını sokup tekrar taktım ama bir şey değişmedi. Sorunsuz görüntü alıyordum zaten bundan öncesinde. BIOS pilini çıkarıp da taktım ama çare olmadı.

İşlemci 3600x
Ekran kartı 6600
Anakart B350 GAMİNG 3

Son birkaç haftadır bayagi sorun yaşıyorum, gerçekten usandım.

Çözüm
Görüntü geldi yani. Windows mu açılmıyor sadece?
Evet BIOS'a eriştim. GPU'dan şüphelendim ben ilk başta kısa devre mi oldu acaba diye ama taş gibi çalışıyordu yani aldığımdan beri. BIOS hatası yüzünden VGA ışığı yakiyormus namussuz.

Şu an stabil bir sürümde BIOS guncelledim. 3600x için bir tane daha BIOS guncellemem lazım. Daha sonra 3600x'i takacağım. Su an Windows da açıldı, önceki BIOS sürümü sorunluymus sanırım.

Beyin yakarak anlatıyorum kusura bakma ama benim de 3 saattir yanmayan yerim kalmadi :D

IMG20230315193742.jpg

@Emir M. bu Gigabyte anakarti alıp duvardan duvara vurmaya ramak kaldı dostum, gerçekten sabrımı tasirmak üzere.

Bugün sistemi açtım, yine VGA yaktı. Birkaç şey denedikten sonra BIOS'u tekrardan yedek ile açtım ve açıldı. Allah'tan yedek BIOS 3600x için yeterli seviyeye güncellenmiş. Evde 10 saat kapalı şekilde yatarken anakartin BIOS'u patlar mı yahu? Allah cezasni versin Gigabyte. :D
BIOS sıfırlama ve yedek BIOS olayını tekrar dener misiniz hocam? Bu saçmalıkların tüm sebebi Gigabyte anakart gibi duruyor. Bir an önce kurtulmanizi öneririm. :D
Kesinlikle. Bundan sonra Gigabyte anakart tercih etmeyeceğim. İsim çıktı evden çıkmam gerekli. Pili çıkarıp sistemi bekletiyim hocam artık akşam gelince tekrar takip kısa devre yapıp deneyeceğim. Az önce görüntü geldi, RAM'i taktım şimdi görüntü yok. Bu nasıl saçmalık ya.

@Emir M. Yedek BIOS'un zarar görme gibi bir ihtimal olmamıştır umarım. Sadece RAMi takip reset atmıştım.

Son düzenleme:
Sanmıyorum. Ekstra bir şey yapmadığınız sürece sistem hep ana BIOS'tan başlıyor.
Hocam geldim sistemi açtım şu an yedek BIOS ile ancak şu anda sistem boot olmuyor, Windows açılmıyor. Boot ışığı yanıyor. VGA söndü. BIOS güncellemesi yapıp editleyecegim.

Görüntü geldi yani. Windows mu açılmıyor sadece?
Evet BIOS'a eriştim. GPU'dan şüphelendim ben ilk başta kısa devre mi oldu acaba diye ama taş gibi çalışıyordu yani aldığımdan beri. BIOS hatası yüzünden VGA ışığı yakiyormus namussuz.

Şu an stabil bir sürümde BIOS guncelledim. 3600x için bir tane daha BIOS guncellemem lazım. Daha sonra 3600x'i takacağım. Su an Windows da açıldı, önceki BIOS sürümü sorunluymus sanırım.

Beyin yakarak anlatıyorum kusura bakma ama benim de 3 saattir yanmayan yerim kalmadi :D

IMG20230315193742.jpg

@Emir M. bu Gigabyte anakarti alıp duvardan duvara vurmaya ramak kaldı dostum, gerçekten sabrımı tasirmak üzere.

Bugün sistemi açtım, yine VGA yaktı. Birkaç şey denedikten sonra BIOS'u tekrardan yedek ile açtım ve açıldı. Allah'tan yedek BIOS 3600x için yeterli seviyeye güncellenmiş. Evde 10 saat kapalı şekilde yatarken anakartin BIOS'u patlar mı yahu? Allah cezasni versin Gigabyte. :D

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam sistem yedek BIOS sürümünde düzgün çalışıyorsa ana BIOS'u da o sürüme düşürsen belki sürekli yedek BIOS'a zırt pırt geçme durumun kalmaz, tabii Gigabyte efendi sürüm düşürmeye izin verirse. Ancak benim aklıma takılan başka bir husus daha var. Acaba ana BIOS çipi bir şekilde zarar gördü de o yüzden belki sistem her açıldığında ana BIOS'tan başlamaya çalışıp acilmiyordur ancak yedek BIOS sağlam olduğu için sen yedek BIOS'a geçirince o şekilde düzgün çalışmaya devam ediyordur. Aklıma en mantıklı bu geldi çünkü her BIOS sürümünün sorunlu olma ihtimali çok az yani Gigabyte o kadar da yapmamıştır.

Ben çok çok eskiden AM3 soketli Gigabyte anakart kullanıyordum buna benzer sorun olmuştu. Her BIOS'a girip değişiklik yaptığımda yani bir ayar değiştimde sistem açılmıyordu, ta ki yedek BIOS'a geçene kadar.

Hocam sistem yedek BIOS sürümünde düzgün çalışıyorsa ana BIOS'u da o sürüme düşürsen belki sürekli yedek BIOS'a zırt pırt geçme durumun kalmaz, tabii Gigabyte efendi sürüm düşürmeye izin verirse. Ancak benim aklıma takılan başka bir husus daha var. Acaba ana BIOS çipi bir şekilde zarar gördü de o yüzden belki sistem her açıldığında ana BIOS'tan başlamaya çalışıp acilmiyordur ancak yedek BIOS sağlam olduğu için sen yedek BIOS'a geçirince o şekilde düzgün çalışmaya devam ediyordur. Aklıma en mantıklı bu geldi çünkü her BIOS sürümünün sorunlu olma ihtimali çok az yani Gigabyte o kadar da yapmamıştır.

Ben çok çok eskiden AM3 soketli Gigabyte anakart kullanıyordum buna benzer sorun olmuştu. Her BIOS'a girip değişiklik yaptığımda yani bir ayar değiştimde sistem açılmıyordu, ta ki yedek BIOS'a geçene kadar.
Bilmiyorum cidden. Durup dururken sorun yapması garip geldi. Ama anlamadığım su, şimdi sistemi kapa aç yapınca BIOS'u ana sürümden yüklemiyor mu? Ana sürüm bozuk olsa PC restart yediğinde de açılmaması lazım. Birkaç gün test etmek lazım herhalde tam anlamak için.

Yeni konular

Geri
Yukarı