3600X ve X570 GAMING Plus Isınma Sorunu

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, R5 3600X işlemciyi Türkiye piyasasına girer girmez aldım ve kullanmaya başladım. Yanında MSI Gaming Plus X570 anakartı da ekledim ve güzel bir sistem oluşturdum. İlkbahar ayları boyunca ısınmayla alakalı hissedilir aşırı bir sıcaklık yoktu ve işlemci otomatik OC modunda yani Core Performance Boost özelliği anakartta aktif olarak kullanmaktaydim. Frekans değerleri 4.4 GHz'de kullanıyordum. Kasa içi havalandırmam da iyi ve kasa olarak Dark N10 Pro kullanıyorum. Yaz aylarına girdiğimizde stok fanla beraber kullanıma devam ettim. Özellikle CoD Warzone oynarken aşırı derecede ısındığını gözlemledim ve hissettim. 75-80 derecelerde OC açık ve akıcı şekilde oynuyordum. Sonrasında tabiri caizse dandik bir soğutucu aldım 6 bakır fanli diye fakat çok etkisini göremedim hatta aynı şekilde CPB açıkken bir kez PC 90 dereceyi görüp kapanmıştı. Bu yüzden tekrardan soğutucuyu sökmek istemedim zaten işlemciye yapışıyor bacakları kırma korkusuyla dokunmadım ve CPB'yi kapatıp 3.8 GHz hızında oyunu oynuyorum maksimum 62-63 dereceyi görüyor. Asıl soruya gelelim. 3600X işlemci için onerebileceginiz fiyatı da makul olmak şartıyla, abi işte bu işlemci için bu soğutucu biçilmiş kaftan diyebileceginiz bir soğutucu önerir misiniz? Herkese teşekkür ederim.

Ram uyumuna dikkat edeceğim ki zaten şuan kullanmış olduğum soğutucuda da kurtarıyor. Peki bu 4 soğutucu arasından "en iyisi" diyebileceğiniz hangisi ?

Bu konuda deneyim kazanmış olmanız beni seçim yaparken rahatlattı. Bunu da göz önünde bulunduracağım.
Sadece ben değil, eğer soğutucuyu bşraz araştırırsan herkesin önerdiğini görebilirsin. Çoğu kişiye oranla benim sistemim daha serin, ancak bunda ortam sıcaklığı kasa soğutması vb. şeyler de etkili. Ama dediğim gibi o fiyata alınacak en iyi soğutucudur kendisi. Karşılaştırma testleri de mevcut. Ayrıca gayette sessiz çalışıyor, %75 ayarda bile sesi yok denecek kadar az.

Sadece ben değil, eğer soğutucuyu bşraz araştırırsan herkesin önerdiğini görebilirsin. Çoğu kişiye oranla benim sistemim daha serin, ancak bunda ortam sıcaklığı kasa soğutması vb. şeyler de etkili. Ama dediğim gibi o fiyata alınacak en iyi soğutucudur kendisi. Karşılaştırma testleri de mevcut. Ayrıca gayette sessiz çalışıyor, %75 ayarda bile sesi yok denecek kadar az.
Kesinlikle değerlendireceğim. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Fiyatı da istediğim aralıklarda. Peki takarken Ram slotları ile alakalı bir problem yaşadınız mı ? Anakartinizin modelini belirtirmisiniz ?

Kesinlikle değerlendireceğim. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Fiyatı da istediğim aralıklarda. Peki takarken Ram slotları ile alakalı bir problem yaşadınız mı ? Anakartinizin modelini belirtirmisiniz ?
Msi B450 Tomahawk Max kullanıyorum. Sorun yaşamadım, ramlerle sorun yaşayana da rastlamadım hiç. Genelde kasanın genişliğinden şüohe edenler oluyordu ancak birçok kasaya da uyumlu, buna dikkat etmen yeterlidir muhtemelen. Cooler Master Mb511 kullanıyorum biraz geniş kasadır bu.

Msi B450 Tomahawk Max kullanıyorum. Sorun yaşamadım, ramlerle sorun yaşayana da rastlamadım hiç. Genelde kasanın genişliğinden şüohe edenler oluyordu ancak birçok kasaya da uyumlu, buna dikkat etmen yeterlidir muhtemelen. Cooler Master Mb511 kullanıyorum biraz geniş kasadır bu.
Tamamdır bunu da notlarımın arasına ekliyorum çok teşekkür ederim.

Peki bir soru daha sizce Be Quiet! Dark Rock 4 mü yoksa 34 Esports Duo mu ? Yani arada performans olarak çok fark var mıdır ?
Soğutucuyu almadan önce bayağı araştırmıştım. Karşılaştırmalarda Be Quiet de vardı. Aralarında pek fark yok siye hatırlıyorum ancak sen yine de bir bakarsın. Ama fiyat olarak 100-200tl gibi bir şey olması gerekiyor. Dediğim gibi F/P olarak daha iyisi yok bildiğim kadarıyla.

Cooler Master MA610 önerebilirim. Ust segment hava sogutmalara dahil edebileceğimiz bir ürün. 6 bakır ısı borusu ve üstü kapalı pull-push fan yapısıyla gerçekten güzel bir soğutma sağlıyor. Lakin biraz büyükçe bir işlemci sogutucudur ilk RAM slotunuz doluysa ve RAM sogutucunuz yüksek olan bir modelse temas gerçekleşebilir. Eger ilk RAM slotunuz boşsa veya yüksek olmayan bir RAM modülü kullanıyorsanız herhangi bir problem olmaz. Bir de kasa boşluğunun yettiğine emin olun. Tam emin olmamakla birlikte 165mm civarı bir boşluğunuz olması gerekmekte.

Fiyat olarak geçen haftalarda 510 TL civarında görmüştüm şu an biraz daha pahalilar tercih edilebilir bir model.

Cooler Master MA610 önerebilirim. Ust segment hava sogutmalara dahil edebileceğimiz bir ürün. 6 bakır ısı borusu ve üstü kapalı pull-push fan yapısıyla gerçekten güzel bir soğutma sağlıyor. Lakin biraz büyükçe bir işlemci sogutucudur ilk RAM slotunuz doluysa ve RAM sogutucunuz yüksek olan bir modelse temas gerçekleşebilir. Eger ilk RAM slotunuz boşsa veya yüksek olmayan bir RAM modülü kullanıyorsanız herhangi bir problem olmaz. Bir de kasa boşluğunun yettiğine emin olun. Tam emin olmamakla birlikte 165mm civarı bir boşluğunuz olması gerekmekte.

Fiyat olarak geçen haftalarda 510 TL civarında görmüştüm şu an biraz daha pahalilar tercih edilebilir bir model.
Öneriniz için teşekkür ederim. Cooler Master'ın eskiden kullandığım sistemlerde kalitesinden ve ürünlerinden memnun kaldığım bir marka. Fakat Freezer 34 Esports Duo çok tercih ediliyor ve boyut konusunda bir problemim gözükmüyor. Bu önerinizi de değerlendirmeye alacağım. Performans fiyattan önce daha önemli ama uyumluluk konusunda da problem yaşamamak lazım 😊👍🏻.

Öneriniz için teşekkür ederim. Cooler Master'ın eskiden kullandığım sistemlerde kalitesinden ve ürünlerinden memnun kaldığım bir marka. Fakat Freezer 34 Esports Duo çok tercih ediliyor ve boyut konusunda bir problemim gözükmüyor. Bu önerinizi de değerlendirmeye alacağım. Performans fiyattan önce daha önemli ama uyumluluk konusunda da problem yaşamamak lazım 😊👍🏻.
Şimdi bi baktım da Cm ma610p modeli ile Arctic in eski versiyonu 33 arasında 12 derece gibi bi fark var. Ki Arctic Freezer 34, 33ten birkaç derece daha serin üstelik. Anlam veremedim 😄

Yeni konular

Geri
Yukarı