3600X vs 9600K

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Berk ync

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar 8000 Türk lirasına bir sistem toplayacağım, 1080P60 FPS video çekmek, renderlamak için 3600X mü yoksa 9600k mı hala kararsızım. Çünkü 3600X ucuz ve stok soğutuculu olmasına rağmen 70-80 dereceleri görüyor ve ben bilgisayar istiyorum fırın değil, alacağım sistemin hemen özelliklerini yazıyorum;
ASUS ROG STRIX 2060 OC
3200 MHz 8X2 RAM Adata,
ASUS TUF bir ekran kartı (tam model yazamadım kararsız olduğum için ama 500-700 TL arası olacak)
1 TB SSD Samsung
Power Boost VK-G3902S RGB 600W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa
Ve de 3600X veya 9600K olacak Bir de sıvı soğutma eklerim gibime geliyor ilerde, 3600X yeni olmasına rağmen birçok insana dert olmuş ve sıkıntı çektirmiş bir işlemci şu an gördüğüm kadarıyla. Bana önerilerinizi bekliyorum verdiğim paraya yazık olmasın. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar istiyormuş, fırın değil. Ee, kafanda ön yargıyı ve cevabı oluşturduysan ne diye bize soruyorsun? Git 9600K al ve daha az performans alarak kazıklan. İnsanlar o sıcaklıkların dandik kasa ve soğutma sistemlerinden kaynaklandığını bir türlü öğrenemedi. O işlemci ile yükte maksimum 65 derece görenler uzayda yaşıyor herhalde değil mi?

Sen i5 9600K al. Kaliteli ve kazık fiyata satılmayan işlemciler sana göre değil.

Son düzenleme:
Ben 9600K kullanıcısıyım memnunum. Gayet kaliteli ve performans açısından benchlere bakmayan veya bilgisi olmayan arkadaşlar da fanboyluk yapmayı kesip araştırarak yorum yapsınlar. 9600k 1500 tl civarlarında bulabilirsin 3600x 1700 tl civarında gördüm en son. Ayrıca genel performans ve oc olarak bakarsak %2 oranla 9600k daha iyi geliyor seçim sizin. Ayrıca 9600k fan soğutmayla daha 65-70 dereceye çıkamadım yükte. :)

@tayfunsagdic

3600X, 1080p'de i5 9600K ile kafa kafaya gidiyor. Öne geçtiği oyunlar da var. Yani Intel'in tekli çekirdek liderliğini tokatlıyor. İş 2K ve 4K'ya gelince, zaten lider.

Arkadaşıma 3600X'li sistem kurdum ve stok soğutucusu ile yükte 60-64 derece görüyor. Daha iyi bir kasa ve custom soğutucu ile 55 dereceye kadar çok rahat iner.

Sen de gelmiş, işlemcinin yanında daha stok soğutucu vermekten aciz bir firmanın işlemcisini savunuyorsun. Dikkatini çekerim, o yaptığın fiyat kıyasında birinin stok soğutucusu var, diğerinin yok. Sen yükte 65 dereceye çıkmamakla övün, bir R5 3600X sahibi, seni render, yayın, çoklu işlem/çekirdek performansı ve 2K/4K oyunda sollasın. O da yetmiyormuş gibi, 1080p performansındaki liderliğini sarssın. Sen de hala i5 9600K ehe ehe de.

Kim fanboy belli. 2017'ye kadar sürekli Intel kullanmış ve artık AMD'ye şans vermişsem bu benim fanboy olduğumu göstermez. Fanboy tanımına sen giriyorsun, haberin yok.

İyi günler :)

İşlemciden önce güç kaynağını değiştirmelisin. Piyasanın en kalitesiz güç kaynaklarından birini kullanıyorsunuz. 1 sene sonra neden kendine kendine pc reset atıyor diye konu açmanız içten bile değil. İşlemci almadan önce kesinlikle güç kaynağınızı değiştirin. Ayrıca rtx 2060 kullanıcaksınız, gtx 1050ti değil. Bütün sisteminizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken kaliteli güç kaynağı almak. Piyasanın en kaliteli güç kaynaklarından birkaçını tavsiye edeyim. Seasonic Focus Plus 650W Gold+ veya 750W, Corsair Rm750x Gold+, FSP Hydro G 750W güç kaynaklarından birini tercih etmelisiniz.

İşlemciden önce güç kaynağını değiştirmelisin. Piyasanın en kalitesiz güç kaynaklarından birini kullanıyorsunuz. 1 sene sonra neden kendine kendine PC reset atıyor diye konu açmanız içten bile değil. İşlemci almadan önce kesinlikle güç kaynağınızı değiştirin. Ayrıca RTX 2060 kullanıcaksınız, GTX 1050 Ti değil. Bütün sisteminizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken kaliteli güç kaynağı almak. Piyasanın en kaliteli güç kaynaklarından birkaçını tavsiye edeyim. Seasonic focus Plus 650W Gold+ veya 750W, Corsair RM750X Gold+, FSP Hydro g 750W güç kaynaklarından birini tercih etmelisiniz.
Maalesef o kadar bütçe olarak çıkamam fakat kasamı değiştirdim bir de şu kasaya bakar mısınız?
Corsair Carbide serisi Spec-delta RGB tempered glass 550W 80+ USB 3.0 mid Tower kasa
Ayrıyeten 3600X alıp, sıvı soğutucu almaya karar verdim.

Cooler Master Masterliquid Lite 240 240MM işlemci sıvı soğutucu ), yukarıda bir arkadaş çok agresif bilgisiz olduğum için soru sordum hemen ters yapmış :D Her neyse boşverelim arkadaşı bu kasa nasıl dostum?

İşlemci için doğru tercih yapmışsınız. Sıvı soğutma fanları tam emin olmamakla birlikte biraz sesli çalışıyor o modelde ses takıntın varsa biraz daha iyi araştır.

Kasa+güç kaynağı fiyatına göre güzel. Fakat kasa ile birlikte verilen güç kaynakları kalitesiz oluyor. Yani seni idare eder ama ileriye dönük bir şey beklememelisin. Yüksek ihtimalle 2-3 sene sonra güç kaynağı değiştirmen gerekecek, zamanı gelince bilgisayar zaten sana kendini belli eder değiştir güç kaynağını diye isyanlara girer :D. Yalnız powerboost gibi merdiven altı markaların güç kaynaklarını kullanmaktan çok daha iyidir. Kasanın ön tarafında ki fanlar için hava alacak yer az. O açıdan bir eksi verebiliriz kasaya. Onun haricinde bir kötü tarafı yok gibi, alıp kullanabilirsin kasayı.

Bilgisayar istiyormuş, fırın değil. Ee, kafanda ön yargıyı ve cevabı oluşturduysan ne diye bize soruyorsun? Git 9600K al ve daha az performans alarak kazıklan. İnsanlar o sıcaklıkların dandik kasa ve soğutma sistemlerinden kaynaklandığını bir türlü öğrenemedi. O işlemci ile yükte maksimum 65 derece görenler uzayda yaşıyor herhalde değil mi?

Sen i5 9600K al. Kaliteli ve kazık fiyata satılmayan işlemciler sana göre değil.
Boş yapıyorsun AMD Intel'in bir tık gerisindedir.

Örneğin i5 9600k 2018 yılında çıktı.
AMD'nin 2018 yıkında çıkan işlemcisi R5 2600x. İnceleme testlerine bak istersen Intel nasıl tokatlıyor.
Yani Intel'in bu sene çıkacak işlemcisini beklemekte fayda var. R5 3600X bu sene çıktı ve geçen sene çıkan Intel'le oyun performansları genellikle aynı. Yanı ortada kazık yeme falan yok. He sen git AMD al sana karışan da yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı