3700 TL'ye Ryzen 5 1500X ve RX 570 hazır sistem alınır mı?

yiğit ünver

Decapat
Son düzenleyen: Moderatör:
Freedom 1570 Ryzen 5 1500X 3.50GHz 8GB 1TB RX570 Aorus 4 GB (Oyuncu) Bilgisayar

• Gamepower GP-500 APFC 14cm 80+ Bronze 500W Psu
  • Gigabyte GA-AB350M-D3V Anakart
  • Ryzen 5 1500X 3.50GHz
  • 8GB RAM
  • 1TB HARDDİSK
  • RX570 Aorus 4 GB Ekran Kartı
3700 TL'ye bunu almayı planlıyorum, daha uyguna daha iyi sistem var dediğiniz varsa ona bakayım. İyi mi bu sistem? Kaç yıl götürür beni?

Bakındım ama eksik bilgi var. Mesela ekran kartı asus mu msi mi ne? En kötü markaları koyup birleştirmiş olabilirler. Siz kendini parçaları toplasanız. Bence o fiyata yakın gelir belkide daha ucuza.

Kasa ; 500₺ desek
Anakart: 400₺
Ram; 400₺
HDD; 250₺
Ekran Kartı: 1.000₺
Işlemci: 1.000₺

3.500 TL yaptı. Eksik fiyat verdiklerim olabilir. Ama ederinde bir pc, siz kendinizde aynı fiyata toplayabilirsiniz. Hemde vatanbilgisayar fiyatları bunlar, daha ucuza satan yerler var.

Kasa, PSU berbat. Kesinlikle kendim toplamaya çalışırdım. Hadi hazır alabiliyorum sadece alttaki bilgisayarı tercih ederdim.
AMD Ryzen ™ 5 1500X 3.5GHz, RX570 4GB, 8GB DDR4, 240GB SSD Oyun Bilgisayarı - Oyuncu Bilgisayarı KDV Kampanyası - Oyuncu PC
Anakartın 2 RAM slotuda dolu tek kötü sıkıntısı bu. Yani geliştirme yapmak istersen maalesef 4 GB RAM'in bir tanesini satmalısın. Sistem PSU olarak daha iyi kasa olarakta malzeme kalitesi biraz daha üstün ve gelen fan sayısı iyi. Ayrıca yanında mouse-klavye de veriyor çok kaliteli olmasa da. Farklı sitelerden alırsan daha iyisi toplanır.

Bakındım ama eksik bilgi var. Mesela ekran kartı asus mu msi mi ne? En kötü markaları koyup birleştirmiş olabilirler. Siz kendini parçaları toplasanız. Bence o fiyata yakın gelir belkide daha ucuza.

Aorus , Gigabyte markasının model ismidir. Ekran Kartı Gayet Kaliteli.

Kasa, PSU berbat. Kesinlikle kendim toplamaya çalışırdım. Hadi hazır alabiliyorum sadece alttaki bilgisayarı tercih ederdim.
AMD Ryzen ™ 5 1500X 3.5GHz, RX570 4GB, 8GB DDR4, 240GB SSD Oyun Bilgisayarı - Oyuncu Bilgisayarı KDV Kampanyası - Oyuncu PC
Anakartın 2 RAM slotuda dolu tek kötü sıkıntısı bu. Yani geliştirme yapmak istersen maalesef 4 GB RAM'in bir tanesini satmalısın. Sistem PSU olarak daha iyi kasa olarakta malzeme kalitesi biraz daha üstün ve gelen fan sayısı iyi. Ayrıca yanında mouse-klavye de veriyor çok kaliteli olmasa da. Farklı sitelerden alırsan daha iyisi toplanır.

Kanka gamepower markası çok bilinmesede fiyat/performans ürünleri mevcut. PSU 80+ ve bronze sertifikalı yani gayet güzel , kasa konusunda zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bence gayet şık.
Bu noktada anakart üzerinde ki ram slotları devreye giriyor. Eğer kullanıcı kasayı alacak ve gittiği yere kadar kullancak , hiçbir yüksetlme yada en azından ram eklemesi yapmayacaksa senin önerdiğin sistem yeterli ancak kullanıcı ilerleyen zamanlarda ram eklemesi veya yüksetlme yapacaksa kendi söylediği sistem daha iyi bir tercih olur. Aynı zamanda senin önerdiğin sistemin güç kaynağı 400 watt olduğu için zorluk çıkarabilir.

Topladıkları sistemi ben beğenmedim. 400wat psu. Dark yerine Aerocol olan kasayı ücretsiz veriyorlar onu tercih ederdim heralde. Ram ve Anakart kalitesinden de emin değilim.

Zaten şu sistem bile daha iyidir diye girdim. Toplama yapılırsa çok daha iyisi çıkar.
Aorus , Gigabyte markasının model ismidir. Ekran Kartı Gayet Kaliteli.

Kanka gamepower markası çok bilinmesede fiyat/performans ürünleri mevcut. PSU 80+ ve bronze sertifikalı yani gayet güzel , kasa konusunda zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bence gayet şık.
Bu noktada anakart üzerinde ki ram slotları devreye giriyor. Eğer kullanıcı kasayı alacak ve gittiği yere kadar kullancak , hiçbir yüksetlme yada en azından ram eklemesi yapmayacaksa senin önerdiğin sistem yeterli ancak kullanıcı ilerleyen zamanlarda ram eklemesi veya yüksetlme yapacaksa kendi söylediği sistem daha iyi bir tercih olur. Aynı zamanda senin önerdiğin sistemin güç kaynağı 400 watt olduğu için zorluk çıkarabilir.
Dediğin gibi görünüşleri çok güzel olabilir ama malzeme kalitesi böyle değil maalesef o kasa statik elektrik verebilir dokunduğun an. Ayrıca onun üstünde yazan +80 sertifikası gerçek değil maalesef sahte. Gamepower merdiven altı ürünlere marka basıp satıyor ülkemizde. Yani gerçek bir firma yok ortada. Ayrıca bu ürünler 6-7 ay içinde sorun çıkartıyor genellikle.
Topladıkları sistemi ben beğenmedim. 400wat psu. Dark yerine Aerocol olan kasayı ücretsiz veriyorlar onu tercih ederdim heralde. Ram ve Anakart kalitesinden de emin değilim.
RAM gayet kaliteli. Anakartta aynı şekilde giriş seviyesi diyebileceğimiz linkteki anakartın benzeri.

İşlemci; 740₺
AMD Ryzen 3 2200G Socket AM4 3.7GHz 6MB Önbellek 65W İşlemci
AMD Ryzen 3 2200G Socket AM4 3.7GHz 6MB Önbellek 65W İşlemci - Vatan Bilgisayar

Anakart; 598₺
MSI B450M GAMING PLUS AM4 AMD Ryzen DDR4 3466+MHz(O.C.) USB3.1 Anakart
Msi B450m Gaming Plus Am4 Amd Ryzen Anakart - Vatan Bilgisayar

SSD; 285₺
TOSHIBA OCZ 240GB TR200 Serisi Sata 3.0 SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma)
TOSHIBA OCZ 240GB TR200 Serisi Sata 3.0 SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma) - Vatan Bilgisayar

Ram; 1160₺
GSKILL 16GB (2x8GB) SniperX Yeşil Kamuflaj DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
GSKILL 16GB (2x8GB) SniperX Yeşil Kamuflaj DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar

Kasa; 395₺
XIGMATEK ARES 1701 600W USB 3.0 MidT ATX SİYAH KASA
XIGMATEK ARES 1701 600W USB 3.0 MidT ATX SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar

Soğutma; 335₺
THERMALTAKE WATER 3.0 PERFORMER SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
THERMALTAKE WATER 3.0 PERFORMER SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ - Vatan Bilgisayar

Sıvı soğutma biraz fantezi oldu onu çıkar.
+335 TL cepte,
Ram 16 Yerine 8 yap. 3000mhz.
+300TL cepte
Anakart a320m e düşür.
+200 TL cepte
bunlada rx570 alırsın sistem 3.700e denk gelir.

Tavsiyemi sorarsan.
Dipnot; yukardaki sistemin ben siparişini verdim. Elime geçmesini bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı