3D figür nasıl boyanır?

ardas1

Hectopat
Selam pla filamentim için akrilik astar ve akrilik rich boya aldım. Onun harici başka boyama için yapmam gereken bir şey var mı? Bir de bant aldım etrafına taşırmamak için.

Selam pla filamentim için akrilik astar ve akrilik rich boya aldım. Onun harici başka boyama için yapmam gereken bir şey var mı? Bir de bant aldım etrafına taşırmamak için.
  1. Çıktı hataları, sivri kalmış yerler, gereksiz izleri kazıyarak temizle.
  2. 100-120'lik zımpara kağıdı ile katman geçişlerini azalt, 300-400'de bitirebilirsin detaya bağlı.
  3. Tozları temizle.
  4. Primer olması için varsa primer boyan, yoksa beyaz ile 1 kat at ve incele. Hata varsa, kuruma hızı farklı yer, katman gösteren alan, oraları tekrar düzelt, gözüne güzel görünene kadar primer/düzeltme yapabilirsin. 2 Kat primerden sonra boyamaya geç. Katlar arası normal bir günde 15 dakika civarıdır, sen 20 bekleyebilirsin.
  5. İlk kat boyanı yap, boya rengi ve yüzey tutunmasını incele, her şey yolundaysa devam et - boya kuruma aralıklarına dikkat et.
  6. Son kat boyama bittiğinde koruyucu olması için şeffaf (veya isteğe/duruma/yere göre yarımat veya mat) cila ile 2 kat daha boya.

Bitti.

Rich boyalar maalesef çok düşük kapatıcılığa sahip. Pek çok marka kullandım, Cadence ve Artdeco markalarını önerebilirim. Diğerleri saç baş yolduruyor.
Bolca fırça edinin, fırçalarınızı temiz tutmaya özen gösterin. Bayağı değişik boyama teknikleri var. İhtiyaca göre onlara yönelik videolar izleyin. Zor modellerden başlamayın. Yıllardır boyama yapıyorum, fırça ile boyamalarda bant hiç kullanmadım. Airbrush için genelde gerekiyor.
Akrilik astar dedikleri bazen vernik çıkabiliyor (kötü etiket).
Ben en ucuz best marka astar kullanıyorum. Zımpara ve dolgu ile yüzey hatalarını giderdikten sonra ince bir astar ile yeniden kaplayıp ertesi gün boyamaya başlarım.
Astarlama işleminde rüzgarı arkanıza alın, açık alanda yapın. Çok ince katmanlar halinde uygulayın.
Modellerimiz her aşamada temiz olsun. Elinizin yağı boya sonrası iz olarak belli oluyor. Ben eldivenle boyamaya özen gösteririm.

Rich boyalar maalesef çok düşük kapatıcılığa sahip. Pek çok marka kullandım, Cadence ve Artdeco markalarını önerebilirim. Diğerleri saç baş yolduruyor.
Bolca fırça edinin, fırçalarınızı temiz tutmaya özen gösterin. Bayağı değişik boyama teknikleri var. İhtiyaca göre onlara yönelik videolar izleyin. Zor modellerden başlamayın. Yıllardır boyama yapıyorum, fırça ile boyamalarda bant hiç kullanmadım. Airbrush için genelde gerekiyor.
Akrilik astar dedikleri bazen vernik çıkabiliyor (kötü etiket).
Ben en ucuz best marka astar kullanıyorum. Zımpara ve dolgu ile yüzey hatalarını giderdikten sonra ince bir astar ile yeniden kaplayıp ertesi gün boyamaya başlarım.
Astarlama işleminde rüzgarı arkanıza alın, açık alanda yapın. Çok ince katmanlar halinde uygulayın.
Modellerimiz her aşamada temiz olsun. Elinizin yağı boya sonrası iz olarak belli oluyor. Ben eldivenle boyamaya özen gösteririm.

Senin bu açıklamanı bir blog/makale olarak bekliyorum, tertemiz bilgi kaynağı olur. Varsa elinde eski-yeni örnek karşılaştırman benden "beğendim!"in hazır. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı