3D kodlama nasıl yapılır?

Kadir7678

Hectopat
Daha fazla  
3D alanına çok büyük ilgim var ama programlama bilmiyorum. Merak ettim; acaba 3D sahne oluşturmak için ne kullanılmalı?
OpenGL ve DirectX nedir? Çeşitleri nelerdir? Elimde daha önce modellenmiş 3D model varsa bunu kendi yazdığım programa nasıl dahil ederim?
hangi dilleri öğrenmeliyim?
Biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi 3D kodlama ve ya 2D kodlama diye bir şey yoktur. 3D sahne oluşturmak için ise bir çok program var. Blender, ZBrush, Maya gibi. Bu programları kullanabilmek için kodlama bilmeye gerek yoktur. Yalnızca objelere şekil verirsiniz. Elinde 3D obje varsa bunu en kısa yöntemle sürükleyip bırakarak oyununa ve ya programına ekleyebilirsin.

Birincisi 3D kodlama veya 2D kodlama diye bir şey yoktur. 3D sahne oluşturmak için ise birçok program var. Blender, ZBrush, Maya gibi. Bu programları kullanabilmek için kodlama bilmeye gerek yoktur. Yalnızca objelere şekil verirsiniz. Elinde 3D obje varsa bunu en kısa yöntemle sürükleyip bırakarak oyununa veya programına ekleyebilirsin.

Beyefendi biliyorum. Profil resimde bile Blender logosu var. Sorumu yanlış anlamışsınız. 3D sahneyi nasıl yazabilirim? Şöylede diyebilirim. Kendi modelleme programımı nasıl yazarım? Hangi dilleri ya da kütüphaneleri kullanmalıyım? Yabancı ya da Türkçe kaynak önerebilir misiniz?

Beyefendi biliyorum. Profil resimde bile Blender logosu var. Sorumu yanlış anlamışsınız. 3D sahneyi nasıl yazabilirim? Şöylede diyebilirim. Kendi modelleme programımı nasıl yazarım? Hangi dilleri ya da kütüphaneleri kullanmalıyım? Yabancı ya da Türkçe kaynak önerebilir misiniz?
OpenGL,, Vulkan, DireckX kütüphaneleri ve C/C++ ile.

Geri
Yukarı