3D model tasarlamak ve oyun yapmak

Hero 0.1

Decapat
Yer
de_dust2
Daha fazla  
Meslek
e-spor
Merhaba arkadaşlar, ben Fırat. Unreal Engine'den ve Unity 3D'den oyun yapıyorum. Geçen buna benzer bir konu açmıştım konu 3D modelleri ücretsiz indirmeydi. Ama net net bir cevap alamadım. 3D modelleri ücretsiz indirme olmuyordu. O yüzden o konuyu kapattım. Şimdiki konu ise 3D modelleri tasarlayabiliyorum. Ama canlandırma doku gibi şeyleri yapamıyorum. Program olarak blender ve maya kullanıyorum. Mesela silah yaptım ateş etme, şarjörü çıkarma yapamıyorum diyelim araba tasarlıyorum ama direksiyon dönmesi, frene basınca arka ışığın yanması yapamıyorum. Son bir örnek hayvan yaptım aynı şekilde hareketlendirme, saldırma can koymak, vurulunca kan izleri bunları nasıl yapabilirim? Ve ses efektlerini nasıl oyuna yüklerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek kişi bunların hepsini yapabilmek çok zor. Ortaya güzel bir şey çıkartmak için her konu üzerinde yoğun çalışma yapman lazım. Model tasarımı, animasyon yapımı, karakter rigleme, Level dizaynı, programlama, optimizasyon vs. Bence kendinin iyi olduğunu düşündüğün bir konu üzerine git ve eksik kalan yönlerin için ekip arkadaşı toplamaya çalış. Bu şekilde kısa sürede daha kaliteli şeyler ortaya çıkarabilirsin.

Tek kişi bunların hepsini yapabilmek çok zor. Ortaya güzel bir şey çıkartmak için her konu üzerinde yoğun çalışma yapman lazım. Model tasarımı, animasyon yapımı, karakter rigleme, Level dizaynı, programlama, optimizasyon vs. Bence kendinin iyi olduğunu düşündüğün bir konu üzerine git ve eksik kalan yönlerin için ekip arkadaşı toplamaya çalış. Bu şekilde kısa sürede daha kaliteli şeyler ortaya çıkarabilirsin.

Teşekkürler

Bende UE4 ile oyun geliştiriyordum sonra durup baktım her şeyi ben yapmaya çalışıyorum. Kodları yazan ben karakteri tasarlayan ben her şey ile ilgilenmeye çalışıyordum. Her konuyu biliyorum ama yapamıyorum. Siz bir yönden ilerlerseniz daha başarılı olursunuz bir dal seçip oradan ilerleyin.

Sadece ben yokum aslında @PasFacile var, @147472 var, geçenlerde demo tanıtımı yapan birini görmüştüm, adını hatırlayamadım.
Onların da görüşlerini alabilirsiniz, PasFacile hocam yazmış zaten.
Kendi çapınızda ufak bir oyun yapabilecek kadar bilgiliyseniz biraz daha ilerleme katedebilirsiniz. Onun haricinde çevrenizde bu konuda bilgili arkadaşlarınız (sadece meraklı değil bunlar geçici heves oluyor genelde, bilgili veya bilgili ve meraklı arkadaşlarınız) varsa ekip işiyle daha iyi mesafe kat edebilirsiniz.
Bunu haricinde kendiniz ufak çaplı oyunlar geliştirip Epic Store'da, itch.io gibi platformlarda yayınlayabilirsiniz.

Yapamıyorum dediğiniz şeyleri henüz öğrenmemişsiniz. Model topolojisi ve UV map, model rigging, animasyon gibi öğrenmeniz gereken konularınız var.

Yeni konular

Geri
Yukarı