Çözüldü 3D Yazıcı baskı ölçü tutarsızlığı ve köprü atamama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
Ender 3v2 + BL-Touch (orijinal Creality) kullanıcısıyım. Yaşadığım sorunlar hakkında eklediğim görsellere bakarak da fikir edinebilirsiniz.

Başlıca yaşadığım sorunları ve denediğim çözümleri aşağıda sıraladım.

• Baskının tablaya yapışmaması (çözüldü)
Ne yaptıysam çözüm bulamamıştım. BL-Touch ile kalibrasyon yapsam bile yine de yapışmıyordu. 5 derece aralıklarla tabla ısı ayarını değiştirerek denesem de beceremedim. Sonuç olarak yapıştırıcı kullanmayı denedim ve çok etkili oldu. Pritt çok sağlam tutuyor. Tabla soğumadan kesinlikle tabladan ayrılmıyor, soğuduktan sonra bile ufak bir direnç gösteriyor. Uzun süreli baskılar için tavsiye ederim. Pritt'in çok maliyetli olduğunu düşündüğüm için saç spreyi denedim ve o da gayet başarılı fakat pritt kadar sağlam tutmuyor. Uzun süreli baskılar için pritt tercih ederim. Yapıştırıcı uygulamalarından sonra ilk katmanların ne kadar temiz olduğunu görsellerden görebilirsiniz.

• Köprü atamama sorunu
Baskı hızı olarak 35, 50 ve 70 denedim ama yine de köprü atamıyor. Deadpool ve ninja kaplumbağa figürlerinin omuz kısımlarında da bunun etkisini görüyorum sanırım. Normalde bu baskılar desteksiz olarak basılabiliyorlar ama ben artık basamıyorum. Tahminimce fanlarda problem var ama emin değilim.

• Ölçüler tutarsız
Çizim programında verdiğim ölçüler ile aldığım baskıdaki ölçüler birbirini tutmuyor. e-step ayarını cetvel ile yaptım(cetvel ile ne kadar doğruluk olur bilmesem de) ama z-y-z için yapamıyorum. Kalibrasyon yapabilmek için dijital kumpas aldım ama dandik çıktığı için doğru ölçümler yapamıyorum. Kaliteli olanları da aşırı pahalı. Tavsiye edebileceğiniz kumpas varsa onunla tekrar denemek istiyorum.

• Duct uygulaması
Öncelikle hangi tasarımı tercih etmeliyim bilmiyorum. Fan markası olarak da öyle. Makinenin şimdiki hali oldukça ses yapıyor ve böyle bir güncelleme yapmışken sessiz fan takmak isterim. Baskılarda yaşadığım problemler varken duct baskısı alabilir miyim bilemiyorum.

Şimdilik aklıma gelen sorunlar bunlar. Aklıma gelen olursa ekleme yaparım.

Kullandığım dilimleyici: Cura
Kullandığım filament: Esun PLA+ Mavi
Görsellerdeki baskıları 195 derecede aldım.

@Siyah Martı Hocam selamlar, yine ben :) Müsait olduğunda ilgilenebilirsen sevinirim :)

Dosya Ekleri

• Deadpool (1).jpg
    Deadpool (1).jpg
    76,4 KB · Görüntüleme: 190
  • Heat Tower (2).jpg
    Heat Tower (2).jpg
    94,9 KB · Görüntüleme: 112
  • Heat Tower (3).jpg
    Heat Tower (3).jpg
    135,9 KB · Görüntüleme: 238
  • Heat Tower (4).jpg
    Heat Tower (4).jpg
    62,6 KB · Görüntüleme: 136
  • Heat Tower (5).jpg
    Heat Tower (5).jpg
    144,1 KB · Görüntüleme: 118
  • Heat Tower (6).jpg
    Heat Tower (6).jpg
    90 KB · Görüntüleme: 261
  • Tabla (1).jpg
    Tabla (1).jpg
    126,6 KB · Görüntüleme: 146
  • Tabla (2).jpg
    Tabla (2).jpg
    224 KB · Görüntüleme: 82
  • Tabla (3).jpg
    Tabla (3).jpg
    144,8 KB · Görüntüleme: 85
  • Heat Tower (1).jpg
    Heat Tower (1).jpg
    62,9 KB · Görüntüleme: 130
  • Ninja (5).jpg
    Ninja (5).jpg
    119,9 KB · Görüntüleme: 161
  • Deadpool (2).jpg
    Deadpool (2).jpg
    114,5 KB · Görüntüleme: 106
  • Deadpool (3).jpg
    Deadpool (3).jpg
    165,6 KB · Görüntüleme: 99
  • Deadpool (4).jpg
    Deadpool (4).jpg
    115,9 KB · Görüntüleme: 98
  • Deadpool (5).jpg
    Deadpool (5).jpg
    87,9 KB · Görüntüleme: 116
  • Ninja (1).jpg
    Ninja (1).jpg
    96,1 KB · Görüntüleme: 88
  • Ninja (2).jpg
    Ninja (2).jpg
    79,6 KB · Görüntüleme: 117
  • Ninja (3).jpg
    Ninja (3).jpg
    96,3 KB · Görüntüleme: 125
  • Ninja (4).jpg
    Ninja (4).jpg
    100,4 KB · Görüntüleme: 109
Son düzenleme:
Çözüm
Baskı kalitesini 0.16 yapıp infilli 0.48mm'de basabilirsin. 0.2 ile basacaksan infilli 0.4mm olarak basabilirsin, 0.6mm nozül için. Support için de benzer durum geçerli, temelde.
Şimdilik öyle duruyor. 👍
Hocam selamlar. Malzemeler 2 saat önce geldi ve duct'ı takmayı denedim.

Öncelikle salyangoz fanı boştayken nasıl test edebilirim? Bağlantıları doğru yapmış mıyım ve düzgün üflüyor mu kontrol etmek istiyorum ama baskı haricinde nasıl çalışacağını bilmiyorum.

Bu arada üfleme yuvaları sanki fazla yukarda gibi. İşin kötü yanı yükseklik ayarı yapamıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20220117_195846.jpg
    IMG_20220117_195846.jpg
    62,1 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20220117_195922.jpg
    IMG_20220117_195922.jpg
    88 KB · Görüntüleme: 33
Selam, geç gelmiş biraz.

Ductı biraz daha aşağı kaydıramıyor musun? Bendekinde delik yuvarlak değil, kapsül hap gibi, o nedenle aşağı yukarı oynatabiliyorum. Olmadı sen de delik yuvasını o şekilde aşağı doğru genişletirsin, vida ile sıkınca tutar, sanırım.🙂

Prepare'de preheat pla yapınca 2 fanın da çalışması lazım.

Son düzenleme:
Selam, geç gelmiş biraz.

Ductı biraz daha aşağı kaydıramıyor musun? Bendekinde delik yuvarlak değil, hap gibi, o nedenle aşağı yukarı oynatabiliyorum. Olmadı sen de delik yuvasını o şekilde aşağı doğru genişletirsin, vida ile sıkınca tutar, sanırım.🙂

Prepare'de preheat pla yapınca 2 fanın da çalışması lazım.
Maalesef duct oynamıyor delikler sabit. Hatta arkadaki delik çok dandik tek vida tutmuyor, yalama olmuş gibi dönüyor sürekli. BL-Touch bağlayınca sağlam oldu. Açıkçası üzerine çok fazla düşünmüyorum. Eskisine nazaran bi tık iyileşme olsa yeni duct yapıcam.

Fanlar doğru çalışıyor gibi duruyor. Z-Offset ayarına bi bakıp baskı alıcam. E-step kontrol etmeye gerek var mı sence?

Duct değişimi sonrası gerek yok, ilgili değiller.

Vida gevşek ise somun civata kullan, arkadan sıkarsın.Benimkinde sağdaki öyle.

Gevşerse sıkıntı olur.

Delikleri kapsül gibi yapmana da gerek yok, delik merkezlerini kaç mm aşağı çekmen gerekse mevcut deliklerin merkezinden o kadar aşağıya delik açabilirsin.

Screenshot 2022-01-17 204147.jpg

Son düzenleme:
Şimdilik sağlam duruyor gibi hocam. Aksilik çıkarsa deliklerde oynama yaparım.
Kargonun geç gelmesi beni epey gerdi zaten. Hazır evde izinliyken aradan çıkarmak istiyordum her şeyi ama maalesef her şeyi halledemedim. Sağlık olsun :)

Bu arada fanı nasıl çalıştıracağım konusunda hızlı dönüş yaptığın için ayrıca teşekkür ederim hocam. Zaman çok önemliydi bugün :)

Neler yaptığımı biraz anlatmak istiyorum.

Öncelikle nozül'ü değiştirdim. 0.6mm nozül taktım. Bu işlemi yaparken de capricorn'un ucundan biraz kesip yenilemiş bulundum. Malzeme olarak deforme yoktu aslında ama kararmalar falan vardı el atmışken düzeltmek istedim. Hotend'i de temizlemiş oldum.

Fanların duct üzerine montajını yaptım.

Hotend fanı sorunsuz yerine oturdu. Eski vidalarını kullanarak montajını yaptım ve sorun çıkmadı. Sabit bir şekilde yerinde duruyor. Fan kablolarını da eski fana ait olan siyah ve kırmızı kablolara bağladım. Yani; siyahı siyaha, kırmızıyı kırmızıya olacak şekilde lehimledim ve daralan makaron ile sağlama aldım.

Salyangoz fan için biraz mutsuzum aslında. Montaj için uygun somun bulamadım. Tek taraf için somun bulabildim ve civata ile sabitledim ama diğer taraf için uygun somun bulamadım. En kısa zamanda oraya da uygun malzeme bulup montajı sağlama alırım. Bu arada salyangoz fanın ucu duct'ı tam olarak öpmüyor. Aralarında neredeyse kartvizit girecek kadar boşluk var. Normal olmadığını düşünüyorum.
Kablo bağlantısı bu sefer diğerinden farklıydı. Eski salyangoz fanın kablo renkleri sarı ve maviydi ama yeni fanın kabloları siyah ve kırmızı. Yeni fanın kırmızı kablosunu sarıya, siyah kablosunu da maviye lehimleyip aynı şekilde daralan makaron ile sağlama aldım.

Siyah kablo çorabının içine gizleyerek kablo karmaşasından olabildiğince kurtulmaya çalıştım.

BL-Touch montajı umduğumdan daha kolay oldu. Çünkü onun için de somun yoktu ama gerek de kalmadı. Delikler gayet sıkı ve sağlam tutuyor. Sorun çıkacağını düşünmüyorum. Zaten eski halinde de somun kullanmıyordum. Orijinal hali böyle.

Bunların dışında, anakart ve PSU için aldığım fanlar, voltaj düşürücü devre kartı ve sonsuz dişli milinin sallanmasını engellemek için bağlantı aparatı almıştım. Bunlar da elime ulaştı ama bugün deneme fırsatım olmayacak gibi duruyor. Sıra onlara geldiğinde yine gelişmeleri burada paylaşırım.

Bilerek detaylı yazdım. İhtiyacı olan arkadaşlar olursa belki bir faydamız dokunur.

Kullandığım duct: Satsana Ender 3 V2 4010 & 5015 Fan Duct with BLTouch by Jargogler

Son düzenleme:
5015 fan ağzı ile delik çerçevesi arasında kartvizitlik boşluk önemli değil, zaten deli gibi hava basıyor, fan ağzını duct deliğine soktuktan sonra boşluğu bantlasan da olur, PLA eritip kapatsan da ya da başka çözümler üretsende. Bendekinde o tip bir durum olmamıştı, hatta sıkı geçme oldu.

Hızlısından bi baskı alıp neler oluyor görmek için küp bastım ve sorunsuzdu. Şimdi yine ninja kaplumbağa baskısı deniyorum. 0.2mm ile basıyorum. 1 saat 42dk baskı süresi hesapladı cura. Sıcaklık haricinde varsayılan ayarları değiştirmedim. Sonuçları tekrar paylaşırım :)

Not: Farklı boyutta nozül takınca dilimleme programına bunu söylemek gerekiyor. Cura için görsel ekledim. Kırmızı çerçeveli yerden ayarlanabilir.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-01-17 215249.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-01-17 215249.jpg
    182,3 KB · Görüntüleme: 62
Baskı kalitesini 0.16 yapıp infilli 0.48mm'de basabilirsin. 0.2 ile basacaksan infilli 0.4mm olarak basabilirsin, 0.6mm nozül için. Support için de benzer durum geçerli, temelde.
Baskı kalitesi 0.16 derken Quality sekmesi altında Layer Height kısmını değiştiriyoruz.
Peki infill 0.48 derken tam olarak nereyi değiştiriyoruz hocam. Yanlış bir yeri değiştirmeyeyim diye soruyorum :)

1.jpg
2.jpg

Ekleme: Baskı bitti sonuç süper. Hiç sorun görünmüyor.

Sayende bu sorunu da çözdük hocam teşekkür ederim tekrar. Eline emeğine sağlık.😃

Son düzenleme:

Geri
Yukarı