3D yazıcı baskısı kayıyor

fbs3727

Decapat
Daha fazla  
Merhaba:
Bazen X ve Y ekseni aynı anda garip bir biçimde kayıyor. Yazıcıda sürtebileceği yer yok baskıya da takılmıyor. Hani motor takılınca tırrrrrr diye bir ses gelir ya işte o ses yerine anlık çok hafif bir dık sesi geliyor. (Çok da kaysa az da kaysa neredeyse motorlardan takılma zorlanma sesi gelmiyor.) Yazıcıyı zamanla çok değiştirdim söküp sıfırdan yaptım motor sürücülerini değiştirdim Z eksenini yükseltdim Arduino'yu ve rep rapı değiştirdim(sanırım tek değişmeyen motorlarla adaptör oldu). Sürücülerin ayrlarında da bir sıkıntı yok. Eskiden eskisi kadar çok kullanmıyordum yazıcıyı o yüzden çok sıkıntı olmuyordu ama şimdi insanı bazen sinir ediyor. Bir de alçak baskılarda sorun olmuyor. Genelde 10mm üstü baskılarda sorun oluyor bazen de hiç olmuyor. Fotoğraf pek net değil ama sorun anlaşılıyordur.

WIN_20210905_19_49_50_Pro.jpg

Bu dediklerinden biri olmadığından emindim ama yine de kontrol ettim. Sadece baskı hızından emin olamadım çünkü ne kadar olduğuna hiç bakmıyorum bastırırken gözüme fazla gelirse azaltıyorum. Baskı hızı 100mm/s deymiş. Sürücülerin alüminyum soğutucuları tam temas etmiyor olabilir çünkü ilk takarken yapışkanının çok iyi olmadığını fark ettim.
Printerin markası yok kendim topladım.

Marka sorma sebebim limit hız değeri içindi, çoğu printerın sayfasında yazan hız değeri baskı değeri yerine aslında X-Y hareket hızı olabiliyor. Yani ref. olarak onları alıyorsan yanılgıya düşüyor olabilirsin.

Makineyi birinin oluşturduğu şekilde topladıysan ya da bir topluluğu varsa bahsi geçen değerleri orada belirtildiği şekilde ayarlaman iyi olur, bakarak hız ayarı yapmak sorunlara açık bir yaklaşım.

Makineyi zorlarsan ısıtırsın, ısıtıp soğutamazsan driverlar/motorlar saçmalar. 10mm üstü dar baskı yerine daha alçak ve çok daha geniş baskı alırsan da belki sorunu tekrarlayabilirsin. Bence soğutmadan emin olup hıza odaklan çözüm için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı