3D yazıcı önerisi

hypnossx

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, 7-10k biraz param var. Hobi olarak kendime aşağıdaki görseldeki gibi figürler yapmak istiyorum. Sla reçine yazicilarda daha iyi olur diyorlar ama reçine fiyatlari biraz yüksek FDM yazıcı alsam bunlar gibi yapabilir miyim yoksa sla yazici mi almam gereklidir ne önerirsiniz? Teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• IMG_8881.jpeg
    IMG_8881.jpeg
    95,4 KB · Görüntüleme: 171
  • IMG_8879.jpeg
    IMG_8879.jpeg
    110,3 KB · Görüntüleme: 138
  • IMG_8880.jpeg
    IMG_8880.jpeg
    145,6 KB · Görüntüleme: 137
Son düzenleyen: Moderatör:
SLA printerlarla çok daha detaylı ve küçük ölçülerde baskı alabilirsin. Mesela ilk modelin el parmaklarını FDM ile basmak istersen, belli bir boyutun altına inersen parmaklar basılmaz ya da basılanlar parmağa benzemez. Genel olarak saç, giysiler, diş vb detaylarda da benzer sıkıntılar olabilir. SLA'da belki FDM için sınır olan o boyutun çok daha altına inebilirsin.

SLA'da baskı sonrası iz. alkol ile yıkama ve kürleme işlemleri de yapılıyor. Support kullanımı SLA için de geçerli ama katman izi yok desek çok da yanlış olmaz.

Son düzenleme:
Hocam eğer ana amacınız figür yapmak ise mutlaka SLA yazıcı almanızı tavsiye ederim. Hem çok daha detaylı hem de çok daha pürüzsüz ürünler ortaya çıkarabilirsiniz bu da sizi daha çok memnun edecektir. Zaten SLA yazıcı almak için de yeterli bütçeye sahipsiniz.

Merhaba uygun fiyatlı hobi amaçlı kullanabileceğim bir 3d yazıcı arıyorum bilgim maleseff çok yok kullanımı kolay ve kaliteli baskı almak istiyorum genelde küçük baskı alıcam yardımcı olur musunuz

Uygun fiyatın rakamsal karşılığı nedir? Küçük baskı derken ne kadar küçük? Belli bir seviyenin altına inersen FDMler yetersiz kalır.
7-8 bin olabilir aşırı minimal şeyler yapmayı düşünmüyorum ama küçük maket evler vs yapabilirim
Bu tarz şeyler olabilir

jgh.png

Eklediğin model kolay basılabilir, parça parça tasarlanmış. Sorun, yukarıda belirttiğim şekilde ana modelin detaylarında yaşanabilir. Yani modelin kafasını rahatlıkla basabilirken dişleri/saç detayları/küpe vb. hiç basılmayabilir ya da kötü basılır. Şöyle düşünmen gerek, basabileceğin en küçük model, modeldeki en küçük detaya bağlı. Mesela, basmak istediğin evin çatısından sarkan bir kuş kafesi ve içinde kuş olsun. Onları basabilmek için modeli daha büyük basman gerek.Ne kadar büyük? Kafes ve kuşun FDM printerla basılabileceği min. boyutlar ne ise o büyüklükte olması gerekir. Onu nasıl anlarsın? Kullanacağın slicerdaki detay seviyesi ve printerda kullanacağın nozül çapı ne ise slicerda(Cura, Prusaslicer, S3D vb.) ön izleme yaparsın, orada kötü ise basılınca da kötü olur, orada basılmıyor gözüküyorsa baskıda da basılmaz.

Neo hakkında olumsuz yorumlar okumuş olabilirsin ama 3D printerlar basit olsa da herkesin kullanımına uygun, o kadar da basit makineler değil, emek istiyor. Önce zaman ayırıp çalışmak gerek.

Ben eski Ender 3 V2 kullanıcısıyım, makine bu tip baskı kalitesine sahip:
Baskı büyüklüğünü parmakların basılabildiği min seviye ne ise ona göre ayarladım, ana modeli de 5'e bölerek baskı kalitesini arttırdım.
featured_preview_Screenshot_2022-02-11_160316.jpg

Ender 3 Neo, Ender 3 V2'ye ek Cr touch'a da sahip, onun dışında temelde aynı.

Özetle 3 Neo iyi bir seçenek. Arta kalan parayla sessiz fan upgrade'i gibi upgradelere de girebilirsin. TR'ye Sovol SV06 gelirse ya da yurtdışından getirebilirsen bütçen ona yeter, o Prusa clone'u, daha iyi. V2 Neo'ya ise ekstra para verilmesinin anlamı yok, alacağın sonuçlar aynı olacak. Ekran, tabla tipi ve montajının biraz daha toplu olması dışında farkı yok.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1788858

Eklediğin model kolay basılabilir, parça parça tasarlanmış. Sorun, yukarıda belirttiğim şekilde ana modelin detaylarında yaşanabilir. Yani modelin kafasını rahatlıkla basabilirken dişleri/saç detayları/küpe vb. hiç basılmayabilir ya da kötü basılır. Şöyle düşünmen gerek, basabileceğin en küçük model, modeldeki en küçük detaya bağlı. Mesela, basmak istediğin evin çatısından sarkan bir kuş kafesi ve içinde kuş olsun. Onları basabilmek için modeli daha büyük basman gerek.Ne kadar büyük? Kafes ve kuşun FDM printerla basılabileceği min. boyutlar ne ise o büyüklükte olması gerekir. Onu nasıl anlarsın? Kullanacağın slicerdaki detay seviyesi ve printerda kullanacağın nozül çapı ne ise slicerda(Cura, Prusaslicer, S3D vb.) ön izleme yaparsın, orada kötü ise basılınca da kötü olur, orada basılmıyor gözüküyorsa baskıda da basılmaz.

Neo hakkında olumsuz yorumlar okumuş olabilirsin ama 3D printerlar basit olsa da herkesin kullanımına uygun, o kadar da basit makineler değil, emek istiyor. Önce zaman ayırıp çalışmak gerek.

Ben eski Ender 3 V2 kullanıcısıyım, makine bu tip baskı kalitesine sahip:
Baskı büyüklüğünü parmakların basılabildiği min seviye ne ise ona göre ayarladım, ana modeli de 5'e bölerek baskı kalitesini arttırdım.
Eki Görüntüle 1788877

Ender 3 Neo, Ender 3 V2'ye ek Cr touch'a da sahip, onun dışında temelde aynı.

Özetle 3 Neo iyi bir seçenek. Arta kalan parayla sessiz fan upgrade'i gibi upgradelere de girebilirsin. TR'ye Sovol SV06 gelirse ya da yurtdışından getirebilirsen bütçen ona yeter, o Prusa clone'u, daha iyi. V2 Neo'ya ise ekstra para verilmesinin anlamı yok, alacağın sonuçlar aynı olacak. Ekran, tabla tipi ve montajının biraz daha toplu olması dışında farkı yok.
bilgi paylaştığınız için teşekkür ederim
Anycubic Photon Mono 2 MSLA 3D Yazıcı
Böyle bir yazıcı da buldum fiyatı uygun geldi bu yazıcılar nasıldır

Rica ederim.

SLA printer modellerine ilgim olmadı. Hatam yok ise bildiğim noktalar:

Reçine, filamente göre çok daha pahalı. Malzeme toksik, eldiven kullanmak, her işlem sonrası printerı temizlemek gerekiyor. Baskı sonrası modeli alkol vb. ile yıkamak ya da temizleyen ayrı bir makine almak gerekiyor ve sertleşmesi için UV ışını gerekiyor, bazı temizleyen makineler ikisini birden de yapıyor olabilir ama net bilmiyorum.

Rica ederim.

SLA printer modellerine ilgim olmadı. Hatam yok ise bildiğim noktalar:

Reçine, filamente göre çok daha pahalı. Malzeme toksik, eldiven kullanmak, her işlem sonrası printerı temizlemek gerekiyor. Baskı sonrası modeli alkol vb. ile yıkamak ya da temizleyen ayrı bir makine almak gerekiyor ve sertleşmesi için UV ışını gerekiyor, bazı temizleyen makineler ikisini birden de yapıyor olabilir ama net bilmiyorum.
Dediğiniz modellere bakmak daha mantıklı ohalde

Geri
Yukarı