3D yazıcı önerisi

Stealth_tv

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
r5:7500F Asus Prime b650m-k RTX4070SUPER GSKİLL FLARE X5 32 GB RAM 1TBM2 SSD 500GB SATA SSD 1TB HDD
XPG K Mesh Kyber 750W 80+ Gold
Arkadaşlar üst orta ve giriş seviyesi olarak önerirseniz sevinirim bir de ortalama bir proje başı ortalama ne kadar elektrik yakar 3D yazıcılar? Pek bilgim yokta teşekkürler.

FDM yazını kullanacaksanız en mantıklısı Ender 3S1 olacaktır. SLA yazıcılarda yıkama ve kürleme sistemleri de almanız gerektiğinden daha pahalıya gelecektir.
Elektrik maliyeti tamamen göreceli bir şeydir. 2 saatte basılan objeler de var, 600 saatte basılan çok parçalı objeler de. Geçen sene (son zamlardan önce) 1 ay boyunca hiç kapatmadan baskı aldım, 70 TL fark etti.

FDM yazını kullanacaksanız en mantıklısı ender 3S1 olacaktır. Sla yazıcılarda yıkama ve kürleme sistemleri de almanız gerektiğinden daha pahalıya gelecektir.
Elektrik maliyeti tamamen göreceli bir şeydir. 2 saatte basılan objeler de var, 600 saatte basılan çok parçalı objeler de. Geçen sene (son zamlardan önce) 1 ay boyunca hiç kapatmadan baskı aldım, 70 TL fark etti.

Bende flement maliyeti açısındanda FDM kaymayı düşündüm. Teşekkürler ender 3S1'i derinlemesine inceliyeceğim. Teşekkürler.

Bende flement maliyeti açısındanda FDM kaymayı düşündüm. Teşekkürler ender 3S1'i derinlemesine inceliyeceğim. Teşekkürler.
Filament maliyetinden ziyade 3S1 FDM yazıcılar için gerekli tüm güncellemeleri (çift Z ekseni, BL touch, direct extruder gibi) üzerinde barındırıyor. Tecrübesiz kişiler bile çok kısa zamanda kusursuz baskı alabilecek duruma gelebilir.
3d yazıcınız en iyisi de olsa kalitesiz filamentlerle baskı alamazsınız. Kopmalar, hatalar çok olabilir. Bu yüzden bütçeniz doğrultusunda olabildiğince kaliteli sarflar almanız gerekiyor.

Filament maliyetinden ziyade 3S1 FDM yazıcılar için gerekli tüm güncellemeleri (çift Z ekseni, bl touch, Direct extruder gibi) üzerinde barındırıyor. Tecrübesiz kişiler bile çok kısa zamanda kusursuz baskı alabilecek duruma gelebilir.
3D yazıcınız en iyisi de olsa kalitesiz filamentlerle baskı alamazsınız. Kopmalar, hatalar çok olabilir. Bu yüzden bütçeniz doğrultusunda olabildiğince kaliteli sarflar almanız gerekiyor.

Bende sıfırdan başlayacağım ender 3S1 alırım büyük ihtimalle. Bir de önerebileceğiniz flement var mı marka olarak.

Bende sıfırdan başlayacağım ender 3S1 alırım büyük ihtimalle. Bir de önerebileceğiniz flement var mı marka olarak.
Pahalıdan ucuza gidersek,
Esun (orjinalini alırsanız sorunsuz çalışır)
Porima (koku hariç problemi yok, yanık koçan kokuyor oda onunla baskı alınca, özellikle renklilerde, beyaz filamentte sorun yok)
ABG (çok kişi kullanıyor, pek şikayet duymadım.

Esun PLA+ ve Porima'yı ağırlıklı olarak kullanıyorum. Dediğim gibi hiç kopma, kırılma ya da yapışmama sorunu yaşamadım.

ELAS firmasının filamentlerini kullanıyorum haftada 15 20 kilo bitiriyorum hiç sorun yaşamadım. Ayrıca makarasız pla seçeneği mükemmel bir kar sağlıyor

ELAS firmasının filamentlerini kullanıyorum haftada 15 20 kilo bitiriyorum hiç sorun yaşamadım. Ayrıca makarasız pla seçeneği mükemmel bir kar sağlıyor
Ender 3s1 nasıl siz ne düşünüyosunuz bu yazıcı için varsa o fiyat sekmentinde başka önerileriniz varsa aÇığım.

Eğer ben bu işin derinlerine inmek istemiyorum ve yazıcıyı maintain etmek için efor sarfetmeyeceğim diyorsanız Prusa, Bambu Lab, AnkerMake gibi daha son kullanıcıya yönelik markaları tercih etmenizi şiddetle öneririm. Evet fiyat olarak Ender'dan belki çok daha yüksekler ama ileride çekebileceğiniz baş ağrılarından kurtaracaktır sizi. Ha eğer bu işi hobi olarak yapıp gerçeten 3D yazıcıların mekanik aksamlarından çalışma prensiplerine her şeyi öğrenmek istiyorsanız o zaman bu durum geçerli değil tabii ki.

Ender 3S1 nasıl siz ne düşünüyosunuz bu yazıcı için varsa o fiyat sekmentinde başka önerileriniz varsa açığım.

Hocam ender3s1'den memnunum baskı kalitesinde çok üst düzey performans vermiyor açıkçası ama gerçekten hiç yormadı yazıcı beni sadece tuşlarına tıklıyorum ve çalışıyor. Sadece 1 2 sıkıntı yaşadım 1. si şöyle filamenti içerisinden çıkartırken direk çekmemek gerekiyor ısıtıp birazcık ileri itip geri çekince daha sağlıklı ilk seferlerde böyle yapmadım sündü içinde koptu ama düzeltemesi basit bir işlem 10 dk da düzelttim. İkinci olarak da Direct Drive bir cihaz olduğu için içerisinde ufak bir teflon boru parçası var 7/24 çalıştırdığım için 3 ayın sonunda o boruyu değiştirmem gerekti. Kalibrasyon konusunda gerçekten çok başarılı bir cihaz neredeyse asla bozulmuyor önce manuel bir ayarlama yapıp sonra otomatik ile milimetrik ayar yapılıyor ve gerçekten çok sağlam oluyor. CR6SE önerebilirim bu segment cihazlardan aralarında şöyle farklar var CR6SE cihaz direckt Drive olmadığı için teflon boru aylık eskiye biliyor değiştirilmesi gerekiyor ama basit bir işlem. Bir dezavantaj olarak kalibrasyonu ender3s1'e göre kötü. Bir de ender3s1'in tablası çok güzel bir kalitede çalışıyor yay çeliği tabla üzerinde farklı bir kumaşı var (ben arka kısmına mavi bant çekip kullanıyorum eskimesin diye) mükemmel bir şey cam tabla olan cihazları sevmiyorum zamanla yapışma özelliği gidiyor uhu falan kullanmak zorunda kalınıyor. Genel olarak ENDER3S1 ve CR6SEden memnunum. Ayriyeten destek olmamı istediğin konular varsa yardımcı olurum. :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı