3DMark Sonuçları İ7 4790k , İ7 5930k & AMD R9 290x vs NVİDİA GTX TİTAN X

Arkadaşlar hepimizin bildiği gibi amd mi nvidia mı soruları bitmek bilmiyor. Kimimiz amd kimimiz nvidia al diyoruz ama hala cevabı bilmeyenler var. Şimdi merakımızı gidereceğimizi umut ediyorum.

Arkadaşlar biliyorsunuz ki nvidia maxwell mimarisi ile övünen bir firmaydı. Yok maxwell in getirileri bunlar yok şunlar diye diye dillerinde tüy bitti.

Şimdi Amd r9 290x ve gtx titan x in Directx 11 , 12 , ve tabiki Mantle ye göz atacağız. Directx 11 de gtx titan x in biraz önde olduğunu görebiliyoruz. Ama

Directx 12 de amd nin öne geçtiğini
Mantle ile daha da fazla öne geçtiğini görebiliyoruz.

Son olarak Kartların arasında yıl mimari gibi farklar da çok fazla gtx titan x çok yeni bir kart ama amd nin r9 290x i gtx titan x kadar yeni değil. Ama amd nin r9 300 serisi kartları çok daha iyi bir fiyat etiketi ile ve çok daha performanslı olacağı bariz belli heleki dx12 gibi avantajı var
Amd r9 290x 8gb fiyatı 1.475tl iken
Nvidia gtx titan x 12 gb fiyatı 5.232 tl dir.

videoyu burdan izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun oynayacak arkadaşlar amd alsın. Ama render vs. işlerle uğraşılacaksa kesinlikle titan x alınmalı. Bana göre titan oyun için yaratılmış bir ekran kartı değil. Daha çok render amaçlı. O yüzden bu iki kartın karşılaştırması bana biraz saçma geliyor.

Oyun oynayacak arkadaşlar amd alsın. Ama render vs. işlerle uğraşılacaksa kesinlikle titan x alınmalı. Bana göre titan oyun için yaratılmış bir ekran kartı değil. Daha çok render amaçlı. O yüzden bu iki kartın karşılaştırması bana biraz saçma geliyor.
Arkadaşım videoyu izlemedin galiba 3DMark sonuçları bu oyun sonuçları değil.

Bir not iliştirmişler:
"** The API Overhead feature test is not a general-purpose GPU benchmark, and it should not be used to compare graphics cards from different vendors. (We are working on a DirectX 12 benchmark with game-like workloads, which we expect to release soon after the public launch of Windows 10.)""
Direkt olarak karşılaştırma değil yani. Sadece "Draw Call" denen, işlemcinin, grafik işlemciye gönderdiği "obje-01' i çiz" tarzında komutları saniyede ne kadar alabildiğine bakılmış. Tabi ki önemli bir metrik bu. Oyun tarzı bir test ortamı (GPU görev yığını) kullanıldığını da söylemişler. Profesyonel bir render işleminin simulasyonu tarzında bir şey değil.
Gerçek performansa etkisini gerçek testlerle (oyun,profesyonel uygulamalar, benchmark testleri) görmek lazım.
Şu anki durumda bekleyip, iki marka üzerinde gerçek test karşılaştırmalarını (GTX900 ve r9 300 serileri) görmekten başka bir seçeneğimiz yok gibi.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı