4.000- 5.000 arası sistem

Bu sistem beni kaç yıl götürür ?

• Oy verenlerin toplamı
    20

DoğukanUa08

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ! Ben Doğukan. Şimdi ben başlıkta belirttiğim bütçe arasında bir sistem yaptım bu sistem hakkında sorularım var. Öncelikle sistemimi fotoğraf olarak attım . Şimdi bu sistem beni kaç yıl götürür ilerde upgrade yaparken nelere dikkat etmeliyim ?

Mesela )gtx 970 mi 980 mi almak daha mantıklı 970 gerçekten f/p ürünü çok iyi performans veriyor ama ben toplayacağım sistemde 980 alıp 4 sene sonra 900 serisi fiyatları düşünce bir daha 980 alıp SLI yapmak mı daha mantıklı yoksa 970 alıp 3-4 yıl sonra daha üst seviye gpular çıkınca gpu değişimi mi yapmak daha mantıklı ?

Mainboard z97 gaming 5 düşündüm çünkü bir oyuncu için tüm özelliklerini bulunduruyor ve fazlasını şimdilik istemiyorum ama ilerde o.c yaparken bu mainboard yeterli olur mu yoksa daha üst seviye bir mainboard mı almak daha mantıklı ? Asıl sorum mainboard neden o.c için önemlidir ? :D

Birde o.c yaparken bir soru daha soruyim diyelim ki cpunun değeri yükte max : 50 derece o.c yaptıktan sonra malum ısı değeri artıcak 60 derece olsun diyelim o.c yaptıktan sonra ve işlemi tamamladıktan sonra tekrar normal sabit derece de yani 50 dereceye düşer değil mi yani o.c yaptıktan sonra eski ısı değerine düşer mi ?

Sorularım bu kadar şimdi sonuç olarak son bir şeyler yazıcağım. Arkadaşlar sizin önerilerinize de açığım lütfen düşüncenizi söleyin şimdiden teşekkür ediyorum. Bazı arkadaşlar neden hemen o.c yapmıyorsun diye sorarlarsa cevabım bu sistem zaten beni uzun yıllar götürecek. Gereksiz yere bileşenleri zorlamak istemiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ve bios ayarlarını yaparken bu rehberden yararlanabilir miyim ?

Sonuç değerlendirmesi bu kadar sizleri fazla sıkmak istemiyorum daha çok sorum vardı. Ama bur da bitireyim en iyisi ben :) Tüm technopat fanlarına şimdiden teşekkür ediyorum cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum . :)

Kendi Sİstemim Tam.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Neutral çok teşekkür ederim cevabınız için :)

Ayyıldız cevabınız için teşekkür ederim. i5 4690 k ile i7 4790k oyun performansında farkı yok doğru ama ben oyun videoları çekip onu renderliceğim o yüzden biraz da render kullanacğım için i7 yi uygun gördüm :)

Catastrophe hocam cevabınız için teşekkür ederim. Ben biraz asus taraftarı olduğum için strix serisini de baya sevdiğim için onu uygun gördüm.

Bilirsiniz ki asus köpükleri kaliteli yapıyor. :)

Arkadaşlar bu arada sorularıma da cevaplarsanız sevinirim :)

1- Şu fiyatlara göre GTX970 almak daha mantıklı. Zira GTX970 ile GTX980 arasında 600-700TL fark var. Bu ekran kartı sizi oldukça idare ettirecek. Ayrıca 2-3 sene sonra yeni seriler çoktan çıkmış olacak. SLI yapmak yerine yeni serilere yöneleceksiniz haliyle.

2- Z97 Gaming 5 harika seçim, emin olabilirsin. Rahatlıkla yeterli olacak. Gaming serisi özellikle O.C ve oyuncular için tasarlandı zaten. Anakartın faz sayılarına ve yazılımlarına göre O.C potansiyeli yükseklir veya alçalır, bu yüzden böyle fiyat farkları var.

3- O.C yapmadan önce 50 derece olan bir işlemci, O.C yaptığınızda maksimum 3-4 derece ısı artışı yaşar. Ayrıca bu işlemciyi soğutacak düzgün bir soğutucunuz yoksa ısı değerleri git gide artar.
O.C yaptıktan sonra değerleri kontrol etmelisiniz, zira ısı değişimini gözlemleyip ona göre O.C'u geri çekebilir veya öyle bırakabilirsiniz.
O.C yaptıktan sonra tekrar 50 dereceye inebilir fakat işlemci soğutucusunun fanlarının hızı arttırılırsa ve kasa içi hava akışı düzgün bir şekilde olursa.

Neutral çok teşekkür ederim hocam :) bütün sorularımı cevapladınız. Birde son bir soru daha sormuştum. O paylaştığım videodaki bios la alacağım anakartın biosu aynıdır değil mi ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı