4+4 CL15 RAM'in yanında 8 GB CL16 RAM takılır mı?

Bütçe
-

R0ME

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
MSI B150M Bazooka
İşlemci
i5 6500
Merhaba, aslında forumda birçok benzer konu var fakat kendi sistemimde de baz alınarak cevaplanmasını ve sistemde gördüğüm bir garipliğe de cevap aramak amaçlı konuyu açıyorum.

Anakartım 4 slot ve 2 tane 4 GB RAM takılı.
1-) Bunların yanına Kingston 8GB (1x8GB) Fruy Beast Siyah DDR4 3200MHz CL16 PC Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bu RAM takılabilir mi? Takılırsa herhangi bir sorunlar karşılaşır mıyım?

1687639369363.png

2-) RAM'de DDR-2666 yazıyor fakat CPU-Z'ye göre 1333MHz, görev yöneticisine göre 2133MHz'de çalışıyor. Bunun sebebi nedir? RAM'lerin MHz'lerini arttırabilir miyim?

1687639400498.png

3-) Görev yöneticisinde gördüğünüz gibi arka planda çok az sayıda uygulama açıkken 8'in 7'sini kullanıyor. Bunun sebebi nedir?
Arka planda açık uygulamalar:

1687639669605.png

Chrome, CPU-Z, Görev Yöneticisi.
Görev çubuğunda açık olan uygulamalar:

1687639570893.png

(Windows güvenliği, Logitech Gaming Software, AMD Radeon, Steam, lighshot, Riot Client, Vanguard, ESET, Adobe CC arayüz.

(Anakart MSI B150M Bazooka)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam RAM'i alıp takarsanız 3200 MHz'de kullamazsınız, RAM'lerin hepsi sistemdeki en düşük MHz'ye sahip RAM'in hızında çalışır. Artı olarak CL değerleri aynı değilse sorun yaşarsınız.

Artı olarak RAM'leriniz 2666MHz ise ve sistem 2666MHz'den daha düşük bir değerde çalıştırıyorsa RAM'lerinizi, BIOS'tan MHz'yi ayarlamanız gerek.

CPU-Z'in memory sekmesine girip ekran görüntüsü atabilir misiniz?

İşlemciniz en fazla 2133 MHz desteklediği için raminiz şu an bu hızda çalışıyor. Alacağınız ramin gecikmesi ns olarak daha düşük olduğu için sorun çıkmayacağını düşünüyorum, büyük ihtimalle otomatik olarak kendini şu anki raminizin hızına ayarlayacaktır.

Hocam RAM'i alıp takarsanız 3200 MHz'de kullamazsınız, RAM'lerin hepsi sistemdeki en düşük MHz'ye sahip RAM'in hızında çalışır. Artı olarak CL değerleri aynı değilse sorun yaşarsınız.

Artı olarak RAM'leriniz 2666MHz ise ve sistem 2666MHz'den daha düşük bir değerde çalıştırıyorsa RAM'lerinizi, BIOS'tan MHz'yi ayarlamanız gerek.
Evet hocam okuduklarım da Mhz'lerin düşük değere sabitleneceğini söylüyordu fakat CL konusunda da pek sorun yaşayacağımı söylemiyorlardı. Teşekkür ederim yorumunuz için.

CPU-Z'in memory sekmesine girip ekran görüntüsü atabilir misiniz?

İşlemciniz en fazla 2133 MHz desteklediği için raminiz şu an bu hızda çalışıyor. Alacağınız ramin gecikmesi ns olarak daha düşük olduğu için sorun çıkmayacağını düşünüyorum, büyük ihtimalle otomatik olarak kendini şu anki raminizin hızına ayarlayacaktır.
1687643195210.png
1687643220192.png

Buyrun hocam, hem işlemci hem de bellek bölümünün ekran görüntüsü.

CL değerleri aynı olmazsa sağlıklı olmaz hocam, o topa hiç girmezdim. Sorun yaşama olasılığınız %50'den fazla denebilir.

Tamamen şansa bırakıyorsunuz zar atmak gibi bir şey ya tutarsa.

CL değerleri aynı olmazsa sağlıklı olmaz hocam, o topa hiç girmezdim. Sorun yaşama olasılığınız %50'den fazla denebilir.

Tamamen şansa bırakıyorsunuz zar atmak gibi bir şey ya tutarsa.

Elinizdekini satıp 2*8 alın çok da şey yapmaya gerek yok bence. Ortada bir risk var ikinci el alacaksanız satabileceğiniz bir fiyata alın o zaman o riske değer.

Hocam bugün gidip alayım en kötü RAM'i satarım diyerek aldım taktım. İlk başlarda siyah ekran Memory yazılı bir şey geldi ve o sırada bilgisayar kendine reset attı. Sonrasında birçok yolu denesem de görüntü ekrana gelmedi. Sonrasında RAM'lerin soketlerini değiştirdim taktım ve şu an herhangi bir sıkıntı olmadan kullanıyorum. Tabii uzun vadede muhtemelen sıkıntı çıkarabilir yine dediğiniz gibi. Teşekkürler yorumlarınız için.

1687692801660.png

Hocam bugün gidip alayım en kötü RAM'i satarım diyerek aldım taktım. İlk başlarda siyah ekran Memory yazılı bir şey geldi ve o sırada bilgisayar kendine reset attı. Sonrasında birçok yolu denesem de görüntü ekrana gelmedi. Sonrasında RAM'lerin soketlerini değiştirdim taktım ve şu an herhangi bir sıkıntı olmadan kullanıyorum. Tabii uzun vadede muhtemelen sıkıntı çıkarabilir yine dediğiniz gibi. Teşekkürler yorumlarınız için.

Eki Görüntüle 1835732

Bol şans hocam güzel günlerde kullanabilirsiniz umarım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı