4 + 4 GB RAM'in yanına 8 + 8 GB RAM takılırsa Çift Kanal çalışır mı?

marazfati

Kilopat
Daha fazla  
4+4 (9.9.9.24 CL9) 8 GB belleğin yanına.
8+8 (10.10.10.27 CL10) 16 GB bellek taksam Dual-channelden faydalanır mıyım? Yoksa 4 slotun hepsi mi aynı olmak zorunda?

Teknik olarak her kanala bir 4 bir 8 koyarsan 2 kanal birbirinin aynısı olacağı için dual channel çalışması lazım. Daha açıklayıcı olmak gerekirse anakarttaki 4 slot işlemciden gelen 2 kanalın kanal başına 2 slot düşecek şekilde bölünmesi ile elde ediliyor. Bu yüzden sadece 2 slot ile çalışırken araya 1 boşluk bırakılarak takılır zaten RAM. Her kanala 1 tane düşsün 2 si tek kanala gitmesin diye. O yüzden mesela 8-4-8-4 şeklinde koyarsan çalışması muhtemel ama RAM işlerinde anakartlar ve işlemciler çok seçici ve huysuz davranıyor ondan olmama ihtimali de baya yüksek. Bu sorunun kesin cevabını sadece deneme yanılma ile bulabilirsiniz. Denemeden bilmek imkansız yani. (2 kitte ortak bir hız ve gecikme seçeneği yoksa hızları en düşükte çalışacaktır ama)

Teknik olarak her kanala bir 4 bir 8 koyarsan 2 kanal birbirinin aynısı olacağı için dual channel çalışması lazım. Daha açıklayıcı olmak gerekirse anakarttaki 4 slot işlemciden gelen 2 kanalın kanal başına 2 slot düşecek şekilde bölünmesi ile elde ediliyor. Bu yüzden sadece 2 slot ile çalışırken araya 1 boşluk bırakılarak takılır zaten RAM. Her kanala 1 tane düşsün 2 si tek kanala gitmesin diye. O yüzden mesela 8-4-8-4 şeklinde koyarsan çalışması muhtemel ama RAM işlerinde anakartlar ve işlemciler çok seçici ve huysuz davranıyor ondan olmama ihtimali de baya yüksek. Bu sorunun kesin cevabını sadece deneme yanılma ile bulabilirsiniz. Denemeden bilmek imkansız yani. (2 kitte ortak bir hız ve gecikme seçeneği yoksa hızları en düşükte çalışacaktır ama)
CORSAIR CML8GX3M2A1600C9 4GB DS - - 9-9-9-24 1.50V ● ● ●
CORSAIR CML16GX3M2A1600C10 8GB DS - - 10-10-10-27 1.50V

(Asus p8h77v le) anakartın sitesinden uyumlu remlere baktım iki remi de destekliyor. Ama işte gel gelelim bunlar birlikte uyumlu çalışır m?

CORSAIR CML8GX3M2A1600C9 4GB DS - - 9-9-9-24 1.50V ● ● ●
CORSAIR CML16GX3M2A1600C10 8GB DS - - 10-10-10-27 1.50V

(Asus p8h77v le) anakartın sitesinden uyumlu remlere baktım iki remi de destekliyor. Ama işte gel gelelim bunlar birlikte uyumlu çalışır m?
Ben tek başına çalışan 8gb DDR3 ram kullanırken. Sağı solu araştırıp birebir aynı 8gb modeli bulup aldım. Yanına taktım PC açılmadı bile. Sonra yeniyi eskisinin yerine taktım eskiyi başka slota attım şu an hem çift kanal çalışıyor hem de 3 yıl oldu tık demedi. İşin özeti RAM desteği resmen kumar. Anakart trip atar gibi RAM beğenmemezlik yapabiliyor.

İkisi de Corsair 1600mhz 1.5v sadece Cl farkı var

Geri
Yukarı