4-5 yıl kullanılacak bir telefon iOS mu Android mi olmalı?

6S alma 7 al, 7'de olan ve 6S'de olmayan ''Optik görüntü stabilizasyonu'' diye bir özellik var. Çok önemli bir özellik.

Katılmıyorum iPhone düz modeller hiç iyi değil. S modelleri her zaman daha iyi ve daha dayanıklı olmuştur. 6 modeli ilk çıktığında herkes bükülme sorunları ile karşılaştı 6s de bükülmeye dayanıklı maddeler kullanıldı, yeni çıkan 7 modeli ise çok çabuk çizildiği için Apple telefonu kullanırken önemli derecede kılıf kullanmanızı öneriyoruz diye not düşmüş bulunmakta. Çok acelen yok ise iPhone 7s modelini bekle 2017 Haziran ayına doğru çıkar o da ama yok lazım diyorsan 6S al. Öyle çok fark yok sanki profesyonel fotoğrafçılık yapıcaksın. Ama tabi gönlüne ne eserse onu alman daha mantıklı şahsen param olsun ve iPhone kullanmış olmayayım direk en üst modeli alırım iPhone'nin ama kullanıcı olarka tavsiyem düz model almaman olacak. Ayriyetten Apple'nin servisi çok başarılı bir servis sana yok bu böyle olmuş yok şuna bu kaçmış demeksizin direk senin sorununu çözmeye yönelik hareketler yapıyor. Memnuniyet ön planda.

Katılmıyorum iPhone düz modeller hiç iyi değil. S modelleri her zaman daha iyi ve daha dayanıklı olmuştur. 6 modeli ilk çıktığında herkes bükülme sorunları ile karşılaştı 6s de bükülmeye dayanıklı maddeler kullanıldı, yeni çıkan 7 modeli ise çok çabuk çizildiği için Apple telefonu kullanırken önemli derecede kılıf kullanmanızı öneriyoruz diye not düşmüş bulunmakta. Çok acelen yok ise iPhone 7s modelini bekle 2017 Haziran ayına doğru çıkar o da ama yok lazım diyorsan 6S al. Öyle çok fark yok sanki profesyonel fotoğrafçılık yapıcaksın. Ama tabi gönlüne ne eserse onu alman daha mantıklı şahsen param olsun ve iPhone kullanmış olmayayım direk en üst modeli alırım iPhone'nin ama kullanıcı olarka tavsiyem düz model almaman olacak. Ayriyetten Apple'nin servisi çok başarılı bir servis sana yok bu böyle olmuş yok şuna bu kaçmış demeksizin direk senin sorununu çözmeye yönelik hareketler yapıyor. Memnuniyet ön planda.
Bu nasıl bir düz mantık. O yüzden Apple tarihinin en çok satan telefonlarından biri 6 oldu. Bu arada çizilme konusu sadece Simsiyah renginde var bunu genellemen ayrıca garip .

Apple her zaman yeni telefonlarını Eylül ayında çıkarır. Ayrıca 7 serisi 6S'e göre daha dayanıklı. (Özellikle de ''su'' ile yapılan testlerde bu gözüküyor zaten)

Bu nasıl bir düz mantık. O yüzden Apple tarihinin en çok satan telefonlarından biri 6 oldu. Bu arada çizilme konusu sadece Simsiyah renginde var bunu genellemen ayrıca garip .
''Jet Black'' rengi çok kolay çiziliyor aynen, ben ''mat siyah'' rengini tavsiye ederim. Çok daha güzel bence her açıdan.

Apple her zaman yeni telefonlarını Eylül ayında çıkarır. Ayrıca 7 serisi 6S'e göre daha dayanıklı. (Özellikle de ''su'' ile yapılan testlerde bu gözüküyor zaten)

''Jet Black'' rengi çok kolay çiziliyor aynen, ben ''mat siyah'' rengini tavsiye ederim. Çok daha güzel bence her açıdan.

Arkadaşlar siz biraz garip düşünüyorsunuz. iPhone 7 serilerinin tüm modelleri için uyarı yayınlansı kapak kullanın diye bilmiyorum sanırım sadece TR olarak kullanıyorsunuz Apple sitesini ve forumlarını.. Türkiye açıklamalarında tüm açıklamaları bulamazsınız. Youtube de Türk yayıncılar dışında yabancılarıda dinleyin. iPhone 6s ile 7 nin materyelleri eşit denilebilir. IP8 dayanıklığı ise metaryellerden ayrı iç korumaya dayalıdır. 6S ile 7 yi alın ikiside aynı madde hissini vericek size.. Nasıl teknoloji takip ediyorsunu bilmiyorum. Şunuda söyleyeyim 6s ile 6s Plus un batarya gücüne bakarak iphone 6s plus daha iyi daha yüksek diyenler var ama bilmezler 6s plus ekran büyük olması pixel sayısının fazla olması ve HD kalitesi daha çok olduğu için 6s e göre daha çok enerji harcar size böyle örnek vereyim mantıklarınızı sevdiklerim.

Suya dayanıklı olması korunmasız demek değil. Suyun geçeceği yerler suyun giremice materyallere karşı kapatışıyor al sana su geçirmez. Tozda giremiyor al sana IP8 koruma. Telefon istersen plastik olsun yine IP8 denir.

Arkadaşlar siz biraz garip düşünüyorsunuz. iPhone 7 serilerinin tüm modelleri için uyarı yayınlansı kapak kullanın diye bilmiyorum sanırım sadece TR olarak kullanıyorsunuz Apple sitesini ve forumlarını.. Türkiye açıklamalarında tüm açıklamaları bulamazsınız. Youtube de Türk yayıncılar dışında yabancılarıda dinleyin. iPhone 6s ile 7 nin materyelleri eşit denilebilir. IP8 dayanıklığı ise metaryellerden ayrı iç korumaya dayalıdır. 6S ile 7 yi alın ikiside aynı madde hissini vericek size.. Nasıl teknoloji takip ediyorsunu bilmiyorum. Şunuda söyleyeyim 6s ile 6s Plus un batarya gücüne bakarak iphone 6s plus daha iyi daha yüksek diyenler var ama bilmezler 6s plus ekran büyük olması pixel sayısının fazla olması ve HD kalitesi daha çok olduğu için 6s e göre daha çok enerji harcar size böyle örnek vereyim mantıklarınızı sevdiklerim.

Suya dayanıklı olması korunmasız demek değil. Suyun geçeceği yerler suyun giremice materyallere karşı kapatışıyor al sana su geçirmez. Tozda giremiyor al sana IP8 koruma. Telefon istersen plastik olsun yine IP8 denir.

S serileri, dış görünüşte çok ufak düzeltmelerin yapılıp daha çok normal seride olan hataların giderildiği serilerdir. Ancak üst modeli değil de daha düşük olan S modelini tavsiye etmek mantıklı değil. Çizilme sorunu her modelde yok. Takip ederken de doğru takip edin derim.
6S vs 7 dendiğinde 6S'i tavsiye etmenin sadece dış kaplamasının daha zor çizildiğinden başka bir mantığı yok. Gerek performans gerek bir üst model gerekse yazılımsal donanımsal geliştirme ve iyileştirmeler olarak kesinlikle iPhone 7 tavsiye etmekteyim. Ancak tabiki A1660 modelini.
4-5 yıllık telefon olarak da iOS cihaz tavsiye edilir. 4-5 yıllık kullanım süresinde Android tavsiye etmek sadece fanboyluk olur.

S serileri, dış görünüşte çok ufak düzeltmelerin yapılıp daha çok normal seride olan hataların giderildiği serilerdir. Ancak üst modeli değil de daha düşük olan S modelini tavsiye etmek mantıklı değil. Çizilme sorunu her modelde yok. Takip ederken de doğru takip edin derim.
6S vs 7 dendiğinde 6S'i tavsiye etmenin sadece dış kaplamasının daha zor çizildiğinden başka bir mantığı yok. Gerek performans gerek bir üst model gerekse yazılımsal donanımsal geliştirme ve iyileştirmeler olarak kesinlikle iPhone 7 tavsiye etmekteyim. Ancak tabiki A1660 modelini.
4-5 yıllık telefon olarak da iOS cihaz tavsiye edilir. 4-5 yıllık kullanım süresinde Android tavsiye etmek sadece fanboyluk olur.
Peki neden 4-5 yıl için iOS? (Güncelleme dışında)

Yeni güncelleme itibariyle iphone 4s'in pek çok özellikleri kullanılamakta hatta whatsapp çalışmamaktadır.
İphone 4s 2011 ekşm ayında çıkmış bir telefon olduğu düşünülünce kötü bir durum.

İphone yani ios yazılım olarak android'e göre daha avantajlı sebebine gelecek olursak android tıpkı vindows gibi zamanla yavaşlayan ve format isteyen bir sistem evet ios'ta günceleme olmamasına rağmen yavaşlıyor fakat android 3 senede yavaşlarken ios ortalama 5 sene gibi kullanılabilmekte.
Maalesef her iki ortamda da zorunlu güncellemeler can sıkıcı durumdalar. Her yeni gelen güncelleme ile eskiden gerçekleştirdiği işlemi daha yavaş gerçekleştirmene sebep olabiliryor.

Ben format atarım telefon ile uğraşmayı seviyorum diyorsan kesinlikle android ios'dan daha avantajlı. Uğraşmayı düşünmüyorsan android uzun vadede yavaş ve ara ara hataları olan bir sistem.

İos uğraşmanı gerektirmeyen al kullan mantığıyla çalışan bir yazılım. Format atmak gerekmez, extrem durumlar hariç göçmez virüs girmez. Güncelleme haricinde ciddi yavaşlama sornu olmaz fakat bazı uygulamalar güncel işletim sistemi olmadan maalesef çalışmaz.
ios sisteme müzik atarken(spotify'dan sonra pek ihtiyaç kalmadı) problem yaşarsın sebebi ise itunes yazılımıdır. Telif hakları sebebiyle satın almış olduğun müziği arkadaşlarınla dahi paylaşmamak için itunes progamı ile eşleştirdiğinde içindeki verileri siler. Mac bilgisayarda bilmiyorum fakat windows için itool isimli program sayesinde bu sorundan kurtulmak usb bellekmiş gibi itool programına sürükle bırak yaparak dosya aktarmak ya da almak mümkün. Hafızasının arttırılamaması bence can sıkıcı. Hafıza kartı desteklemeyen pek çok telefona micro usb ya da usb type-c olan usb bellek yardımıyla rahatlıkla hafızayı arttırmak, film izlemek ya da fotoğrafları aktarmak mümkün.

Ben android kullanıcısıyım evet virüs girdiğine şahit oldum. problem yaşadığımda yazılımı yeniden kurdum. Sıradan bir kullanıcı bu tarz problemlerle karşılaşmaz.
İos ile andoid arasındaki temel fark ikisinede güncelleme yapmadığımızı düşünürsek

Android zamanla yavaşlar, İos kolay kolay yavaşlamaz ya da çok uzun süreler geçmesi gerekir.

Android kişisel yönetime uygundur. hemen hemen herşeyi yapmanıza olanak tanır. İos'un ana kuralları vardır fazla kurcakalama izin vermez bu sebeple kolay kolay göçme ve hata riski daha düşüktür.

Andoid bir cihazın hafıza kartı gişi olmasa dahi 35 lira gibi bir fiyata 32gb'lık usb bellek(micro usb) 50 liraya 32gb usb type-c alarak hafızayı arttırmak, fotoğrafları aktarmak ya da film izlemek mümkün.
İos belirli kapasitelerle gelir hafıza arttırmak istenildiğinde 135tl lexar markasının 32gblık usb (lighting) belleği 150 liraya ise sandisk firmasının ürettiği usb bellek satılır. Bu fiyat farkını vereceğime daha üst kapasiteli iphone almak bana daha mantıklı gelir. Tabi ne kadar alana ya da fotoğraflarını ne sıklıkla aktarmaya film izlemeye ihtiyaç duryarsınız orası kullanım tercihinize kalmış.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı