4+8 GB RAM uyumu

Zunqa

Hectopat
Merhabalar. Bilgisayarımda 4+4 1333 MHz DDR3 RAM var ve anakartımda boş slot yok. 4 GB RAM’lerden birini söküp yerine aynı markanın 8 GB 1333 MHz RAM’ini taksam uyumlu bir şekilde çalışır mı?

Örnek test :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
CPU-Z’den baktığımda Dual Channel yazıyor. Bir de AIDA64’ten baktığımda kuzey köprüsü özellikleri kısmında en fazla bellek miktarı 16 GB olduğu yazıyor.
Demek istediğim şey alıp takabilirsiniz fakat 8+4 GB belleğin 4+4 kısmı dual channel çalışır ama performansa pek etki etmez normal kullanıcılarda. Attığım linkten bakabilirsiniz.

Oynadığım oyunlarda anlık FPS droplar yaşıyorum. Bu yüzden 4 GB RAM'lerden birini çıkarıp 8 GB yapıp ilerde bütçem yeterli olduğunda diğerini de değiştirerek 16 GB RAM yapmayı düşünüyorum. 8+4 GB RAM olduğunda bir problem çıkarmayacaksa en kısa zamanda 8 GB RAM siparişimi vereceğim. Daha sonra 8+8 GB RAM'e çıkaracağım.

Oynadığım oyunlarda anlık FPS droplar yaşıyorum. Bu yüzden 4 GB RAM'lerden birini çıkarıp 8 GB yapıp ilerde bütçem yeterli olduğunda diğerini de değiştirerek 16 GB RAM yapmayı düşünüyorum. 8+4 GB RAM olduğunda bir problem çıkarmayacaksa en kısa zamanda 8 GB RAM siparişimi vereceğim. Daha sonra 8+8 GB RAM'e çıkaracağım.
Bir problem yaratmaz hayırlı olsun.

Geri
Yukarı