4 ayda TYT çalışmak için nasıl bir yol izlenebilir?

hezarfeeeen

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba hocalarım. Ben 12.sınıfım hedefim çok yüksek değil. Akademik olarak başarılı bir insan değilim. Kafam yazılıma siber güvenliğe basıyor sadece :D hedefim TYT üzerine bir şeyler okuyup aslında hayatımda 2 senelik bir boşluk oluşturup kendimi geliştirebilmek, olursa DGS ile açıktan lisansa da tamamlamayı düşünüyorum. Hedefim olan İstanbul Ticaret Üniversitesi siber güvenlik bölümü %50 burs için netler şu halde;

Türkçe: 24,3
sosyal: 11,4
matematik: 12,7
fen:4.2

OBP 0.12 katsayı ile 409.3 hesaplarıma göre ortalama 82 diploma notu vs. gerektiriyor. Yine ortalama olarak 49,20 puan getirisi var.

Benim OBP diploma notum 65 ortalama 39 puan getirisi var üniversitenin alım puanı ile arasında 10 puanlık bir açık var yani nereden baksak kafadan 3-4 net fazla yapmam gerek bunun farkındayım akademik olarak başarılı olmadığımdan sürekli araştırıyorum acaba ne yapabilirim nasıl kazanabilirim vs diye, bilgisayar programcılığı netleri daha düşük ama müfredatı bana uygun değil yani ego gibi olmasın ama zaten birçok seçmeli dersine şu anda da hakimim. Bu yüzden siber güvenlik istiyorum sıfırdan 4 ayda sadece TYT için ne gibi bir yol izleyebilirim sizce? Mezuna bırakırsam çalışmayacağıma çok eminim. Bu konuda kendi başarısını kanıtlamış deneyim sahibi hocalarım okuyorsa rica ediyorum boş geçmesin :)

konu neden top 10 a düşmüyor ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 4 ayda rahatlıkla kazanabilirsiniz, fakat oturup düzenli ve programlı bir şekilde çalışmanız gerekiyor. Tek hedefiniz TYT olduğu için, konu olarakta bir nebze daha rahat konulara sahipsiniz.
  • OBP notunuz maalesef çok düşük, 65 ortalama sizi duruma göre geriye de atabilir.
YÖKATLAS üzerinden istediğiniz bölümün "Burslu" şekilde sıralamalarına baktım. TYT Türkçe ve Sosyal olarak netleriniz yakın olsa bile Matematik ve Fen alanında maalesef biraz daha iyi yapmalısınız.

Türkçe için, sorular genellikle paragraf ağırlıklı geldiği için bol bol paragraf çözmeyi ve bunları süre tutarak yapmaya özen gösterin. YouTube'da paragraf çözerken dikkat etmeniz gereken birçok noktayı gösteren videolar var.

Matematik için, problemlere özen gösterin. YKS'de artık ezbere dayalı sistem bittiği için paragraf sorusu gibi matematik geliyor. Bunun içinde temeli kafanızda oturttuktan sonra durmadan problem sorularına odaklanmak ve gerekirse 3-4 nette Geometri sorularından yapmanız lazım. YouTube'da Rehber Matematik, Benim Hocam gibi kanallar mevcut bu sadece matematik için değil her ders hakkında videoları var.

Sosyal için, şahsen ben durmadan YouTube'da soru videoları izliyordum. Oturup hiçbir zaman test çözmedim fakat bu şekilde 1000'den fazla soruyu çözmüşümdür. Bu yöntemle TYT sosyalden 18 net yapmıştım.

Fen için, bazı sorular mantık olsa bile 10 net üstüne çıkmak istiyorsanız ve konu olarak eksiğiniz varsa oturup YouTube'dan birçok sorunun çözümüne bakabilirsiniz. Konu eksiğinizi gidermede işinize yarar.

EN ÖNEMLİSİ: Eba Akademi diye bir platform vardı benim dönemimde (2020 YKS), Akademik Destek olarakta geçiyor olabilir. O sistemi kesinlikle ama kesinlikle kullanın. Çok pahalıya satılan Raunt sistemini bakanlık bedava olarak öğrencilere açmış ve hem test soruları hem ders anlatışı hocaların gayet iyi. Eksik yaptığınız sorular konusunda da size nerelere çalışmanız gerektiğini gösteriyor ve yanlışlarını bu sayede daha iyi anlayabiliyorsunuz. Üstte dediklerimden daha önemli bence bu Eba Akademi işi. O yüzden buna mutlaka bakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı