4 GB RAM Oyunlar için Yeterli mi?

omer981

Hectopat
Merhaba dostlar. Benim bilgisayarımın (laptop) genel özellikleri şöyle:
  • 4 GB DDR4 RAM
  • İ5 7200U İşlemci
  • R5 M430 Ekran kartı
Çok sık oyun oynayan biri değilim ama, örneğin GTA 5'de CS:GO'da veya World of Tanks vb oyunlarda ya da bilgisayarda işlem yaparken donup kasmasını asla istemem.

Bu 4 GB RAM bana yeter mi? Zaten yaza doğru 4 GB RAM + SSD almayı düşünüyorum önerileriniz nelerdir?

Not: Zaten bilgisayarım oyun bilgisayarı değil bunun farkındayım arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTA 5 için yetmez, CSGO için yeterli olur. Oyunların RAM kullanımlarına bak, R5 M430 oyun videoları yazıp oyunlarda RAM kullanımlarına bak.

Hocam biraz araştırdım gta 5 de düşük veya orta ayarlarda kaç fps falan veriyor diye ama fps i gösteren pek kişi yoktu. Ama kasma donma vs görmedim genelde 8 gb ramleri vardı. Ben zaten örneğin gta 5 açtım 1 saat oynar çıkarım öyle çok fazla durmam üzerin de ama büyük ihtimalle ram az gelecek ve yaza doğru ram takviyesi yapacağım. Bir de ssd alsam oyunlar da performansı artar mı?

CSGO düşük ayar için 4 GB RAM yeterli, fakat orta ve yüksek ayar için 8 GB RAM gerekli. GTA 5 en düşük ayarlarda bile 8 GB RAM zaten şart.

Oynamak var oynamak var, 4 GB RAM ile 3 jenerasyon öncesi oyunları oynarsınız eyvallah ama adam akıllı mp oyunları 25—30 FPS ile oynayıp oynuyorum işte demeyin o oyunu 15 dk’dan fazla kimse oynamaz sinirlenip kapatır. Güncel oyunlar için en az 12 GB gerekli.

Oynamak var oynamak var, 4 GB RAM ile 3 jenerasyon öncesi oyunları oynarsınız eyvallah ama adam akıllı mp oyunları 25—30 FPS ile oynayıp oynuyorum işte demeyin o oyunu 15 dk’dan fazla kimse oynamaz sinirlenip kapatır. Güncel oyunlar için en az 12 GB gerekli.
Bahsettiğim şey o değil zaten. Konu sahibi arkadaşın bilgisayarında 16 GB RAM olsa ne olacak? Yine düşük ayarda 30 FPS ile oynayacak. Ben zaten onu örnek vermek için söyledim. Eski dizüstü bilgisayarımda bir arkadaşım GTA V'i bitirdi. Kimisi için bunlar önemli olmuyor ya da imkanlar dahilinde elden bu geliyor yani. Kişisel olarak ben düşük ayarlarda veya değişen FPS ile asla oyun oynamam.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı