40.000 TL sistem tavsiyesi

Bütçe
40.000
Hocam 6000 serisinde genel olarak sorunlar çözüldü, tamamen oyun odaklı ise bence AMD daha mantıklı, tabii oynadığınız oyunlara göre de değişir.

Her türlü oyunu oynuyorum. God of War'da oynuyorum RDR2 de oynuyorum. Valorant da oynuyorum bağımsız oyunları da oynuyorum. Oyun yelpazem çok geniş. Ama bana da 6800 veya 6800 XT bütçe anlamında mantıklı geliyor. 6800'ün 3070 Ti'dan 5-10 FPS fazla olması performans açısından önemli. Ama ray traycing denilen meret oyunun görsel kalitesini şova dönüştürüyor resmen.

Hocam bence 40000 TL'yi AMD Radeon serisinde kullanmak mantıksız ben olsam NVIDIA ekran kartı + AMD işlemcili bir sistem düşünürüm.

Aklımda bu var benim de hocam. AMD işlemci konusunda rüştünü çoktan ispat etti. Ryzen serisi olaya başka bir soluk getirdi. Benim işlemcim 3700X hiçbir zorlanma ve sorun yaşamadım. Ryzen işlemciden vazgeçmem gibi duruyor.

WattMan olayı 6000 serisinde bitti denilebilir 7000 serisinde de yaşamazsın.
41.809TL

Bütçe çıkmazsa ekran kartını Sapphire'yle değiş.

Bütçe çıkarsa biraz daha arttırıp 7900XTX al.

Üstat iyi hoş da o sıvı soğutmaya o kadar para vermek mantıklı mı? Sadece oyun odaklı bir sistem için 3000 küsur liralar çok. 2000 liraya Noctua kule tipi soğutma alır oradan kalan 1000 liraya daha iyi X570 bir anakart almak daha mantıklı değil mi?

Bir de bu kart neden bu kadar ucuz?

Son düzenleme:
Her türlü oyunu oynuyorum. God of War'da oynuyorum RDR2 de oynuyorum. Valorant da oynuyorum bağımsız oyunları da oynuyorum. Oyun yelpazem çok geniş. Ama bana da 6800 veya 6800 XT bütçe anlamında mantıklı geliyor. 6800'ün 3070 Ti'dan 5-10 FPS fazla olması performans açısından önemli. Ama ray traycing denilen meret oyunun görsel kalitesini şova dönüştürüyor resmen.

Aklımda bu var benim de hocam. AMD işlemci konusunda rüştünü çoktan ispat etti. Ryzen serisi olaya başka bir soluk getirdi. Benim işlemcim 3700X hiçbir zorlanma ve sorun yaşamadım. Ryzen işlemciden vazgeçmem gibi duruyor.

Üstat iyi hoş da o sıvı soğutmaya o kadar para vermek mantıklı mı? Sadece oyun odaklı bir sistem için 3000 küsur liralar çok. 2000 liraya Noctua kule tipi soğutma alır oradan kalan 1000 liraya daha iyi X570 bir anakart almak daha mantıklı değil mi?

X570 anakarta gerek yok. Birde ucuz değil çok pahalı.

Hocam neden AM5 istemiyorsunuz ki gayet yerine oturdu aslında. 7600X 12900K'dan daha güçlü ve AM4 işlemci alırsanız ileride yükseltemeniz gerekecek. 7600X daha çok götürür.

Toplam 40.032 TL.

Gerekli yükseltmeleri yaptıktan sonra 35 bine dayanıyor hocam. Tabii Nvidia istiyorsanız bunu almayı düşünebilirsiniz. 3080 ekleyin.

Ama benim tavsiyem diğer arkadaşların önerilerini beklemenizdir.

Hocam neden AM5 istemiyorsunuz ki gayet yerine oturdu aslında. 7600X 12900K'den daha güçlü ve AM4 işlemci alırsanız ileride yükseltemeniz gerekecek. 7600X daha çok götürür.

Toplam 40.032 TL.

Tek kanal 5200 MHz ile 13600K DDR4'ün çok daha altında performans verecek.

Ucuz değil attığınız kart 7900XTX çiğneyip geçiyor. Böyle bir sistem yapılabilir;

Geri
Yukarı