400-500TL mouse önerisi

Bütçe
400-500TL

Archedia

Centipat
Merhaba canlar, dostlar, öncelikle zamanınızdan çalmamak için başta belirtmek istiyorum; yazı biraz uzun olacak. "300TL'ye mouse söyleyin" gibi ne sizi ne beni yoracak yüzeysel bir iş yapmak istemedim. Kendimle ilgili olabildiğince bilgi vermek istiyorum ki paylaştığınız öneriler hem beni hem de benden sonra bu başlığı okuyacakları tatmin etsin. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Elimin ölçüleriyle başlayayım; uzunluk olarak 20.5cm, genişlik olarak 10.8cm. Evet taşıma ruhsatım var ve hayır fırına ekmek atmıyorum bunlarla. Sabit bir tutuş şeklim yok. MMORPG'lerde ve gündelik kullanımda 1-3-1 (işaret parmağı sol tuşta, orta parmak fare tekerleğinde, yüzük parmağı sağ tuşta, baş parmak ve küçük parmak yanlarda) şeklinde tutuyorum. FPS'lerde ise 1-2-2, bazen claw bazen fingertip kullanıyorum. Ara sıra alışkanlıktan FPS'lerde 1-3-1'e döndüğüm oluyor. Mousepadim SteelSeries QCK small(daha büyük bir pade geçmeyi düşünüyorum). Oyun seanslarım kesinlikle kısa değil, bırakıldığında bilgisayar başında ölen Çin'li bebelerin yerli örneği olma riskim var. Yani materyalin kalitesi, sağlamlığı önemli. Oynadığım oyunlardan bazıları; Warcraft 3 (ve yüzlerce haritası; DotA, Legion td, pudge wars, element td, warlocks, pimp my peon vs. aaah ah o güzelim LAN partyleri), World of Warcraft, Guild Wars 2, Diablo 2, Path of Exile, Torchlight 2, Red Alert 2, C&C Generals, Age of Empires/Mythology, Starcraft 1-2, Heroes of the Storm, League of Legends, Counter-Strike 1.5, Apex Legends (Battle royal hiç sevmem niyeyse bu oyunu sevdim), Overwatch, Borderlands 1-2-3, Doom, Wolfenstein, Vermintide 2.
Not: Gamepadle daha keyifli oynanan Monster Honter World, Dark Souls, Dead Cells tarzı oyunlarla, farenin önemli rol oynamadığı Xcom, Slay the Spire, Hearthstone, Darkest Dungeon tarzı oyunları hesaba katmaya gerek yok sanırım.

Bundan önce kullandığım mouselara gelirsek. Gerçek anlamda ilk Gaming mouseum A4Tech X7'dir. Benim gibi gençliği internet kafelerde geçmiş akranlarım bilir (89 jenerasyon), X7 ilk geldiğinde kafeler için bir elitlik göstergesiydi. 7 sene boyunca kullandım ve çok memnum kaldım. Bırakma sebebim son yılında kablonun fareye bağlanma yerindeki temassızlıktı. Fareyi açıp, kablonun hasarlı yerini budayıp sorunsuz 1 yıl da öyle kullandım. O kadar sevmiştim. Ardından Bloody T5 mouse aldım ama hata oldu. Firmayla ilgili herhangi bir sorunum yok hatam araştırmadan almamdı. Ağırlık olarak hantal bir mouse, minik bir tuğla. Al rampada kamyonun arka tekerine koy milim kaydırmaz. Ayrıca farenin yan taraflarında kavrama yerleri el terlediğinde kötü bir hissiyat veriyor. İnternetten resimlerine bakarsanız tutma yerlerinde çizgisel boşluklar var; oralara zamanla elinizin yağı, kiri doluyor. Sürekli kürdanla temizlemek gerekiyor. Kablosu da çok sert. İyi kısımlarına gelirsek, kablosu ve bağlantı yeri çok dayanıklı. Mouse glideları kullandığım tüm mouselar arasında en iyisi. Demir ayaklar kullanmışlar (+merhaba kartal gözü -dalga mı geçiyorsun LAN). Ne bir aşınma ne bir deformasyon 4 yılda zerre eskimez mi bir parça. Ayrıca sorunsuz kayıyordu. Makrolarını FPS'de kullanmadım ama diğer oyunlarda özellikle path of exileda büyük nimet. 4 flaskı kullanmak için aynı anda 1-2-3-4 tuşlarını spamlemek yerine mouseun yan tuşlarından birine makro atadığınızda, tek tuşla 4 flaskı aynı anda kullanıyorsunuz. İsterseniz aralarına gecikme bile ekleyebilirsiniz. Bloody T5'im bozulmadı ben daha hafif bir mousea geçmek istedim ve Logitech G102 aldım (G102 ve G203 aynı mouselar sadece farklı bölgelerde farklı isim altında satılıyorlar). Almadan önce sayısız forumda sayısız mouse incelemesi okudum, izledim. Çok araştırdım. Ama ne alacağıma karar veremedim. O sıralarda mediamarkta G102'de büyük indirim vardı. Bende karar verene kadar fiyat/performans olduğu için (küçük olacağını bildiğim halde) idareten bunu aldım. Ve arkadaşlar söylemem gerekir eğer elim biraz daha küçük olsaydı şu an bunları okumayacaktınız. Fiyat performans olarak aldığım alet gönlümde yer etti. Araştırmadan önce internette karşıma çıktığında, "Bu ne ya 2000'lerin toplu mouseları geri mi geldi, oyuncu mouseu dediğin kehm kühm kehm" dedim. Logitech ben bir barzoyum, ben bir hödüğüm, cahilim sen beni affet. Bütçeniz yüksek değil ama yarıştan da kopmak istemiyorsanız ve elleriniz de 19'a 9 ölçülerindeyse, çok şanslısınız. Tabi ki bir endgame/flagship mouse değil. Ama kesinlikle üst düzey bir mouse, 1 yıldan fazladır kullanıyorum hiçbir sorunla karşılaşmadım. Sadece alacaklara bir uyarım, sağ ve sol tuşlar inanılmaz hassas. Aldıktan sonra 3 aydan fazla alışma dönemi geçirdim. Parmağınız kendi ağırlığıyla istemsiz bir şekilde tıklıyor.

Buraya kadar geldiyseniz, tavsiye için zaten kafanızda birkaç mouse belirmiştir. Ben yardımcı olmak açısından sınırlayayım. Benim şu an kafamdaki mouse Razer DeathAdder V2 ya da Basilisk v2. Kablosunun yumuşaklığı (bungee olmadığı için bu kısım önemli), Switch'lerinin yeni optik Switch'lerden olması (70milyon ömürlü), boyutları, ve yan tarafta tutuş kısımları (özellikle DeathAdder) beni çok cezbetti. Sensör konusuna girmiyorum son 3-4 yılda çıkan bir mouseu alacaksanız sensör vakit kaybı. Teknoloji o kadar ilerledi ki aradaki farkı oyun içinde anlamaya imkan yok. Ben şahsen yıllardır Razer'a karşı önyargılıydım. "Çoluk çocuğun ışıklı diye aldığı gereğinden fazla pahalı ürünler" olarak yer etmiş kafamda. Tüm kullanıcılarından özür dilerim dedim ya barzoyum önyargılarım var. Ama son 1 yılda çıkardıkları ürünler ve özellikle kullanıcıların yorumlarını dikkate almaları hoşuma gitti. Elim biraz daha küçük olsa Razer Viper, Cooler Master MM710, Gloriorus Model O, HyperX PulseFire Haste, Xtrfy M42 gibi çok tatlı ve hafif mouselar var ama maalesef bana uygun değiller. Sizden istediğim, varsa DeathAdder V2 ve Basilisk V2 hakkındaki tecrübelerinizi ya da 400-500TL bandında (bu aralıkta mecburen kablolu), boyu 12Cm'den büyük, eni(grip width) 6.3cm civarı, 4-5 sene kullanabileceğim özellikle kablosu hafif ve yumuşak mouse önerilerinizi paylaşmanız. Tecrübelerinizi aktarırken el ölçülerinizi de ekleyebilirseniz tadından yenmez bir yazı olur. Marka takıntım, herhangi bir fanboyluğum yoktur; işlev her şeyden önce gelir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba canlar, dostlar, öncelikle zamanınızdan çalmamak için başta belirtmek istiyorum; yazı biraz uzun olacak. "300TL'ye mouse söyleyin" gibi ne sizi ne beni yoracak yüzeysel bir iş yapmak istemedim. Kendimle ilgili olabildiğince bilgi vermek istiyorum ki paylaştığınız öneriler hem beni hem de benden sonra bu başlığı okuyacakları tatmin etsin. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Elimin ölçüleriyle başlayayım; uzunluk olarak 20.5cm, genişlik olarak 10.8cm. Evet taşıma ruhsatım var ve hayır fırına ekmek atmıyorum bunlarla. Sabit bir tutuş şeklim yok. MMORPG'lerde ve gündelik kullanımda 1-3-1 (işaret parmağı sol tuşta, orta parmak fare tekerleğinde, yüzük parmağı sağ tuşta, baş parmak ve küçük parmak yanlarda) şeklinde tutuyorum. FPS'lerde ise 1-2-2, bazen claw bazen fingertip kullanıyorum. Ara sıra alışkanlıktan FPS'lerde 1-3-1'e döndüğüm oluyor. Mousepadim SteelSeries QCK small(daha büyük bir pade geçmeyi düşünüyorum). Oyun seanslarım kesinlikle kısa değil, bırakıldığında bilgisayar başında ölen Çin'li bebelerin yerli örneği olma riskim var. Yani materyalin kalitesi, sağlamlığı önemli. Oynadığım oyunlardan bazıları; warcraft 3 (ve yüzlerce haritası; DotA, Legion td, pudge wars, element td, warlocks, pimp my peon vs. aaah ah o güzelim LAN partyleri), World of Warcraft, guild wars 2, Diablo 2, Path of Exile, torchlight 2, Red Alert 2, c&c generals, age of Empires/Mythology, Starcraft 1-2, Heroes of the storm, League of Legends, Counter-Strike 1.5, Apex Legends (Battle royal hiç sevmem niyeyse bu oyunu sevdim), Overwatch, Borderlands 1-2-3, Doom, Wolfenstein, vermintide 2.
Not: Gamepadle daha keyifli oynanan Monster honter world, Dark Souls, Dead cells tarzı oyunlarla, farenin önemli rol oynamadığı xcom, slay the spire, hearthstone, Darkest Dungeon tarzı oyunları hesaba katmaya gerek yok sanırım.

Bundan önce kullandığım mouselara gelirsek. Gerçek anlamda ilk Gaming mouseum A4Tech X7'dir. Benim gibi gençliği internet kafelerde geçmiş akranlarım bilir (89 jenerasyon), X7 ilk geldiğinde kafeler için bir elitlik göstergesiydi. 7 sene boyunca kullandım ve çok memnum kaldım. Bırakma sebebim son yılında kablonun fareye bağlanma yerindeki temassızlıktı. Fareyi açıp, kablonun hasarlı yerini budayıp sorunsuz 1 yıl da öyle kullandım. O kadar sevmiştim. Ardından Bloody T5 mouse aldım ama hata oldu. Firmayla ilgili herhangi bir sorunum yok hatam araştırmadan almamdı. Ağırlık olarak hantal bir mouse, minik bir tuğla. Al rampada kamyonun arka tekerine koy milim kaydırmaz. Ayrıca farenin yan taraflarında kavrama yerleri el terlediğinde kötü bir hissiyat veriyor. İnternetten resimlerine bakarsanız tutma yerlerinde çizgisel boşluklar var; oralara zamanla elinizin yağı, kiri doluyor. Sürekli kürdanla temizlemek gerekiyor. Kablosu da çok sert. İyi kısımlarına gelirsek, kablosu ve bağlantı yeri çok dayanıklı. Mouse glideları kullandığım tüm mouselar arasında en iyisi. Demir ayaklar kullanmışlar (+merhaba kartal gözü -dalga mı geçiyorsun LAN). Ne bir aşınma ne bir deformasyon 4 yılda zerre eskimez mi bir parça. Ayrıca sorunsuz kayıyordu. Makrolarını FPS'de kullanmadım ama diğer oyunlarda özellikle path of exileda büyük nimet. 4 flaskı kullanmak için aynı anda 1-2-3-4 tuşlarını spamlemek yerine mouseun yan tuşlarından birine makro atadığınızda, tek tuşla 4 flaskı aynı anda kullanıyorsunuz. İsterseniz aralarına gecikme bile ekleyebilirsiniz. Bloody t5'im bozulmadı ben daha hafif bir mousea geçmek istedim ve Logitech G102 aldım (G102 ve G203 aynı mouselar sadece farklı bölgelerde farklı isim altında satılıyorlar). Almadan önce sayısız forumda sayısız mouse incelemesi okudum, izledim. Çok araştırdım. Ama ne alacağıma karar veremedim. O sıralarda mediamarkta G102'de büyük indirim vardı. Bende karar verene kadar fiyat/performans olduğu için (küçük olacağını bildiğim halde) idareten bunu aldım. Ve arkadaşlar söylemem gerekir eğer elim biraz daha küçük olsaydı şu an bunları okumayacaktınız. Fiyat performans olarak aldığım alet gönlümde yer etti. Araştırmadan önce internette karşıma çıktığında, "bu ne ya 2000'lerin toplu mouseları geri mi geldi, oyuncu mouseu dediğin kehm kühm kehm" dedim. Logitech ben bir barzoyum, ben bir hödüğüm, cahilim sen beni affet. Bütçeniz yüksek değil ama yarıştan da kopmak istemiyorsanız ve elleriniz de 19'a 9 ölçülerindeyse, çok şanslısınız. Tabi ki bir endgame/flagship mouse değil. Ama kesinlikle üst düzey bir mouse, 1 yıldan fazladır kullanıyorum hiçbir sorunla karşılaşmadım. Sadece alacaklara bir uyarım, sağ ve sol tuşlar inanılmaz hassas. Aldıktan sonra 3 aydan fazla alışma dönemi geçirdim. Parmağınız kendi ağırlığıyla istemsiz bir şekilde tıklıyor.

Buraya kadar geldiyseniz, tavsiye için zaten kafanızda birkaç mouse belirmiştir. Ben yardımcı olmak açısından sınırlayayım. Benim şu an kafamdaki mouse Razer DeathAdder V2 ya da Basilisk v2. kablosunun yumuşaklığı (bungee olmadığı için bu kısım önemli), Switch'lerinin yeni optik Switch'lerden olması (70milyon ömürlü), boyutları, ve yan tarafta tutuş kısımları (özellikle DeathAdder) beni çok cezbetti. Sensör konusuna girmiyorum son 3-4 yılda çıkan bir mouseu alacaksanız sensör vakit kaybı. Teknoloji o kadar ilerledi ki aradaki farkı oyun içinde anlamaya imkan yok. Ben şahsen yıllardır Razer'a karşı önyargılıydım. "çoluk çocuğun ışıklı diye aldığı gereğinden fazla pahalı ürünler" olarak yer etmiş kafamda. Tüm kullanıcılarından özür dilerim dedim ya barzoyum önyargılarım var. Ama son 1 yılda çıkardıkları ürünler ve özellikle kullanıcıların yorumlarını dikkate almaları hoşuma gitti. Elim biraz daha küçük olsa Razer Viper, Cooler Master MM710, gloriorus model O, HyperX PulseFire haste, xtrfy M42 gibi çok tatlı ve hafif mouselar var ama maalesef bana uygun değiller. Sizden istediğim, varsa DeathAdder V2 ve Basilisk V2 hakkındaki tecrübelerinizi ya da 400-500TL bandında (bu aralıkta mecburen kablolu), boyu 12Cm'den büyük, eni(grip width) 6.3cm civarı, 4-5 sene kullanabileceğim özellikle kablosu hafif ve yumuşak mouse önerilerinizi paylaşmanız. Tecrübelerinizi aktarırken el ölçülerinizi de ekleyebilirseniz tadından yenmez bir yazı olur. Marka takıntım, herhangi bir fanboyluğum yoktur; işlev her şeyden önce gelir.

DeathAdder V2 senin için claw ve fingertipe uygun ama Basilisk V2 palm tutuşa uygun bir fare bu yüzden DeathAdder V2 alman en iyi seçenek olacaktır.

İşte yıllardır aradığım konu bu.

Yaklaşık 1 hafta kadar Deathadder V2 kullandım. Elimin uzunluğu 18.5cm, fareyi pençe şeklinde tutuyorum.

Ekipmanlar ve özellikle fareler benim hobi alanım, o yüzden pek çok farklı fareyi deneyimledim. Şunu net olarak söyleyebilirim; Deathadder V2 benim bu zamana kadar kullandığım en iyi fareydi.

Sensör olarak diyecek pek bir şey yok zaten, şu an piyasadaki en gelişmiş sensör Focus+. Sizin de dediğiniz gibi Speedflex kablo oldukça hafif ve dayanıklı. Switchleri 70 milyon tıklama ömürlü optik switchler. İki adet büyük boyutta PTFE skatezlere sahip, fare yağ gibi akıyor. Ağırlık olarak da gayet yeterli, 82 gram. Malzeme kalitesi çok hoş ve dayanıklı, dokundukça mutlu oluyorum.

Kısacası sizin için en iyi tercih Deathadder V2 olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevaplar için teşekkürler bu kadar hızlı beklemiyordum.

Ekipmanlar ve özellikle fareler benim hobi alanım, o yüzden pek çok farklı fareyi deneyimledim.
Olabilecek en iyi şey oldu, bu konuda deneyimli ve tutkulu biri yorum yaptı. Uzun araştırmalar sonucu seçtiğim fareye böyle bir yorum alınca mutlu oldum.

Deathadder V2'nin sensör, switch ve ayaklarından şüphem yoktu. Kafama takılan ilk kısım kablosu (gerçekten önemli oyunlarda sert kablo çok rahatsız ediyor söylediğim gibi bungee yok), ikinci kısım ise elime nasıl oturacağı. Şansıma yakınlarımda gidip deneyebileceğim bir mağaza da kalmamış, hepsinde tükenmiş.

Bence oyuncu mouse al hem oyunlarde hem de işine yarar

Cevaplar için teşekkürler bu kadar hızlı beklemiyordum.

Olabilecek en iyi şey oldu, bu konuda deneyimli ve tutkulu biri yorum yaptı. Uzun araştırmalar sonucu seçtiğim fareye böyle bir yorum alınca mutlu oldum.

Deathadder V2'nin sensör, switch ve ayaklarından şüphem yoktu. Kafama takılan ilk kısım kablosu (gerçekten önemli oyunlarda sert kablo çok rahatsız ediyor söylediğim gibi bungee yok), ikinci kısım ise elime nasıl oturacağı. Şansıma yakınlarımda gidip deneyebileceğim bir mağaza da kalmamış, hepsinde tükenmiş.
Deathadder V2'deki kablo Speedflex isimli paracord bir kablo. Örgülü yapıda olduğu için gayet sağlam. Hızlı dönüşler yaptığınızda kablo etrafa çarpmıyor.

Farenin ele oturup oturmaması tamamen kişisel bir şey, o yüzden net bir şey söyleyemem. Az önceki mesajda elimin boyutlarını ve tutuş şeklini paylaşmıştım, Deathadder V2 elime tam oturuyor. Deathadder Elite de kullandım daha önce, o da elime çok güzel oturmuştu. Deathadder serisi farelerin ergonomileri çoğu kişi için uygun olsa da herkes için aynı sonuçları vermeyebilir.

Zowie ergonomi olarak gerek arkadaşlarımdan duyduğum gerek internette gördüğüm kadarıyla üst düzey. Zaten Gloriorus modellerinin biçim olarak Zowie modelini kullanmaları olayı açıklıyor. Teknik ve materyal olarak geriye düştüğünde bile satılmaya devam etmiş. Ama şu an fiyatlarına baktığımda DeathAdder V2'den 100-150TL daha fazla olduğunu gördüm. Sadece ergonomi için (ki DeathAdder'ın daha iyi ya da kötü olduğunu söyleyemem) o kadar üstün özellikten vazgeçip bir de üstüne ekstra para ödemek kafama yatmadı pek. Ama öneri için teşekkürler boyut olarak gerçekten istediğim oranlarda.
Not: Ayrıca o yan tuşların hali nedir öyle tövbeler olsun.

Geri
Yukarı