4000 TL biriktirmenin en hızlı yolu nedir?

Exodian

Decapat
Basit bir şekilde izah etmek gerekirse 4000TL biriktirmenin en hızlı yolunu bilmeye ihtiyacım var. En kolay nasıl biriktirebilirim? Bu yıl devlet bursluluk sınavına gireceğim. Kazanırsam devletin buradan sağlayacağı bir para olacak. Ayrıca yaz tatilinde Trabzon'a ailem ile birlikte fındık toplamaya gideceğiz. Fakat kardeşim önümüzdeki yıl LGS sınavına girecek. Fındık gelirinin büyük bir kısmı eğer imkanlarımız olursa kardeşimi dershaneye yazdırmaya gidecek. Bu parayı en kolay nasıl biriktirebilirim? Lise mezunu da değilim ve okul hala bitmedi bu sebepten ötürü bir yerde işe girme şansım da yok. Babam açlık sınırının çok altında emekli maaşı alıyor bu yüzden aile gelirinden birikim yapma şansım da yok.

Parayı biriktirme nedenin önemli. Gerçekten gerekli değilse bence boşuna uğraşma. Çünkü söylediğine göre emekli maaşınız varmış ve bu gelirden ayıramayacağını söylüyorsun. Bu yüzden para kazanmak için sadece birkaç yol var. Çalışmak, ticaret yapmak vs. Bunlar da zaman ayırman ve kafa yorman gereken şeyler. Eğer okuyorsan bu hiç iyi olmaz senin için. En başta sınava hazırlanamazsın.
He' gerçekten gerekli bu para, dersimi de aksatmadan çalışabilirim diyorsan tabii yaşın da uygunsa kafelere bir bakın derim. Yarım gün garsonluk yaparak (kafe sektöründe ek çok arandığı gibi en kolay iş bulunan meslek) asgari ücrete yakın para kazanabilirsin aylık. Yaz tatili de geliyor zaten. Eğer aileni ikna edebilirsen fındık toplamaya gideceğine çalışabilirsin. Rahatça oturup günün keyfini çıkartamazsın belki ama sınavın da riske girmez para da kazanırsın.

İnanın ülkemizde para biriktirmek çok büyük marifet çünkü satın alım gücümüz çok düşük dayatılan ihtiyaçlarımız çok fazla. Eğer değmeyecek birşey adına biriktiriyorsanız biriktirmeyin derim. Sonuca ulaştığınızda sizin için hevesi geçmeyecek kalıcı olacak ve çektiğiniz ıstıraplara değecek ise o zaman biriktirin. Açık konuşmak gerekirse sandığa giderken biraz daha dikkatli olmasına dikkat çekerim herkesin.

Eğer gerçekten para biriktirmek istiyorsan sabırlı ve sakin olman gerekiyor. Benim yaptığım gibi yaz tatilinde günlük 35-40 lira veren bir yere girersen tam 3 ayda 2800 lira kazanabilirsin. Yiyip içmeden biriktirmen lazım. Ticareti biraz bilmen gerek. Mesela ben geçen sene bozuk telefon alıp, yaptırıp, iki katına satıyordum. Bir örnek daha. G27 satın almıştım, doların yükseleceğini biliyordum ve zamanımı verip bekledim. Aldığım fiyatın iki katına sattım. Kendini geliştirmek için kısa zamanda başla. Baban emekli maaşı alıyormuş , bu senin için sıkıntı değil çünkü yaz tatilinde kendi paranı kendin kazanacaksın. Babaanne, dede, anneanne, bunlardan da para koparabilirsin ☺ Babandan hergün en az 2-3 lira almayla başla. Kendine güzel bir kavanoz hazırla. Unutma bu işlere başlarken birazcıkta tasarruflu olmanın faydası vardır. Mesela okulda suya 1 lira verip alıyorsun. Şişeyi çöpe atmayıp, evden suyunu götürebilirsin. Hergün suya 1 lira vermemiş olursun. Bu yol sabır ister. Sabırlı birisi değilsen yapamazssın.

Basit bir şekilde izah etmek gerekirse 4000TL biriktirmenin en hızlı yolunu bilmeye ihtiyacım var. En kolay nasıl biriktirebilirim? Bu yıl devlet bursluluk sınavına gireceğim. Kazanırsam devletin buradan sağlayacağı bir para olacak. Ayrıca yaz tatilinde Trabzon'a ailem ile birlikte fındık toplamaya gideceğiz. Fakat kardeşim önümüzdeki yıl LGS sınavına girecek. Fındık gelirinin büyük bir kısmı eğer imkanlarımız olursa kardeşimi dershaneye yazdırmaya gidecek. Bu parayı en kolay nasıl biriktirebilirim? Lise mezunu da değilim ve okul hala bitmedi bu sebepten ötürü bir yerde işe girme şansım da yok. Babam açlık sınırının çok altında emekli maaşı alıyor bu yüzden aile gelirinden birikim yapma şansım da yok.
Haftasonları çırak olarak herhangi bir yerde çalışabilirsin. Günlük 50tl civarı verirler. Oda haftalık 100 aylık 400 eder. Bursluluk sınavını kazansan aylık 200 desek. 600tl etti aylık.

Sabır. Yatana para yok bir kere. Ya yatarak kazanacaksın ama çok yavaş. Ya da çalışarak kazanacaksın. Sürekli çalış. 1 tane değil 2-3 işe gir, İnsanların güvenini kazan ( Belki zam yaparlar. ), Fındık tarlasında çalış istersen. Oradan bile para koparırsın. Ama sabır en büyük etken. Birde tasarruf.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı