4000 TL'ye 2K 144/165/170 Hz veya 4K 60 Hz monitör önerisi

Aynen öyle, aşılmayacak bir durum değil sonuçta. Bu arada LG 27UL550-W modelinin renk derinliği 10 bitmiş. Güzel, ben bir eksi göremiyorum, Freesync bile var.
10 bit degil 8 Bit+FRC. Gercek 10 bit gibi yazmissiniz hocam.
Bu arada 5ms GTG tepkime suresine boost islemiyle cikabiliyormus ancak boost yapinca ghosting olur mu ki? LG ve HP monitorlerde overdrive sonrasi ghosting artmasi problemi vardi sanirim.

10 bit degil 8 Bit+FRC. Gercek 10 bit gibi yazmissiniz hocam.
Özelliklerinde 1 milyar renk yazınca 10 bit sandım.
Bu arada 5ms GTG tepkime suresine boost islemiyle cikabiliyormus ancak boost yapinca ghosting olur mu ki?
En yüksek ayarda zaten çoğu oyuncu monitöründe bile ghosting var. Benim kullandığım monitörde de en yüksek ayarda (4 ms) ghosting oluyor. 2 düşük ayarını kullanıyorum ki bu da 10 ms falan yapıyor herhalde (en düşük ayarda 14 ms). Rekabetçi oyun da oynuyorum arada ama sıkıntı yaşatmadı. Ancak daha önce TN panel kullandığımdan aradaki çok az farkı hissedebildim.

En yüksek ayarda zaten çoğu oyuncu monitöründe bile ghosting var. Benim kullandığım monitörde de en yüksek ayarda (4 ms) ghosting oluyor. 2 düşük ayarını kullanıyorum ki bu da 10 ms falan yapıyor herhalde (en düşük ayarda 14 ms). Rekabetçi oyun da oynuyorum arada ama sıkıntı yaşatmadı. Ancak daha önce TN panel kullandığımdan aradaki çok az farkı hissedebildim.
Ben MSI Optix MAG301RF kullanmaktayim. Fast Overdrive sonrasi bile ghosting olmuyor hocam.
genelde ghosting sikayetleri LG ve HP kullananlardan geliyor. O yuzden soyledim.

Aynen öyle, aşılmayacak bir durum değil sonuçta. Bu arada LG 27UL550-W modelinin renk derinliği 10 bitmiş. Güzel, ben bir eksi göremiyorum, FreeSync bile var.

Evet FreeSync var NVIDIA kartlar ile de G-Sync uyumlu hale getirilebiliyor fakat her monitörde uyumlu olmuyor mesela benim monitörde 60 fps ve üstünde ise yaramıyor NVIDIA kart kullanilacaksa önemli bir detay bu.

Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum. Attigim monitor gayet yeterli goruntu vermektedir. Eger keskinlik yetersiz gelirse oyunlarda sanal 4K acabilir. Simdi, arkadasa yardim etmek istiyorum izin verirsen.
Bu arada sanal 4K'da da PPI degeri artmaktadir. Bilgine. :)
Ya ben sizi anlamıyorum ya da kendinizi düzgün ifade edemiyorsunuz. Önerdiğiniz monitör 4K değil mi zaten, sanal 4K niye açsın 4K monitörde?
Burada ne demek istediğinizi açar mısınız?
Özelliklerinde 1 milyar renk yazınca 10 bit sandım.
10-Bit hocam zaten, piyasadaki monitörlerin büyük çoğunluğu 8+FRC ile 10-Bit oluyor. Bunda yanlış bir şey yok.

Overdrive işi markasına bakarak değil modeline bakılarak konuşulması lazım. Overdrive'yi en sona çekince her markada ghosting olabilir.

Ya ben sizi anlamıyorum ya da kendinizi düzgün ifade edemiyorsunuz. Önerdiğiniz monitör 4K değil mi zaten, sanal 4K niye açsın 4K monitörde?
Onlar 27UL550-W modelini değil, arkadaşın diğer attığı 31.5" WQHD Acer modelini tartışıyor.

Burada ne demek istediğinizi açar mısınız?
Adobe RGB özelliği barındıran monitörler genelde giriş seviyesi olmuyor.
Adobe RGB özelliğinin olması bir avantaj çünkü sRGB ile birlikte sunuluyor. Siz istediğinizi kullanıyorsunuz.
10-Bit hocam zaten, piyasadaki monitörlerin büyük çoğunluğu 8+FRC ile 10-Bit oluyor. Bunda yanlış bir şey yok.
8-bit+FRC ile gerçek 10-bit arasında devasa bir kalite farkı vardır. Arkadaş gerçek 10-bit gibi yazmış 8-bit+FRC diye belirtilirse daha doğru olur.

8-bit + FRC çoğu için mükemmel bir çözüm olsa da, gerçek 10-bit gerektiren durumlar vardır.

Üst düzey bir Hollywood rötuş stüdyosunda veya bireysel piksellerin %500'den fazla yakınlaştırıldığı rötuşta çalışıyorsanız, muhtemelen 10 bit'e ihtiyacınız olacaktır. Ancak çoğumuz için 8 bit + FRC monitör yeterli, erişilebilir ve uygun fiyatlı.

Kaynak: 10-Bit vs. 8-Bit + FRC: Monitor Panel Difference

Yani, 8-bit+FRC ile 10-bit farklı şeyler.
Overdrive işi markasına bakarak değil modeline bakılarak konuşulması lazım. Overdrive'yi en sona çekince her markada ghosting olabilir.
Overdrive'da genelde LG ve HP marka monitör sahiplerinden geliyor şikayetler diye belirtmenin neresi yanlış?

Örnek vereyim;
BMW X1 alacak bir kişiye "BMW X1 aracında vites değiştirirken araba dağılıyor" diye bir şikayet duyduysanız bunu belirtmek yanlış mı?

Hocam yeter beni bir salın artık. Sorgulamayın. Biliyorum işte. Daha önce de dediğim gibi bilmediğim konular hakkında konuşmam zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum. Attigim monitor gayet yeterli goruntu vermektedir. Eger keskinlik yetersiz gelirse oyunlarda sanal 4K acabilir. Simdi, arkadasa yardim etmek istiyorum izin verirsen.
Bu arada sanal 4K'da da ppı degeri artmaktadir. Bilgine. :)
Ppi değeri cozunurluk ve boyutla alakalı sanalda artmaz yine ayni konuda ısrar ediyorsun ki adam 4K monitör alıp 8K sanal açsın o zaman daha iyi keskinlik icin niye 1080p alip 4K açsın yorumun anlamsız sanki 4K monitörlerde sanal cozunurluk yok gibi konusuyorsun 1080P'ye özel gibi.

Dosya Ekleri

• 33227D5A-C10D-45B2-913D-B95C9549C8F4.jpeg
    33227D5A-C10D-45B2-913D-B95C9549C8F4.jpeg
    138,6 KB · Görüntüleme: 30

Geri
Yukarı