400W PSU'lu sisteme ekran kartı önerisi

1650, 1660+ bir PSU almaya bakabilirsin. Ufak bir araştırma yapıp senin için düzenleyeceğim mesajı birazdan.

Teşekkür ederim fakat Trendyol'da taksit olmuyor sanırım benim için hayati öneme sahip taksit :D
Bu ekran kartı nasıl? Tek fan olması sıkıntı yaratır mı?

400 Watt PSU RX 590 için yetersiz.

GTX 1660 bakılabilir ancak PSU anlamında sorun yaşamayacağınıza yine garanti veremem. Bu kart için önerilen PSU gücü 450 Watt.

i5 4460 ile oynadığınız oyuna göre değişecek ancak darboğaz sorunu yaşayacaksınız. Düşük bütçe için gelecek olan RX 5500 serisi beklenebilir. RX 5500 TDP değeri 150 Watt ve önerilen PSU 550 Watt olarak belirtilmiş.

Her halükarda bir PSU güncellemesine ihtiyacınız var gibi.

Bu ikili işimi görür mü sizce?
400 Watt PSU RX 590 için yetersiz.

GTX 1660 bakılabilir ancak PSU anlamında sorun yaşamayacağınıza yine garanti veremem. Bu kart için önerilen PSU gücü 450 Watt.

i5 4460 ile oynadığınız oyuna göre değişecek ancak darboğaz sorunu yaşayacaksınız. Düşük bütçe için gelecek olan RX 5500 serisi beklenebilir. RX 5500 TDP değeri 150 Watt ve önerilen PSU 550 Watt olarak belirtilmiş.

Her halükarda bir PSU güncellemesine ihtiyacınız var gibi.
PSU güncellemesi kesin yapacağım fakat AMD almayacağım ya kesin kararlıyım bu konuda. Darboğaz konusunda önerebileceğiniz bir kart var mı peki? 1050ti aklımda fakat bu baktığım kartların yanında düşük bir kart ve ileriye dönük bir kart değil.

@ekrkllc GTX 1650 dururken GTX 1050 Ti alınmaz.

Darboğaz konusunda genele nazaran farklı bir görüşe sahibim. Darboğaz olsa da kesinlikle almayın demem. Oyundan oyuna değişen bir şeydir, verim alamayacağınız anlamına gelmez. Sahip olduğunuz işlemciyle GTX 1660'a kadar olan modeller alınabilir, daha sonrası ciddi darboğaza girer.

AMD tarafında donanımsal veya yazılımsal sorun yaşama ihtimaliniz Nvidia'ya göre yüksek. Bu sebeple Nvidia seçimlerinde başınızın ağrıma ihtimali düşüktür.

@ekrkllc GTX 1650 dururken GTX 1050 Ti alınmaz.

Darboğaz konusunda genele nazaran farklı bir görüşe sahibim. Darboğaz olsa da kesinlikle almayın demem. Oyundan oyuna değişen bir şeydir, verim alamayacağınız anlamına gelmez. Sahip olduğunuz işlemciyle GTX 1660'a kadar olan modeller alınabilir, daha sonrası ciddi darboğaza girer.

AMD tarafında donanımsal veya yazılımsal sorun yaşama ihtimaliniz Nvidia'ya göre yüksek. Bu sebeple Nvidia seçimlerinde başınızın ağrıma ihtimali düşüktür.
Çok teşekkür ederim. Sanırım PSU'ya şimdilik para vermeyip GTX1650 alacağım. Bir de yanına 8gb ram alırım ileride PSU ile beraber köklü bi değişiklik yaparım.

Yarın gtx 1650 super çıkacak onu beklemeni tavsiye ederim. Fiyatı da 1650 ve 1660 arası bir şey olacak. 1650 çöp bir kart tavsiye etmem hele ki aynı fiyata ondan çok daha performanslı olan rx 570 varken.

Bir de şu psu meselesine değinmek istiyorum. Firmaların belirlemiş olduğu psu önerisi dandik psu'lar göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir öneri. Yani sizin elinizde kaliteli bir psu varsa(corsair, thermaltake vs. gibi) aradaki watt farkına rağmen daha performanslı çalışır. Yani 400 watt kaliteli bir psu 500 watt dandik bir psu'dan daha iyidir. Bunun dışında ekran kartı dışındaki bileşenlerin watt miktarını toplamak daha faydalı olur. Böylece alacağınız ekran kartıyla beraber ne kadar güç tüketimi olacağını hesaplayabilirsiniz. Psu calculator diye aratırsanız bulursunuz. Yine de 50 watt bir açık olması her zaman daha iyidir psu'nuza çok fazla yük binmemiş olur.

Yarın gtx 1650 super çıkacak onu beklemeni tavsiye ederim. Fiyatı da 1650 ve 1660 arası bir şey olacak. 1650 çöp bir kart tavsiye etmem hele ki aynı fiyata ondan çok daha performanslı olan rx 570 varken.

Bir de şu psu meselesine değinmek istiyorum. Firmaların belirlemiş olduğu psu önerisi dandik psu'lar göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir öneri. Yani sizin elinizde kaliteli bir psu varsa(corsair, thermaltake vs. gibi) aradaki watt farkına rağmen daha performanslı çalışır. Yani 400 watt kaliteli bir psu 500 watt dandik bir psu'dan daha iyidir. Bunun dışında ekran kartı dışındaki bileşenlerin watt miktarını toplamak daha faydalı olur. Böylece alacağınız ekran kartıyla beraber ne kadar güç tüketimi olacağını hesaplayabilirsiniz. Psu calculator diye aratırsanız bulursunuz. Yine de 50 watt bir açık olması her zaman daha iyidir psu'nuza çok fazla yük binmemiş olur.
Neden çöp bir ekran kartı?

Çöp çünkü orta seviye bir ekran kartı çıkartıyorsun ve bu kartın f/p olarak yüksek olmasını beklersin ki insanlar da buna göre kartı tercih etsin. Ancak bakıyorsun kartın 1200 tl gibi bir fiyatı var rakibin amd senden 2 sene önce bir kart çıkarmış senin kartından %20 daha fazla performans veriyor ve 200 tl kadar daha ucuz. Neden çöp dediğimi anlatabildim mi?. Onu geçtim 3 sene önce çıkardıkları ekran kartı - 3 gb 1060'dan bahsediyorum- bugün bu karttan daha iyi performans gösteriyor ve fiyatları hemen hemen aynı. Birinin 896 cuda core'u var diğerinin 1152. Nvidia açısından tam bir fiyasko anlayacağın. Şu haliyle 1650 ancak laptoplar için mantıklı olabilir onun dışında bi esprisi yok.

400 watt psu ile rx 570 pulse ekran kartı kullanıyorum oc yapmadikça hiçbir sıkıntısı yok tavsiye ederim forza horizon 4 te ultrada çok rahat oynatıyor işlemcim ryzen 3

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı