4060 ekran kartı için sistem parçaları önerisi

serdar_gs

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Kullanmakta olduğum sisteme yakın zamanda MSI GeForce 4060 Ventus 2X Black ekran kartı aldım. Mevcut işlemci 10400F ve 2666 MHz RAM'lar ile ortalama %20 darboğaz oluyor gibi PUBG Mobile'de de çatışma esnasında kasmalar ve takılmalar yaşıyorum dolayısı ile sistemi güncellemeyi düşünüyorum. Sadece anakart, işlemci ve RAM alıp devam mı etsem ekran kartı harici yeni bir sistem mi toplasam karar veremedim. Siz değerli arkadaşların yorumlarını almak istedim.

Düşündüğüm işlemci 13. nesil 13400F bu işlemci 4060 kartı beslemede yeterli olur mu? Olursa bu işlemciye uygun anakart öneriniz ne olur? Yanına 32 GB (2x16) 3200 MHz RAM düşünüyorum bu yeterli olur mu performans açısından?
Kullandığım kasa eski nesil tek fanlı camsız içi görülmeyen bir kasa. High Power 600W Gold sertifika PSU kullanıyorum bu ışıklı fanlı ve yeni bir kasa ve 13400F, 4060 sisteme yeterli olur mu yoksa en az 750W gerektirir mi?

Benim kafama takılan tek sorun anakartı seçmek DDR4 ve PCI-e 4.0 olması, 13400F ile uyumlu, 4060 performansını tam olarak verebilecek bir de PCI-e 4 uyumlu 980 Pro takarım diye düşünüyorum. 970 EVO Plus var ama PCI-e 3 olduğundan tam performanslı kullanamam diye düşündüm.

Bütçe olarak ortalama 20 bin lira düşünüyorum parçaların durumuna göre 22-23 bin veririz belki ya da anakart, işlemci, RAM alarak 15-16 bine kapatırız önerileriniz nedir dostlar :)

Herkese merhaba.
Kullanmakta olduğum sisteme yakın zamanda MSI GeForce 4060 Ventus 2X Black ekran kartı aldım. Mevcut işlemci 10400F ve 2666 MHz RAM'lar ile ortalama %20 darboğaz oluyor gibi PUBG Mobile'de de çatışma esnasında kasmalar ve takılmalar yaşıyorum dolayısı ile sistemi güncellemeyi düşünüyorum. Sadece anakart, işlemci ve RAM alıp devam mı etsem ekran kartı harici yeni bir sistem mi toplasam karar veremedim. Siz değerli arkadaşların yorumlarını almak istedim.

Düşündüğüm işlemci 13. nesil 13400F bu işlemci 4060 kartı beslemede yeterli olur mu? Olursa bu işlemciye uygun anakart öneriniz ne olur? Yanına 32 GB (2x16) 3200 MHz RAM düşünüyorum bu yeterli olur mu performans açısından?
Kullandığım kasa eski nesil tek fanlı camsız içi görülmeyen bir kasa. High Power 600W Gold sertifika PSU kullanıyorum bu ışıklı fanlı ve yeni bir kasa ve 13400F, 4060 sisteme yeterli olur mu yoksa en az 750W gerektirir mi?

Benim kafama takılan tek sorun anakartı seçmek DDR4 ve PCI-e 4.0 olması, 13400F ile uyumlu, 4060 performansını tam olarak verebilecek bir de PCI-e 4 uyumlu 980 Pro takarım diye düşünüyorum. 970 EVO Plus var ama PCI-e 3 olduğundan tam performanslı kullanamam diye düşündüm.

Bütçe olarak ortalama 20 bin lira düşünüyorum parçaların durumuna göre 22-23 bin veririz belki ya da anakart, işlemci, RAM alarak 15-16 bine kapatırız önerileriniz nedir dostlar :)

Neden 13400F? Bır tık daha uygun fiyata satılan 7500f çok daha mantıklı. Çok daha güncel bır işlemci.

Bence DDR5 bır sistem topla. Bütçen sıfırdan güzel bır APU sistem toplamaya yeterli.

Kasa ve güç kaynağını da mutlaka yenile.

Aşağıdaki parçalar 20,5k tutuyor.

İşlemci

Anakart

RAM

SSD

Kasa ve PSU

Soğutucu

Son düzenleme:
@Utku Pasa hiç AMD işlemci kullanmadım Intel işlemciden memnunum ısı ve performans olarak bana yetiyor öneri için teşekkür ediyorum. Gece biraz baktım 20 bin civarına 13400F, 980 PRO 500 GB, MSI PRO B760M-P anakart, GSKİLL 32 GB (2x16) RAM, kule tipi işlemci fanı, yanına birde 2 bin civarına bir kasa düşünüyorum PSU hesaplama yaptım sistem ortalama 550w istiyor benim 600w yetiyor görünüyor bir süre kullanıp sonran onuda yeniler yanına hatta sıvı soğutucu da takarım. DDR5 sistem henüz düşünmedim bütçeyi ufak bir tık yukarı çekiyor DDR4 en azından 3-4 sene daha idare eder diye düşünüyorum.

@Utku Pasa hiç AMD işlemci kullanmadım Intel işlemciden memnunum ısı ve performans olarak bana yetiyor öneri için teşekkür ediyorum. Gece biraz baktım 20 bin civarına 13400F, 980 Pro 500 GB, MSI Pro B760M-P anakart, G.Skill 32 GB (2x16) RAM, kule tipi işlemci fanı, yanına bir de 2 bin civarına bir kasa düşünüyorum PSU hesaplama yaptım sistem ortalama 550W istiyor benim 600W yetiyor görünüyor bir süre kullanıp sonran onu da yeniler yanına hatta sıvı soğutucu da takarım. DDR5 sistem henüz düşünmedim bütçeyi ufak bir tık yukarı çekiyor DDR4 en azından 3-4 sene daha idare eder diye düşünüyorum.

Sen bılırsın. Ama bana mantıklı gelmiyor. Intel 15. nesılde soketi değiştirecek. Anakartın, Intel'ın yeni cıkaracagı işlemcileri desteklemeyecek. AMD de ıse AM5 soket ıslemcıler yeni sayılır. Daha uzun yıllarda AMD yeni işlemciler ile bu altyapıyı destekleyecektır. DDR5'e geçmek için de masraf yapman gerekmeyecek.

Bu arada 13400F yerine daha ucuz ve daha güçlü olan 12600KF ı tercih edebilirsin. Ama yanına ıyı bır soğutucu alman gerekir.

Sen bılırsın. Ama bana mantıklı gelmiyor. Intel 15. nesılde soketi değiştirecek. Anakartın, Intel'ın yeni cıkaracagı işlemcileri desteklemeyecek. AMD de ıse AM5 soket ıslemcıler yeni sayılır. Daha uzun yıllarda AMD yeni işlemciler ile bu altyapıyı destekleyecektır. DDR5'e geçmek için de masraf yapman gerekmeyecek.

Bu arada 13400F yerine daha ucuz ve daha güçlü olan 12600KF ı tercih edebilirsin. Ama yanına ıyı bır soğutucu alman gerekir.
Tavsiye için teşekkür ederim tekrardan zaten ne alırsan al 3-4 seneye işi bitiyor 12600KF bir bakayım ama 13. Nesil olduğu için 13400F baktım. Her yeni üründe planlı yavaşlatmalar oluyor nasıl olsa :)

Yeni konular

Geri
Yukarı