4070 Ti sistemde Fortnite'de FPS düşüyor

gtxtracool

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast 32 GB DDR5 4800 MHz CL36
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 500GB
Ekran kartı
tuf
Merhaba,

Fortnite'a girdiğimde stabil FPS seviyesindeyken, fareyi oynattığımda ciddi ve anlık FPS dropları yaşıyorum. Bilgisayarım yüksek performanslı oyun bilgisayarı. Öncelikle sistemimi tanıtmak isterim.
ASUS TUF 4070 Ti 12 GB, AMD Ryzen 5 7600X 6 çekirdek, Kingston Fury Beast 32 GB DDR5 4800 MHz, Samsung 980 Pro 500GB, Prime B650M-A, Samsung 24" S24C300h geniş ekran LED monitör. Monitör eski biliyorum, monitörü değiştireceğim.

Ekran kartımda bir problem olduğunu sanmıyorum, hatta hiçbir donanımımda bir problem olduğunu sanmıyorum. Yazılımsal bir şey olduğunu tahmin ediyorum fakat arkadaşlar, delireceğim artık ve niye olduğunu bulamadım. Meselabilirsiniz yakın zamanda Elden Ring'e Ray Tracing özelliği geldi. Oyuna ilk girdiğimde anlık çok kısa süreliğine droplar girebiliyor ve sonra stabil yüksek FPS ile devam edebiliyorum. Ama Fortnite cehennem gibi. Örnek olarak, Fortnite'a sıfırdan girdiğimde 5 saniyede bir ani droplar oluyor ve oyun ortalarına doğru minimuma iniyor. Tam bitmiyor, minimuma iniyor*
2. ve 3. Fortnite oyunundan sonra droplar devam etse de ilk girdiğime göre daha az rahatsız edici droplar alıyorum.

Tüm sürücülerim güncel. Ekran kartı, chipset, BIOS.

Size bu bilgileri vererek aklınızdaki soruları ve oluşabilecek tahmini sorunları ve soruları minimuma kendi bildiklerimle indirmeye çalıştım. Tek ricam yardımcı olmanız, teşekkür ederim 🙏 artık çözümü burada bulabilirim diye umuyorum. Mesela işlemci hızının artıp azalmasından dolayı belki işlemci hızını sabitlemenin sorunu çözebileceğini söyleyen oldu mesela. Fakat bilmeden iş yapmak istemem açıkçası. Bu forumdaki önerilere güveniyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Fortnite'a girdiğimde stabil FPS seviyesindeyken, fareyi oynattığımda ciddi ve anlık FPS dropları yaşıyorum. Bilgisayarım yüksek performanslı oyun bilgisayarı. Öncelikle sistemimi tanıtmak isterim.
ASUS TUF 4070 Ti 12 GB, AMD Ryzen 5 7600X 6 çekirdek, Kingston Fury Beast 32 GB DDR5 4800 MHz, Samsung 980 Pro 500GB, Prime B650M-A, Samsung 24" S24C300h geniş ekran LED monitör. Monitör eski biliyorum, monitörü değiştireceğim.

Ekran kartımda bir problem olduğunu sanmıyorum, hatta hiçbir donanımımda bir problem olduğunu sanmıyorum. Yazılımsal bir şey olduğunu tahmin ediyorum fakat arkadaşlar, delireceğim artık ve niye olduğunu bulamadım. Meselabilirsiniz yakın zamanda Elden Ring'e Ray Tracing özelliği geldi. Oyuna ilk girdiğimde anlık çok kısa süreliğine droplar girebiliyor ve sonra stabil yüksek FPS ile devam edebiliyorum. Ama Fortnite cehennem gibi. Örnek olarak, Fortnite'a sıfırdan girdiğimde 5 saniyede bir ani droplar oluyor ve oyun ortalarına doğru minimuma iniyor. Tam bitmiyor, minimuma iniyor*
2. ve 3. Fortnite oyunundan sonra droplar devam etse de ilk girdiğime göre daha az rahatsız edici droplar alıyorum.

Tüm sürücülerim güncel. Ekran kartı, chipset, BIOS.

Size bu bilgileri vererek aklınızdaki soruları ve oluşabilecek tahmini sorunları ve soruları minimuma kendi bildiklerimle indirmeye çalıştım. Tek ricam yardımcı olmanız, teşekkür ederim 🙏 artık çözümü burada bulabilirim diye umuyorum. Mesela işlemci hızının artıp azalmasından dolayı belki işlemci hızını sabitlemenin sorunu çözebileceğini söyleyen oldu mesela. Fakat bilmeden iş yapmak istemem açıkçası. Bu forumdaki önerilere güveniyorum.
Hocam fortnite ilk açıldıgında bende 10 fps civarı değerleri görüyorum 2 3 oyun sonrası ancak düzeliyor bu sorun sürekli mi devam ediyor?
ve directx ayarlarınız nasıl?

Hocam Fortnite ilk açıldıgında bende 10 FPS civarı değerleri görüyorum 2 3 oyun sonrası ancak düzeliyor bu sorun sürekli mi devam ediyor?
Ve DirectX ayarlarınız nasıl?

Selam,

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Bu şekilde detaylandırayım; Fortnite'ı Full grafik ayarlarında oynuyorum (RTX dahil her şey) yani DirectX 12. ve tabii ki de grafik ayarlarını düşürmeyi ve DX11 de oynamayı denedim fakat bu ayarlardan sonra FPS arttığı için daha az hissettirse de aynı şekilde drop oluyor.

Ben sorunu DirectX 11 alarak çözmüştüm. Evet grafikler belki daha iyi değildi ancak oynanabiliyordu.
Daha az oluyor ama bu full ayarlara rağmen sorun yaşamayan insanlara kin tutuyorum ve kendimde neden oluyor diye araştırmaya tutuldum. Sinir bozucu bir olay. Not: diğer oyunlarda dikkate alınmayacak şekilde ve nadiren drop oluyor. Elden Ring'den bahsettiğim gibi

Bu sanırsam Fortnite'ın son sezonu ile alakalı dostum bizlik bir şey yok ama bir Epic Games supporta yaz ne olur ne olmaz.
Abi inan onlara ulaştım ilk. Sistem donanımlarımı attım ve bana hazır makale gönderip, destek biletini kapattılar çözüldü diye. Makalede de yazan şey, 1, bilgisayarını soğuk tut! 2, dosyaları doğrula/sil yükle. 3, Performans modunu aç falan filan. PC ısınmıyor ama GPU Usage düşüyor birden bire. CPU sıcaklığım 70 derecelerde dolanıyor oyun oynadığım zaman.

Abi inan onlara ulaştım ilk. Sistem donanımlarımı attım ve bana hazır makale gönderip, destek biletini kapattılar çözüldü diye. Makalede de yazan şey, 1, bilgisayarını soğuk tut! 2, dosyaları doğrula/sil yükle. 3, Performans modunu aç falan filan. PC ısınmıyor ama GPU Usage düşüyor birden bire. CPU sıcaklığım 70 derecelerde dolanıyor oyun oynadığım zaman.
Hocam monitorunuz Samsung 24" yazmişsiniz çözünürlüğü nedir 1080p ise drop yapar? 1080p ise GeForce DSR desteği vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Hocam monitorunuz Samsung 24" yazmişsiniz çözünürlüğü nedir 1080p ise drop yapar? 1080p ise GeForce DSR desteği vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Abi olabilir ama monitörden kaynaklı olduğunu sanmıyorum ama olabilir de aslında. Monitörden kaynaklı olsa darboğaz olmaz mı? Darboğaz olması gereken FPS performansını gösterememe sorunu diye biliyorum ben ama. Monitör yüzünden drop olur mu bilmiyorum ama düşünmedim değil. Monitör muhtemelen minimum 10 yıllık. Darboğaz yapması muhtemel de sırf monitörden FPS drop yapması, bilmiyorum... Darboğaz olması için işlemcimin ekran kartımı besleyememe gibi bir konu söz konusu olamaz sanırım değil mi? bilemiyorum valla

Farklı sebepler olabilir tabi ama birinden bulabilirsen power supply değiştirip deneyebilir misin? Bir de ben ekran kartını overlock yaptığımda söylediğin tarzda droplar yiyordum ve overlocktan vaz geçtim. Sıcaklıklar, güç tüketimi ne durumda?

Farklı sebepler olabilir tabi ama birinden bulabilirsen power supply değiştirip deneyebilir misin? Bir de ben ekran kartını overlock yaptığımda söylediğin tarzda droplar yiyordum ve overlocktan vaz geçtim. Sıcaklıklar, güç tüketimi ne durumda?
Akşama doğru bir kaç test yapıp bilgi sağlayacağım

Selam,
Öncelikle çok anladığımı söyleyemem fakat FPS monitor uygulamasını kullanarak test yaptım. GPU usage ortalama normal akıcı oynadığımda %80-90 oranlarında dolaşıyor ve drop olacağı zaman bu usage oranı %10-30 oranlarına düşüyor ve tabii ki anlık oluyor sadece. GPU sıcaklığı ise neredeyse sabit, 45-54 sıcaklığına ulaşıyor. CPU usage ise genel olarak %3-5-7 olarak gidip geliyor ve sıcaklık 70, arada sırada derece 79 civarına ulaşıyor. Güç tüketimi bilgisinin nereden edinildiğini dair ve güç kaynağı değiştirme konusunda bir şey yapamadım.

Screenshot_5.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    505,7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Geri
Yukarı